İş Fikirleri ve İş Kurmak

Chilipper ile istediğin zaman sıcak su iş fikri

Chilipper

İş fikri : Chilipper “hızlı” bir şekilde sıcak su sağlar, bu sayede sıcak suyun gelmesini beklerken onlarca litre su harcamayız.
Girişimci: Dennis Metzger ve William Lund, ABD

1980’lerin sonlarında Dennis Metzger ve William Lund sıcak su tasarruf cihazlarını ticaret gösterilerinde satıyorlardı. Hot Water Saver (Sıcak Su Tasarrufçusu) olarak bilinen cihaz ev sahiplerinin su ısıtma masraflarını %40 oranında azaltıyordu.  Ancak 80’lerde insanlar o kadar da enerji tasarrufunu düşünmüyordu. Tek istedikleri daha hızlı sıcak su elde etmekti. İnsanlar doğal kaynakları korumakla ilgilenmiyor, kendi çıkarlarını düşünüyorlardı ve bu yüzden sıcak su için bekleme fikrini sevmediler.

Daha sonra bir gün Stockton – Kaliforniya’daki ofislerine doğru uzun bir yolculuktayken Lund’un aklına sıcak suyu cihaza nasıl daha hızlı getirebilecekleri hakkında bir fikir geldi. Sıcak suyu cihaza yüksek hızla pompalayacak ve sıcak su ulaştığında da pompa kapatılacaktı.

Ortaklar hızlı bir şekilde bu fikir üzerinde çalışmaya başladı. Kısa süre sonra ayrı bir geri dönüş hattı kurmak yerine soğuk su hattını soğuyan sıcak suyu geri döndürmek için kullanabileceklerini fark ettiler. Sıcaklık artışı belirlendiği anda pompa kapatılarak sıcak suyun soğuk su hattına ulaşması önlenecek ancak sıcak su da 2-3 saniye uzaklıkta olacaktı.

Ancak ürünlerini çok az ya da hiç bütçe olmadan pazara sunmak başka bir sorundu. “Metlund” isminin kullanımını da vererek ürünün lisansını ACT’a verdiler. Ürünün ismi “ACT Metlund D’MAND System” oldu. Ancak, bu iki küçük mucit şirketin avukatlarının dişine göre değildi ve bundan bir yıl sonra işten uzaklaştırıldılar.
Hayallerinin sönmesini istemeyen bu iki ortak birkaç yıl sonra tekrar işe koyuldu. Metlund pompa sistemini geride bırakacak ve çok daha ucuza mal edilerek piyasaya daha rahat sunulabilecek bir sistem kurabilecekleri konusunda kararlıydılar.

Yeni bir pompa tasarladılar ve ürüne “Chilipepper” ismini verdiler. Bu ürün daha küçük, daha hafif, daha güçlüydü ve 200 Doların altında satışa sunuluyordu.  Chilipepper bir lavabonun altına monte edilebilir ve su ısıtıcısından gelen sıcak su tüm evdeki tesisata pompalanabilir. Artık bu sayede sıcak sudan faydalanırken suyu boşa harcamayacaksınız. Bu sistem aynı zamanda kanalizasyona giden suyu da azaltır ve sera gazı salınımlarını azaltır. Chilipper’ı çalıştırmak yıllık sadece 2 Dolara mal olmaktadır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu