Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Cep telefonu aksesuarları pazarı yüzde 50 büyüdü

CEP telefonu pazarının büyümesi, doğal bir pazar eğilimi olarak bu cihazların tamamlayıcısı aksesuar sektörünün de gelişmesini sağladı. Kulaklık, kablo, kılıf, şaıj aleti gibi aksesuar ürünleri muazzam büyüklükte bir pazar oluşturdu. Türkiye cep telefonu aksesuarları pazarının büyüklüğünün pande-miyle birlikte 20 milyon adede ve 5 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Satış olarak ilk sırada akıllı telefonların artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması ve kesintisiz ulaşım ihtiyacı nedeniyle şaıj adaptörleri ve kabloları var. İkinci sırayı ise ekran koruyucu camlar ve kılıflar alıyor. Araç içi aksesuarlar da çok satanlar listesinde ilk sıralarda. Hem telefon üreticilerine hem de aksesuar pazarının oyuncularına göre sektör büyümeye devam edecek. Geçici daralmalara rağmen aksesuar satışlarında trendin yukarı yönlü olduğunu belirten üreticiler, ekonomilerdeki durgunluğa rağmen aksesuar pazarının 2021’de geçen yıla göre yüzde 50 büyüyeceğini tahmin ediyor.

700 ADETLİK ÜRÜN PORTFÖYÜ

Türkiye pazarına 2018’de giriş yapan ve yaklaşık 700 adetlik ürün portföyüne sahip olan Mcdodo Türkiye firması, telefon aksesuarlarında oldukça iddialı bir firma. Metro iletişimin çatısı altında Türkiye’ye getirilen firma, kısa zamanda pazarın büyük oyuncularından biri olmayı başarıyor. Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Piyasada satılan tüm akıllı telefon markalarıyla uyumlu aksesuarlar üretiyoruz.

Sadece ekran koruyucu ve kılıf ürün portföyümüz çok geniş değil. Onun dışında araç içi aksesuarlardan şarj kablolarına, adaptörlerden kulaklıklara kadar her markaya uyan ürün seçeneklerimiz mevcut” diyor ve özellikle yeni nesil hızlı şarj adaptörleri konusunda çok iddialı olduklarının altını çiziyor. Firma ülke ihtiyaçları doğrultusunda üretim yapıyor.

Uçurum, kendini tekrar eden değil, yeni ve sıradan olmayan ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Mcdodo şu anda dijital ortamda pek çok farklı satış kanalında tüketiciyle buluşuyor. “Kısa vadede retail tarafında daha fazla yatırım yapmak ve büyümeyi hedefliyoruz” diyen Uçurum, kısa vadede pazarın yüzde 50 büyüyeceğin, öngörüyor.

TÜRKİYE’DE FABRİKA KURUYOR

Uçurum, son dönemde tüketicilerin yüksek hızlı şarj kabloları ve adaptörlerini tercih ettiğini, bu aksesuarların üretim maliyetleri yüksek olduğu için cep telefonu firmalarının kutu içine koymadıklarını belirtiyor. “Bu durum tabii ki bizim gibi mobil aksesuar üreticilere faydalı oluyor. Çünkü tüketiciyi alternatif markalar denemeye, onlara bir şans vermeye itiyor” diyen Uçurum, mobil aksesuarlara olan talep ve ihtiyacın hızla büyüyeceğini savunuyor. Türkiye’de üretim yapmayı düşünen Mcdodo, fabrikasını Kayseri’de kurmayı planlıyor. Uçurum, kuracakları tesis hakkında şu bilgileri veriyor: “Fabrika, yurtdışından gelen parçaların bir araya getirildiği sınırlı bir üretim tesisi olmayacak. Her şeyi sıfırdan burada ürettiğimiz, teknolojiyi ve altyapıyı da getirip uyguladığımız bir fabrika olacak. Bu aksesuarlarda, özellikle hızlı şarjlarda yüksek teknoloji kullanılıyor. Bizim amacımız da dünyada gelişen tüm teknolojileri anında uygulayabildiğimiz ürünler üretmek, ilk etapta Türkiye pazarındaki payımızı artırdıktan sonra, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere ihracat yapmayı planlıyoruz, istihdam olarak da ilk etapta 50-100 arası bir çalışan sayısıyla başlayacağız. Sonrasında bu rakamı artırmayı hedefliyoruz.”

KULAKLIK VE AKILLI SAATLER

Son yıllarda adını duyuran cep telefonu firmalarından biri olan Realme, aksesuar konusunda sunduğu bol çeşit ile farklılaşmayı hedefleyen bir firma. Cep telefonu üreticilerinin sattıkları ürünlerin cutuları içinde her gün yeni bir değişiklik yaptığını söyleyen Realme Pazarlama Müdürü Merve Yeniev, “Teknolojiye liderlik edecek ürün ve özellikleri getirmeyi, bunu yaparken de kullanıcıların bu teknolojiye kolayca ulaşabilmelerini sağlamayı kendimize hedef belirledik” diyor. Firmanın satışta olan aksesuarları realme Band, realme Buds Air Neo, realme Buds Air, realme Buds Q, realme Watch, realme Watch S olarak sıralanıyor, ilerleyen süreçlerde seçeneklerin artırılması hedefleniyor. Yeniev’e son bir yılda tüketicilerin telefon aksesuarlarında öne çıkan tercihlerini sorduğumuzda şunları söylüyor:

“Kulaklıklar ve akıllı saatler ön planda. Bu dönemde değişen alışkanlıklarla beraber evde spor yapmaya, kanımızdaki oksijen miktarını saptamaya, daha fazla su tüketmeye özen gösteriyoruz. Bunları yaparken çeşitli uygulamalar ve teknolojik aksesuarlar hatırlatıcı olmanın ötesinde yaşamımızda bir yol arkadaşı konumuna yükseldi. Türkiye pazarında yeni boy göstermeye başlayan ürünümüz Watch S, hem hayatlara ortak oluyor hem de sağlığımızı datalarla takip etme imkanı veriyor.”

Doğa ORAN / Teknosa Kategori Yönetimi ve Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı
“Teknoloji ihtiyaçları arttı”

Telefon aksesuarları portföyümüzde 30’u aşkın markanın 3000’i aşkın ürün çeşidi bulunuyor. Bu ürünlerin yaklaşık yüzde 30’unu kendi markamız Preo oluşturuyor. Sektörün en kapsamlı “private label” markası konumundaki Preo, kulaklıktan povverbank’e, kılıf seçeneklerinden ekran korumaya kadar zengin alt kategorileri ile yeni teknolojilere, kaliteli ve erişilebilir fiyata erişmek isteyen teknoloji severler için iyi bir alternatif sunuyor.

Müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına ve eğilimlerine paralel olarak bu alanda marka ve ürün çeşitliliğimizi artırıyoruz. Telefon aksesuarlarının online satışlarımız içerisindeki payı yüzde 5, mağazacılık satışlarımız içerisindeki payı ise yüzde 6 seviyesine ulaştı. 2020‘de telefon aksesuarı kategorisinde en çok kulaklık satışı gerçekleştirdik. Bugün teknoloji marketlerinde satılan her 10 kulaklıktan dördünü biz satıyoruz. Ekran koruma, kılıf ve şarj gruplarındaki ürünlere de talep oldukça yüksek.

Sabri Sami TOKER / ULAK Yazılım Teknoloji A.Ş. Kurucusu
“En çok kulaklık taşıdık”

Pandemi pek çok sektörü olumsuz etkilerken kargo taşımacılığı sektörünün büyümesini sağladı. Kargo, e-ticaret, restoran ve market teslimatları pandeminin birinci dalgasında yaklaşık olarak altı kat, ikinci dalgada ise 14 kat arttı. Bu artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Deneyim çağına bir de pandeminin getirdiği sosyal mesafe kuraları eklenince ister istemez herkes bu sektöre yöneldi. Evlerinden çıkmak istemeyen insanlar, kurye ya da kargo ile tüm ihtiyaçlarının istedikleri lokasyonlara gelmesini sağladı. 2020’de en çok taşıdığımız ürünler, diz üstü bilgisayar şarj aleti, kulaklık ve kaşe oldu.

Trend olan 10 cep telefonu aksesuarı

  • Akıllı telefon parmak tutucular
  • Masaüstü telefon stantları
  • Kablosuz kulaklıklar
  • Kablosuz şarj cihazları
  • Telefon tutucu kol bantları
  • Bisiklet telefon tutucular
  • Bluetooth selfıe çubukları
  • Harici telefon lensleri
  • Mobil oyun kolları
  • Akıllı bileklikler

AYŞEGÜL KUÇUKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu