Kariyer ve İş

Çalışanlara Yönelik İlginç Şirket Etkinlikleri

Şirket içi eğitimler, çalışanlara yönelik etkinlikler neredeyse her kurumda var. Bu etkinlikler bir yandan kuruma bağlılığı sağlarken diğer yandan çalışanlar arasındaki ilişkiyi geliştirip takım çalışmasını kuvvetlendiriyor. Dans kursu, yemek kursu, yelken takımı, çalışanlardan oluşan müzik grubu, tiyatro kulübü duymaya çok alıştığımız şeyler. Bu etkinliklerden biraz uzaklaşıp ilginç eğitimler, aktiviteler yapan şirketler de var. Karpuz seçme kursu düzenlemek, sesi kötü olanlara şan eğitimi vermek, el falı baktırmak, Kızılderili unvanı vermek, maskeli balo yapmak gibi… Hepsinin ortak amacı eğlenmek ve bir arada olmak.

Şirket etkinlikleri, çalışanlar arasındaki bağın artmasını, birbirlerini daha yakından tanımayı ve takım oyununa teşvik edilmesini sağlıyor. Özellikle kalabalık gruplar halinde çalışanlar bu etkinlikler sayesinde ekip ruhunu iyice kavrayıp işlerinde daha başarılı olabiliyorlar. Son yıllarda bütün şirketler bu etkinliklerin ne kadar faydalı olduğunu anladı ve harekete geçti. Artık neredeyse her kurumda çalışanlara yönelik çeşitli eğitimler veriliyor. Tiyatro kulübü, müzik grubu, yelken takımı, dans eğitimleri, paintball turnuvaları, takım kurup maç yapmalar, yemek yapma kursları hemen hemen her büyük şirkette var. Başlarda böyle çalışmalar ayrıcalıkken şimdi zorunluluk gibi oldu. Böyle eğitimleri, etkinlikleri duymaya çok alışmış olsak da bazı şirketler çalışanları için akla gelmeyecek etkinlikler yapıyor. Karpuz seçme kursu, falcı seansları, sesi kötü olanlara şan dersi gibi… Şirketlere ilginç uygulamalarını ve bunları neden yaptıklarını sorduk…

Şirket etkinliği

Astrolog seminer veriyor

HP, Fun@Work ismiyle iki haftada bir Çarşamba günleri çeşitli etkinlikler düzenliyor. Aktiviteler, Çarşamba sabahları bir bilmece şeklinde e-posta yoluyla çalışanlara duyuruluyor. Böylece her aktiviteye ilgi ve merak uyandırılıyor. Öğleden sonra insanlar masalarında çalışırken bir anda kendilerini Afrika dans gösterisi ortasında bulabiliyor. Bazen masalarında sürpriz bir pamuk şeker oluyor. Fun@work komitesi etkinlikler kapsamında bir defa el falı uzmanı ve astrolog davet edilmiş. El falı uzmanı ve astrolog çağırmak komitenin yani çalışanların kararıymış. Çalışanların geneli tarafından da çok eğlenceli bulunmuş. Astroloji ile ilgili kısım daha çok seminer şeklinde düzenlenmiş. Astroloji uzmanı önümüzdeki 1 yılı genel olarak burçlara göre yorumlamış.

Maskeli balo 

PepsiCo Türkiye, başarılı geçirdikleri bir yılı kutlamak için maskeli balo yapmaya karar vermiş. Cahide’de düzenlenen etkinlikte Pepsi’ye özel şovlar hazırlanmış. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı etkinlikte kostümler arasında süper kahramanlar, ünlü liderler, korsanlar varmış. Daltonlar gibi giyinip gelenler de olmuş. Bu şekilde eğlenirken yaratıcı yönlerinin de geliştiğini ifade eden PepsiCo Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Didem Şinik, sonraki seferlerde gruplar kurarak ve yine farklı kostümler giyerek eski şarkıları seslendirdiklerini söylüyor. Böyle bir etkinlik yapılacağı duyulunca etkinliğe kadar kimin ne giyeceği konuşulan tek konu olmuş. Çalışanları birbirlerine yakınlaştırmış, daha iyi tanımalarına olanak sağlamış.

Karpuz seçmeyi öğreniyorlar gülle fotoğraf çektiriyorlar

Turkcell Sosyal Aktivite Grubu (TSAG), çalışanlarına ilginç eğitimler, etkinlikler sunuyor. Bunlardan biri karpuz seçme eğitimi. Sıcak yaz günleri için düşünülmüş bir fikirmiş bu. Bir manavla anlaşmışlar ve manav kafeterya alanına karpuzlarını getirmiş. 5’er dakikalık eğitim verip kestiği karpuzlardan ikram etmiş. Bu eğitime bir günde 400’den fazla kişi katılmış.

TSAG’daki bir başka ilginç eğitim ise kargalara şan dersi. Verilme amacı gerçekten şarkı söylemek isteyen fakat söyleyemeyen çalışanlara bir jest yapmak ve birlikte öğrenip eğlenmek. Bu kapsamda bir şan hocası tutulmuş ve 5 haftalık bir program hazırlanmış. Hedef, kulağını yetersiz gören çalışanlara hayatlarında 1 şarkıyı çok iyi söyletmek. Eğitime 200 kişi başvurmasına rağmen kısıtlı sayıda kişiye verilebileceği için çekiliş yapılmış ve 40 kişi şan eğitimi almış.

Sadece erkeklerin katılabildiği gül kokluyorum etkinliğinde kadınların meşhur gül koklarken verdikleri poz ile fotoğraf çektiriliyor. Bu fotoğrafı Facebook’ta profil fotoğrafı yapıp, 10 gün orada tutup beğeni (like) sayısının artmasını bekliyorlar. Tabii bunun bir yarışma olduğunu söylerlerse diskalifiye oluyorlar. Etkinliğin ortaya çıkışı da bir TSAG toplantısında olmuş. Son dönemde arabesk unsurlar barındıran aktivitelerle eğlenen bir çalışan kitlesi oluşmuş. Kendiyle dalga geçebilen, böyle eğlenceler için cesur davranabilen çalışanlar varmış. Onları düşünerek böyle bir aktivite yaratmışlar. Kadınların gül koklaması alışık olunan bir fotoğraf olduğu için bu etkinlik erkeklere özel yapılmış. Amaç yine eğlenmek. Fakat bunun yanında bir de sosyal medyada konuşulmak. 25 erkek bu etkinliğe katılmış. Yarışma süreci hala devam ediyor. Tabii böyle alışılmışın dışında bir fotoğraf Facebook profil fotoğrafı olarak kullanılınca birçok yorum ve soru da gelmiş.

Herkes birbirine teşekkür ediyor

British American Tobacco, Teşekkür Hareketi ile kişilerin birbirlerine günlük çalışma hayatı dahilinde teşekkür ederek daha kalıcı/daha renkli bir paylaşımda bulunmalarını sağlamayı amaçlıyor. Ofis katlarına ve bölge ofislerine yerleştirdikleri Teşekkür Hareketi köşelerinde birçok araç var. Logolu post-it’ler, renkli yaka iğneleri, teşekkür kartları/zarfları, teşekkür panoları gibi.

Çalışanlar bir form doldurarak kime/neden teşekkürlerini sunmak istediklerini belirtiyorlar. Sonrasında bir takım hediye alternatiflerinden birini seçerek, teşekkürlerini bu hediyelerle beraber çalışma arkadaşlarına iletiyorlar. Starbucks çeki, Mudo hediye kartı vs gibi seçenekler mevcut. Ekipçe elde edilen başarıları kutlamak istedikleri bir kategorileri de var. Talebe göre farklı konseptler yaratılabiliyor.

Bu etkinliğin faydaları şirket içerisinde teşekkür kültürünü yaygın hale getirmek, çalışanların çevrelerindeki başarı hikayelerinin farkına varmasını sağlamak ve yüksek performans kültürüne vurgu yapmak.

Alışveriş merkezine servis kaldırıyorlar

Birçok şirket çalışanların ofisten çıkmasını tercih etmez. DHL ise yakınlardaki alışveriş merkezine (AVM) servis kaldırıyor. DHL Express Türkiye’de 2007 yılının mayıs ayından bu yana AVM’lere ring servisi uygulaması yapılıyor. Genellikle şirkete yakın mesafedeki AVM’leri tercih ediyorlar. Böylece yol için fazla zaman kaybı yaşanmadan çalışanlar AVM’de ihtiyaçları doğrultusunda daha çok vakit geçirebiliyorlar. Çarşamba ve Cuma günleri saat 11.55’te 30 kişi kapasiteli bir servis kaldırıyorlar. Aynı servis aracı 12.55’te genel merkeze dönmek üzere ring yapıyor. Dönemsel ihtiyaçları doğrultusunda kendileri, eşleri veya çocukları için alışveriş yapabiliyor veya kişisel bakımları için kuaförde zaman geçirebiliyorlar. DHL Express Türkiye İnsan Kaynakları Kalite, Satınalma ve İdari İşler Direktörü Ayla Çetinbora, özellikle hafta sonlarında kuaförde vakit harcamak istemeyen kadın çalışanların, bu uygulama sayesinde hafta içi ihtiyaçlarını giderebildiğini söylüyor. Bu uygulamayla moral ve motivasyonun yükseldiğini belirten Çetinbora, ring servisin DHL Express’in uluslararası çalışanları tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını söylüyor.

3 ayda bir Altor seçiyorlar

Varyap Holding şirket gruplarından Varlıbaşlar Sağlık Yatırımları’nda (VSY) ilginç bir uygulama yapılıyor. Tüm VSY çalışanlarının katıldığı ve 3 ayda bir düzenlenen Quarter Toplantıları’nda motivasyon sağlamak, ekip ruhunu güçlendirmek adına 2007 yılından beri Altor seçimleri yapıyorlar. Altor, Latince koruyucu anlamına geliyor. Altor, VSY’de çalıştığı süre içerisinde dürüstlüğü, yardımseverliği, azmi, neşesi ve başarılarıyla çalışma arkadaşlarına ve VSY’ye artı değer sağlamış, bu anlamda koruyucu olmuş kişiye deniyor. Quarter toplantılarında yapılan kapalı usul seçimde her çalışan desteklediği adayın ismini kağıda yazarak kutuya atıyor. Altor olacak kişi aday gösterilmiş isimlerden biri olabileceği gibi bağımsız bir isim de olabiliyor. Şimdiye kadar 22 kişi bu unvana layık görülmüş. VSY Genel Müdürü Dr. Ercan Varlıbaş, Çalışanlarınızı Ödüllendirmenin 1001 Yolu adlı kitaptan esinlenerek çalışanlar için ödüllü bir organizasyon düzenlemek ve bunu bir gelenek haline getirmek istediğini söylüyor. VSY çalışanları da bu fikirden yola çıkarak ödüle bir sembol ve ödülü alacak kişiye de bir unvan bulmaya karar vermişler.

Kızılderili baltası olarak belirlenen sembol, Kızılderili başlığı ve asası ile tamamlanmış. Böylece ödülün verildiği kişi yani Altor, 3 ay boyunca “kabile”nin lideri oluyormuş. Vermek istedikleri ruhu yansıtsın diye de töreni seramoniye dönüştürmüşler.

Altor seçimleri yılda 4 defa yapılıyor. Yıl sonunda ise Altorların Altor’u seçiliyor. Altor olan kişi “Uzun Haftasonu” dedikleri cuma ya da pazartesi günü izin kullanma hakkı kazanıyor. Altorların Altoru’na ise 2 seçek sunuluyor. Kendisi ya para ödülünü alıyor ya da 2 kişi ve 3 gecelik bir tatil yapıyor. Ödül töreni keyifli bir ortamda yapılıyor bu da çalışanların motivasyonunu artırarak ekip ruhunu güçlendiriyor. Faydaları arasında çalışanların sorumluluk bilincini geliştirmek, özgüveni artırmak ve çalışana varlığını hissettirmek de yer alıyor.

Yurtdışında James Bond etkinlikleri çok popüler

Yurtdışında değişik şirket aktivitelerine çok önem veriliyor. Bu etkinlikler daha çok etkinlik şirketlerinin yardımıyla yapılıyor. En çok ilgi görenlerden bir tanesi temalı etkinlikler. Mesela 007 James Bond. Seçilen bir mekan Bond filmlerinden biri gibi döşeniyor. Filme göre uşaklar, garsonlar, dansçılar temada yer alıyor. Belki bir akşam yemeği, veya bir perili köşk formatı uygulanıyor. Yıkık dökük eski bir ev seçiliyor ve burada çalışanlar bir araya geliyor. İçerik yine organizasyon şirketi ve kurumun kararına bağlı. Evde hayaletler de gezebilir, azılı bir katil de.

Hürriyet İK – Zeynep MENGİ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

4 Yorum

 1. Kurumsal Firmalar için faydalı aktiviteler düzenlemek istiyorsanız mutlaka bize bir danışın deriz..
  Türkiye’nin en geniş korku evi ve kaçış oyunları aktivite asistanı olarak Tüm Türkiye’den 800’den fazla firmayla ilgili bilgi veriyor ve rezervasyon almanızı sağlıyoruz.

  Aktivite ve organizasyonlarınız ile ilgili fikir ve fiyat almak için bizi arayabilir ya da sitemizden “Online Rezervasyon” formunu doldurabilirsiniz.

  Mobil: 0506 126 0009
  Mail: info@kacismerkezi.com

 2. Tüm Etkinliklerinizde farklı konsepler sunabileceğimiz takım ruhunu genişleterek motivasyon artırabileceğimiz tasırım ve düşüncelerimle sizin ve calışanlarının yanındayız bize ulaşın 5345479290-91 Aygül-Bülent

 3. Dünya da çılgınlık haline gelen Gerçek Evden Kaçış Etkinliği artık ülkemizde. EXCAPE Gerçek Evden Kaçış Oyunu arkadaşlarınız, sevdikleriniz ya da firma çalışanlarınızla birlikte katılabileceğiniz eşsiz bir deneyim. 60 dakika içinde özel olarak hazırlanmış bir evden, bulmacaları çözerek ve etrafınızdaki eşyaları kullanarak kaçmaya çalışıyorsunuz. Görsel zeka, analitik düşünme, grubu yönetme gibi becerilerinizi canlı canlı test ediyorsunuz. Aynı zamanda zaman karşı yarışarak oradan oraya koşturuyorsunuz. Heyecanlı ve keyifli bir aktivite!
  http://www.excape.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu