Pazarlama ve Satış TaktikleriReklamlar-Reklamcılık

Cep Telefonundan Kısa Mesajla Alışveriş Yapma İmkânı

Kısa Mesaj İle Alışveriş Yapma İmkânı, reklâm sektörü, Zeynep Şener, Mobilexpress, reklam mecrası, cep telefonundan alışveriş

Artık alışveriş yapmak bir kısa mesaj göndermek kadar kolay. Türkiye’de ilk defa uygulanan sistemle Mobilexpress, tüketiciye tek bir kısa mesajla alışveriş yapma imkânı sunuyor. Üstelik ne tedarikçiye ne de tüketiciye ekstra maliyet yaratmadan.

Artık billboardlarda, dergide ya da herhangi başka bir reklam mecrasında gördüğünüz bir ürünü almak için bir cep telefonunuzun olması yeterli. Nasıl mı? Türk tüketicisini cep telefonundan alışverişle tanıştıran Mobilexpress sistemiyle… Sistem oldukça basit. Mobilexpress’e dâhil olan markalar, verdikleri ürün reklâmlarının altına bir kod yerleştiriyor. Ürün reklâmını görünce alma isteği uyanan tüketici bu kodu 3570’e kısa mesaj olarak gönderiyor ve satın alma süreci başlıyor. Üyey-seniz zaten bir onay mesajının ardından ürün birkaç gün içinde adresinize geliyor. Üye değilseniz, bir kereye mahsus kısa bir telefon görüşmesiyle kredi kartı ve adres bilgileniniz alınıyor ve ürün yine en kısa zamanda elinize ulaşıyor. Üstelik Mobilexpress yöneticileri güvenlik konusunda hiçbir risk olmadığını, aksine birçok sisteme göre çok daha güvenli olduğunu savunuyorlar. Telefonun sadece kısa mesaj özelliğini kullanarak alışveriş yapılmasına olanak sağlayan Mobilexpress kuşkusuz tüketiciye hızlı, kolay ve güvenli alışveriş konusun da büyük avantaj sağlıyor. Reklâm verene ise ekstra bir maliyet yaratmıyor.

“Hem satana hem alana büyük kolaylık”

Mobilexpress Kurucu Ortağı Tunç Mehmet Berkman sistemin hem tedarikçi hem de tüketici için çok sayıda avantaj sağladığını anlatıyor: “Hayatımız koşuşturma içerisinde geçiyor. Bu hayat içerisinde alışveriş yapmak da önemli bir yer tutuyor. Ancak bazı ürünler var ki, bunlar için mağazaya gidip görmeye gerek yok. Mobilexpress de özellikle böyle alışverişlerde hem ürün satana hem de tüketiciye avantaj sağlıyor. Bu sistemin reklâm veren için bir maliyeti yok. Siz zaten reklâm veriyorken, ürünün altına ürünün kodunu yazıyorsunuz. Böylece tüketici o ürünü görür görmez almak istediğinde 3570’ye bu kodu gönderiyor. Bunun üstüne bir satın alma süreci başlıyor. Ayrıca reklâm veren bu ürün altındaki kodları farklılaştırarak, hangi reklâm mecrasından daha çok satış geldiğini dolayısıyla reklâmın verimliğini ölçümleyebiliyor.”

Mobilexpress Genel Müdürü Zeynep Şener ise Türkiye’de 65 milyona yakın ceptelefonunun kullandığını hatırlatıyor ve potansiyele dikkat çekiyor. “Dünyada ise cep telefonu kullanıcı sayısı, internet kullanıcı sayısının 2,5 katı kadar” diyen Şener’e göre Türkiye’de bu alan henüz çok bakir. Bu potansiyeli kullanmak ve reklâmların yarattığı satın alma isteğini anında değerlendirmek noktasından hareketle böyle bir proje hayata geçirdiklerini söyleyen Şener sistemin reklâm sektörüne etkisini de şöyle anlatıyor: “Reklâm sektörü dünyada ve Türkiye’de büyümesini sürdürüyor. Ancak hâlâ normal şartlarda verilen bir reklâm direkt satışa dönüştürülemiyor. Dönüşse bile bunun ölçümü çok zor. Mobilexpress’le ise bu mümkün.”

“Reklâm sektörünü de hareketlendirecek”

Mobilexpress ürünün sipariş verilmesinden, müşteriye ulaşmasına kadar olan tüm süreci sahipleniyor. Kendi lojistik ve depolama ağını oluşturan firma, tüm iade ve değişim süreçlerini de kendi yönetiyor. Mobilexpress’in temel satış kanalı kısa mesaj. Bunun yanında çağrı merkezi, akıllı telefon uygulamaları ve web sitesinden de sipariş ve üyelik işlemleri gerçekleştirilebilen sistemde tüm bu kanallar birbiriyle entegre çalışıyor. Bu da tüketicinin siparişlerini istediği kanaldan rahatlıkla takip etmesini sağlıyor. Tüketicilerin ve reklâm verenlerin dâhil olduklarında ekstra ücret ödemediği bu sistemde Mobilexpress satışlardan komisyon alıyor. Yani reklâm veren hiç satış yapmazsa, herhangi bir ücret ödemek zorunda değiller.

Sistemin reklâm sektörünü de hareketlendireceği görüşünde olan Zeynep Şener, buna istinaden kendilerine gelen teklifleri anlatıyor: “Firmalar daha önce kullanmadıkları reklâm kanallarının verimliliklerini görerek, bu kanallarda reklâm vermeyi isteyebiliyorlar. Bu hem daha sağlıklı bir medya planlaması sağlıyor hem de firmaları reklam verme konusunda önemli ölçüde cesaretlendiriyor.” Tunç Mehmet Berkman ise firmaların farklı kanallar oluşturma taleplerinde bulunduklarını söylüyor. Berkman buna şu örneği veriyor: “Bazı firmalar kullanıcılara resimli kısa mesaj ile ürün resmi ve Mobilexpress kodu gönderip yeni bir satış kanalı geliştirme önerisinde bulunuyorlar. Bunun için de mevcut altyapımız uygun. Ancak tabii bu kullanıcı izinlerine bağlı bir durum. Bu konuda bir kirlilik yaratmıyoruz. Müşteri talep etmediği sürece hiçbir şekilde bir kısa mesaj yollamıyoruz. Ancak buna izin veren kullanıcılara önümüzdeki dönem bu şekilde ulaşabiliriz. Buna benzer çok fazla farklı kanal ve yöntem yaratılabilir.” Mobilexpress’in en önemli özelliklerinden biri alışveriş yapmak için çok özellikli bir cep telefonuna gerek olmaması. Telefonun sadece kısa mesaj gönderebiliyor olması yeterli. Ayrıca gönderilen mesajlardan standart kısa mesaj ücreti alınıyor.

Ceyhan Konuk

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu