Kariyer ve İş

Çalışanların İş Veriminin Yükselmesi Garanti

Çalışanlarının stresle başa çıkması için çare arayan şirketler için wellness ve spa programları revaçta. Toplantı arasında masaj yapılıyor, dengeli menüler sunuluyor. Kampa alınan çalışanların iş veriminin yükselmesi garanti…

DÜNYADA yaşayan 7.3 milyar insanın 3.2 milyarı her gün işe gidiyor. Çalışan bir kişi hayatının ortalama 90 bin saatini işyerinde geçiriyor. Bu hesaba göre pek çok yetişkin, hayatlarının üçte biriyle yarısı arasında bir zamanı çalışarak harcıyor.

Yapılan araştırmalara göre çalışanların yüzde 78’i işlerini stres yüklü olarak tanımlıyor. Günümüzde şirketlerde sağlık sorunları sebebiyle yaşanan verim kaybı özellikle stres ve edinilen yanlış alışkanlıklara bağlı olarak arttığı söyleniyor. Şirketler için başta yönetim seviyesi olmak üzere çalışanların sağlığını korumak her geçen gün daha önemli hale gelmekte. Tüm dünyada en fazla görülen sağlık sorunları ise stras kaynaklı olduğu kabul edilen depresyon ve obezite.

Şehir hayatının zorlukları ve artan stres çalışanların hem sağlığını bozmakta hem de farkmdalıklarını, yaratıcılıklarını, en önemlisi verimliliklerini azaltmakta, işte bu tablodan yola çıkan işverenler, çalışanlarına yönelik iş verimlerini destekleyecek çareler arayışına girmişken, ülkemizde her geçen gün daha da büyüyen wellness sektörü öne çıkıyor. İş insanlarına sağlıklı alışkanlıklar kazandırmaya ve onları bilinçlendirmeye yönelik programlar hazırlayan wellness merkezleri, “Corporate Wellness Sağlıklı Yaşam Programı” ve “Business Wellness” adı altında hazırladıkları paket programlarla, şirket yöneticileri ve çalışanlarının sağlık risklerini azaltıp hayat kalitelerini yükseltmeyi vaat ediyor.

Haberimizin ayrıntılarına geçmeden önce, başlığımızda ima ettiğimiz en güzel hediyenin “iyi ve hakkaniyetli bir ücret düzeyi” olduğunu söyleyelim…

KİŞİYE ÖZEL PROGRAM

SPA ve wellness alanında öne çıkan otellerde iş insanlarına özel sunulan bu iki özel programdan biri olan, “Corporate Wellness Sağlıklı Yaşam Programı”, sağlıklı yaşamla tanışma ve alışma programı olarak özetleniyor. Bu programın başında kişiye özel testlerden geçiliyor. Sağlıklı yaşam programının belirlenebilmesi amacıyla programa katılacak tüm katılımcılardan belirli kan testleri isteniyor, beslenme ve yaşam öyküleri alınıyor, metabolizma ve postur analizi yapılıyor. Çıkan sonuçlara göre kişiye özel doğal, sağlıklı ve dengeli beslenme menüleri ve spor aktiviteleri belirleniyor. Program süresince sanatsal aktiviteler, spa uygulamaları ve tarihi kültürel gezilerle de program renklendiriliyor.

“Business wellness” diye adlandırılan programda da toplantı etkinlikleri ve wellness bir paket halinde sunuluyor. Yoğun ve tempolu iş hayatındaki profesyonellerin, evlerinden uzak, toplantı ortamında olduklarında dahi, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerine destek olmanın amaçlandığı bu programda, sağlıklı yaşamın iş hayatına kattığı değerler ile ilgili farkın-dalık yaratmak hedefleniyor.

Türkiye’nin önde gelen wellness ve spa merkezlerinden olan, Afyon ve Sapanca’daki iki otelinde bu programları uygulayan NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, “Her iki otelimizde de çoğu toplantı esnasında verilen klasik hizmetlerin yerini, farklılaştırılmış, motivasyon ve verimliliği artıracak ürünler koymaya dikkat ediyoruz” diyor.

Kahve molalarında şeker ve un içeriği yüksek atıştırmalıklar yerine, iyi yaşam tarzına uygun, sağlıklı ürünler sunduklarını anlatan Güral, toplantı aralarında fuayelerde kurdukları masaj köşeleri ile katılımcılara baş boyun masajı imkanı sağladıklarını da söylüyor. Güral, otellerinde gerçekleşen “business wellness” toplantılarının kişileri ruhen ve bedenen rahatlattığını ve daha yüksek bir motivasyonla toplantılarına devam ettiklerini, işe odaklanmalarının arttığını gözlemlediklerini vurguluyor.

ÇALIŞANLAR SAĞLIK KAMPINDA

Hediye Güral Gür’ün anlatımına göre özellikle NG Afyon Oteli’nde uyguladıkları Corporate Wellness Programı, şirketlerin çalışanları için aldıkları bir kamp program niteliğinde. Güral, “Katılımcıları kişiselleştirilmiş bir yaşam kalitesi düzeyine ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşan bireylerin, daha verimli çalıştıkları, şirketlerin sağlık giderlerinin ve çalışanların rapor almalarının yarattığı maliyetin azaldığı uluslararası standartlardaki raporlamalar ile gözlemlenmiş” diye konuşuyor.

Business wellness ile de şirket toplantılarına katılanların toplantılara daha iyi odaklandıklarını, şirketlerin toplantılardan daha yüksek verim aldıklarını belirten Güral, klasikleşmiş toplantı kalıpları dışına çıkan, bir toplantı hizmeti ürünü olduğunun altını çiziyor.

Corporate wellness’in her katılımcıya özel hazırlandığını, business wellness’in de toplantı yapan şirketlerin tercihlerine göre hazırlandığını kaydeden Güral, bunlara talebin her geçen gün arttığını bildiriyor. Corporate wellness’i üç yıldır, business vvellness’i ise Sapanca’daki otellerinde 2010 yılından bu yana uyguladıklarını aktaran Güral, şöyle konuşuyor:

“Bugün için dünyada işyeri sağlığı pazarı, global olarak 3.7 trilyon dolar olan wellness pazarında, 43.3 milyar dolar ile yüzde 9.5 gibi küçük bir kısmında yer alsa da corporate wellness programı çalışan sağlığına yüksek önem veren şirketler tarafından uygulanıyor. Hem çalışanlara hem şirketlere getirdiği kazanç nedeniyle de gün geçtikçe yükselen bir ivme gösteriyor.”

Güral, bu program kapsamında misafirlerle otele giriş anından çıkana kadar birebir ilgilenen hepsi de kendi alanlarında tecrübeli kişileri şöyle anlatıyor: “îç hastalıkları uzmanı doktor, diyetisyen, gıda mühendisi, hemşireler, spa ve egzersiz uzmanları.”

TOPLANTILAR MEDİTASYONLA BAŞLIYOR

İstanbul şehir merkezine sadece bir saat uzaklıkta orman ve göl manzarasının kesiştiği Sapanca Gölü kıyısında yer alan Richmond Nua Wellness-Spa da şirketlere özel bu programlan hazırlayan bir başka otel. Spa merkezinde bakımlar, masajlar yardımıyla rahatlayan bedenler ve berrak zihinler ile çok daha verimli toplantılar için profesyonellere kişiselleştirilmiş bir hizmet sunuyor.Otelde “Corporate Nuance” adını verdikleri paket kapsamında toplantılar; nefes egzersizi ve meditasyon ile başlıyor, molalarda sağlıklı atıştırmalıklar servis ediliyor ve dileyenler spa merkezine bile gitmeden rahatlamak için baş-boyun masajı alabiliyorlar. Konaklamalı toplantılara katılan misafirleri ise yine odalarında sağlıklı ikramlar karşılıyor. Su ve mevsimine göre bitki çayları ise sınırsız sunuluyor. Arzu eden şirket misafirleri toplantılara sabahları ormanda yapılan bir yürüyüşün veya göl kıyısında streehing-yoga seanslarının ardından başlayarak ruh, beden ve zihin dengelerini sağlayarak başlayabiliyorlar.

Ayrıca Corporate Nuance misafirleri Richmond Nua’nın buhar odaları, dinlenme odaları ve jakuzi, havuz, Ice Grotto ve Aqua Cave gibi bölümlerini de ücretsiz kullanılabiliyor.

BODRUM’DA ÖZEL ADADA WELLNESS

Bodrum’un lüks otelleri de bu alanda atılıma geçmiş durumda. Özel bir ada üzerine konumlanmış Lux Bodrum Otel, sağlıklı yaşam odaklı yeni programını gelecek Eylül ayından itibaren şirketlere de özel olarak sunmaya hazırlanıyor. Otel bünyesinde Vitality Academy adı altında açılacak yeni konseptle, geleneksel tıp, spor ve wellness uygulamaları, müzikterapi, medikal masajlar, bölgesel incelme, haloterapi (tuz tedavisi), PRP, mezoterapi, cilt gençleştirme, ozon terapi gibi pek çok işlemin yapılacağı “kişiye özel” programlar hazırlanacak.

Otelin yatırımcısı MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, Vitality Academy’de şirketlere özel de paketler sunacaklarını belirtiyor ve şunları anlatıyor:

“Enerjinin nasıl üretildiği, neden kaybedildiği ve gerekli hücreleri optimize ederek oksidatif stresin nasıl azaltılabileceğinin öğretileceği, kişinin hafiflemesi, arınması, detoks yapması, güzelleşmesi ve daha sağlıklı hissetmesi için tasarlanmış bir program. Beden ve zihin eşsiz, dinamik ve birbirinden etkilenen sistemler. Bedeniniz için ne yaparsanız beyin de aynı şekilde etkilenir. Bu ilişkinin önemini anlamak akademideki en önemli kazanımlardan biri olacak. Özel programlar sayesinde kişi kendine zaman ayırabilecek, kendini daha iyi keşfedip sağlığını yönetebilecek. Böylelikle iş hayatındaki verimi ve başarısı da tırmanışa geçecek.”

Vitality Academy’nin özel programlarını Türk ve yabancı doktorlar, sağlık uzmanları, spor eğitmenleri ve müzik terapistleri tarafından uygulanacağını ifade eden Akdoğan, Lux Bodrum’da turizmin düşük sezonunda ağırlıklı olarak bu hizmetlerin verileceğini aktarıyor.

KAZDAĞLARI’NDA ‘ORGANİK’ TOPLANTI

Iş toplantılarım daha ‘sağlıklı’ ortamlarda gerçekleştirmek isteyenler için bir başka mekan Kaz Dağları’nın temiz havası ile termal suların birleştiği Edremit Körfezi’nin Güre bölgesindeki Ra-mada Resort Kazdağları Thermal&Spa. Şirketten uzak ve doğanın içinde, organik ürünlerin eşlik ettiği salonlarda toplantı yaptıktan sonra, dünyanın en bol ikinci oksijenine sahip Kazdağları’nda yürüyüş, bisiklet, safari, spor, organik bahçeden ürün toplama ve tüketme gibi sağlığın her kısmı ile ilgili çeşitli aktiviteler yapmak mümkün.

Kongre, toplantı ve etkinlik ödülleri olan Acc of Mice’tan “Ege Bölgesinin En iyi Toplantı Oteli” ödülü aldıklarını bildiren Otelin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yağız Öngen, uluslararası marka Ramada’nın dünyadaki ilk termal oteli olarak iş dünyasını doğa ve sağlık ile buluşturduklarım vurguluyor.

Toplantı gruplarına özel termal kürler, masaj ve wellbeing programları sunduklarını aktaran Öngen, otellerinde konaklayan şirketler için yaptıkları özel turlardan bazılarım ise şöyle sıralıyor: Zeytin Hasadı, Ege Otlarını Tanıma ve Tatma, Organik Bahçe Gezisi, Perküsyon Performans, Teraryum Atölyesi (ıMinik Bahçeler Yaratma), Yürüyüş ve Bisiklet, Tarih ve Mitoloji Söyleşisi, Yoga ve Nefes Teknikleri ve Jeep Safari Turları…

RESORT TADINDA İŞ TOPLANTISI VE SPA

Şehir dışına çıkmadan toplantı organize etmeyi planlayanlar için İstanbul’da da spa ve vvelIness olanakları sunan oteller de var. Denize sıfır konumu ve doğayla bütünleşik yapısından ötürü hem şehir hem de tatil oteli olan Crowne Plaza İstanbul-Florya, İstanbul içinde resort (tatil köyü) tadında toplantı, etkinlik ve davet organizasyonları için ideal bir ortam sunuyor. Şehir merkezine hem yakın hem şehirden uzak bir tatil beldesi sıcaklığı hissettiren Crovvne Plaza Îstanbul-Florya’nın içinde yer alan Livera Spa’dan şirketlere özel verilen SPA paketleriyle iş hayatının yorgunluğunu atmak mümkün.

Crovvne Plaza Florya sağlık kulübü Livera Spa’nın buhar odası, sauna ve hamam, kapalı yüzme havuzu dışında VIP Süite ayrıcalığı bulunuyor. VIP Suite’te yer alan buhar odası, sauna, hamam, masaj, jakuzi kişilere daha özel bir alan yaratıyor. Crovvne Plaza Florya’nın kurumsal spa paketi içerisinde, uzman terapistlerin gerçekleştirdiği 50 dakikalık klasik masaj, masaj, kese köpük uygulaması, havuz hariç buhar odası, sauna ve hamam kullanımını kapsayan ıslak zeminler, çay ve kahve ikramı yer alıyor. 360 TL değerindeki bu paket Kurumsal Spa Paketini satın alan tüm firmalar ve çalışanları için 275 TL olarak fiyatlandırılıyor.

Turizmde yeni bir trend

Türkçe’de kısaca “esenlik (well-being}” anlamına gelen “vvelIness” turizmde yeni bir trend. Spa da onun ayrılmaz bir parçası. Spa’nın anlamı ise “su ile gelen iyilik-sağlık”. Son yıllarda birçok otelin isminin yanında wellness-spa eki yer alıyor. Dünyada vvelIness sektörünün büyüklüğü 3.7 trilyon dolara ulaşmış durumda. Ülkemizdeki pazar payının büyüklüğünü her ne kadar ölçemesek de konaklama sektörünün bu alana yaptığı yatırımların her geçen gün arttığını söylemeliyiz.

Corporate wellness’i deneyimleyen şirketler

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, İlk olarak Yıldız Holding, ABB, Gittigidiyor, Tchibo, Academy FC, Myjob firmalarından yetkililer ile ilk Corporate Wellness pilot program gerçekleştirdiklerini açıklıyor. Yaklaşık üç yıldır da Corporate VVellness programını Siemens ile birlikte uyguladıklarını belirten Güral, bu sene katılanların memnuniyeti ve talebi ile refresh-hatırlatma programlarını eklediklerini söylüyor.

Kilo da verdiriyor

Corporate vvelIness programının hem şirketlere hem de bu programa katılan çalışanlara yararı büyük oluyor. Amerika’da yapılan araştırmalara göre, şirketlerde çalışanlar için vvelIness programlarına yapılan her bir dolarlık yatırım karşılığında sağlık harcamalarında 3.27 dolar tasarruf sağlanıyor, iş gücü kaybı yüzde 19 oranında önlenirken, çalışan başına yıllık sağlık harcamalarında ise ortalama 264 dolar tasarruf sağlanıyor ve çalışanların yıl içerisinde hasta oldukları gün sayısının yüzde 70 oranında azaldığı gözlemleniyor. Bunlara ek olarak çalışanların iş hayatındaki motivasyonları ve verimleri artarken yaratıcılıkları ve doğru karar verebilme yetenekleri gelişiyor.

Programa katılan çalışanlar açısından bakıldığında, hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlıkları ve sigara kullanımı gibi alışkanlıkların sebep olduğu hastalık riskleri büyük ölçüde ortadan kaldırılıyor. Kişilere sürdürülebilir spor ve sağlık bilinci kazandırılıyor, kronik sağlık problemlerinde azalma görülüyor, beslenme üzerine edinecekleri bilgileri hayat tarzlarında kalıcı değişikliklerin yolunu açıyor, çalışma ve takım oyunları ile birlikte çözümcü düşünme gibi önemli farkındalık kazanıyorlar, ihtiyaca göre kilo kaybı, yağ yakma, kas kazanımı gerçekleşiyor. Örneğin NG Güral Afyon VVellness Hotel’de bir şirkete son uygulanan pakette, kilo verme bu programın sadece bir parçası olmasına rağmen 22 kişilik grupta toplam 160 kg verilmiş.

ÖZLEM KAPAR BAYBURS

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu