Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Çin, yapay zekâlı silah uzmanı yetiştiriyor

YAPAY zeka başta olmak üzere ileri teknolojilerin önümüzdeki yılların savunma teknolojinin merkezinde yer alacağını tahmin etmek zor değil. Daha önce bu köşeden Çin’in otonom ve yapay zekalı bir denizaltı üzerinde çalıştığım ve bu denizaltıları 2020’li yılların başında karasularında kullanmaya başlayacağını duyurmuştuk. Çin’in bu denizaltıları hakimiyet iddia ettiği ve bu nedenle çevre ülkelerle muhalefete düştüğü Güney Çin Denizi’nde kullanarak güvenliğini artıracağı yorumlan pılıyor.

Yapay zekayı milli stratejisi haline getiren Çin’in son olarak “yapay zekalı silah uzmanı” yetiştireceği ileri sürülüyor. Ahbaba Group’un sahibi olduğu South China Morning Post isimli gazete, Pekin Teknoloji Üniversitesinin (BİT) tam 5 bin aday arasından 18 yaş altındaki 27 erkek ve dört kız öğrenciden oluşan genç ekibi bünyesine alarak yapay zekalı silahlar uzmanı olarak yetiştireceğini yazdı.

yapay zekâlı silah uzmanı

Gazeteye konuşan bir BİT profesörü, “Yaratıcı düşünme, savaşma isteği ve zorluklarla mücadele etme kararlığı niteliklerine bakarak bu öğrencileri bünyemize aldık” diye konuşmuş.

“Akıllı Silah Sistemleri Deneysel Programı” adı altındaki dört yıllık eğitimin iki silah uzmanı tarafından verileceği ve gençlerin birinci sömestr sonrasında ilgi alanlarını belirleyeceği belirtiliyor. Dört yılda ilgi alanlarıyla ilgili yüksek lisans seviyesine gelmeleri planlanan gençlerin ilerleyen yıllarda ülkenin önde gelen yapay zekalı silahlarla ilgili kurumlarda yönetici olacağı belirtiliyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping geçen yıl savunma araştırmalarında yapay zekanın büyük bir yer tutacağım söylemişti. Çin’den gelen son hamle, küresel savunma yarışının önümüzdeki yıllarda daha da kızışacağını gösteriyor.

GUTERRES’TEN UYARI

Yapay zekalı silahların katil robotlara dönüşmesi ve yeni dünya savaşlarına neden olmasıysa insanlığın en büyük korkusu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres eylül avından bu yana “kontrolsüz yapay zeka ve katil robot” tehlikesini dile getirerek dünyayı uyarmaya çalışıyor. Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının açılış konuşmasında kontrolsüz yapay zeka ve iklim değişikliğini Suriye ve Yemen’deki iç savaşlardan soma insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olarak tanımlayan Guterres, geçtiğimiz günlerdeyse Lizbon’daki Web Summit’te yaptığı konuşmadaysa katil robotlarla ilgili endişesini güçlü cümlelerle dile getirdi. Yapay zekalı silahları “ciddi bir tehlike” olarak kabul ettiğini belirten Guterres, “Makinelerin kendi kendilerine hedef seçerek imha edebileceği düşüncesi, dünyada çatışma ortamının önlenmesi ve savaş alanında insan haklarının gözetilmesinin önünde büyük bir tehlike oluşturuyor” uyarısında bulundu.

“Makinelerin insan hayatını alma gücü ve yetkisine sahip olması kabul edilemez. Etik olarak kabul edilemez, bu nedenle uluslararası hukuk tarafından yasaklanmalı” diyen Guterres, yapay zekanın ilerleyen yıllarda iş kaybına neden olacağı ve küresel işsizliğin artacağı konusuyla ilgili de insanların “hoşuna gitmeyecek” açıklamalarda bulundu, işsizliğin büyüklüğü bakımından şimdiden öngörüde bulunmanın güç olduğunu belirten Guterres, yeni işlerin de ortaya çıkacağını belirterek, “Yeni işler çok farklı olacak, bu nedenle büyük bir işsizlikle karşı karşıya kalacağız. Toplamlar bundan zarar görecek ve bizim buna hazır olmadığımız açık. Bununla ilgili hazırlıkta hızlı olduğumuzu söyleyemem” diye konuştu.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu