Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Camlar Ekrana Dönüşüyor

Şeffaf ekranların gelecekte birçok uygulama alanı bulacağı düşünülüyor. Örneğin bu teknoloji sayesinde sürüşle ilgili bilgiler otomobillerin ya da uçakların ön camlarından takip edilebilir.

cam ekran

Daha önce bu teknolojinin farklı pek çok uygulaması geliştirildi. Ancak Massachusetts Teknoloji Üniversitesinden araştırmacıların geliştirdiği yöntemin özellikleri, örneğin geniş görüş açısı, üretiminin kolay oluşu, düşük maliyet mevcut yöntemlere göre önemli üstünlükler sağlıyor.

Daha önceki şeffaf ekran uygulamalarında elektronik sistemlerin camın içine yerleştirilmesi gerekiyordu. Bunun için genellikle organik LED (OLED) ekranlar ve şeffaf elektronik sistemler kullanılıyordu. Ancak bu sistemlerin hayli karmaşık ve pahalı olmasının yanı sıra şeffaflıkları da yeterince yüksek değildi.

Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada sadece belli dalga boylarındaki ışığı saçan ve diğer dalga boylarının geçmesine izin veren nanoparçacıklar şeffaf malzemenin içine yerleştirildi ve yaklaşık 60 nanometre çapındaki gümüş nanoparçacıklar kullanılarak mavi renkte görüntü elde edildi. Araştırmacılar farklı büyüklükte nanoparçacıklar kullanılarak bütün renklerde görüntü elde edilebileceğini çünkü kırmızı, yeşil ve mavi renklerin renkli algıladığımız görüntüleri elde etmek için yeterli olduğunu düşünüyor. Araştırmacılardan Marin Soljacic nanoparçacık-ların güneş ışığının büyük kısmını saçmadığını, bu nedenle ürettikleri ekranın şeffaflığının çok yüksek olduğunu söylüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu