Pazarlama ve Satış Taktikleri

Coca Cola Pazarlamada İnovasyonla Satışlarını Artırdı

Coca Cola, geçen yıldan bu yana Türkiye’de pazarlamada yaptığı inovasyonla içecek pazarında payını artırıyor. Önce kutu ve şişeleri kişiselleştiren marka, ardından “Merak Ettim” platformuyla tüketicinin kafasındaki soruları yanıtladı. Marka, nisan başında ise Coca Cola’yı Türkiye’de okunduğu şekilde logosunda kullanmaya başladı.

coca cola merak ettim

İçecek sektörü, yeni ürün ve oyuncuların girmesiyle büyüyor.

Markalar birbiri ardına, soğuk çay ve meyveli içecek kategorilerinde yeni ürünler çıkarıyor. Pazara her gelen yenilik, içecekte tüketim alışkanlığını geliştiriyor. Henüz yeni ürünlerin gazlı içecek pazarından pay almadığı söyleniyor. Ancak gazlı içecek sektöründeki markalar pay kaptırmaktan ziyade, bu büyümeden pay alma hedefinde. Bunun için her şirket farklı bir stratejiyle hareket ediyor. Örneğin Coca Cola pazarlamada yaptığı inovasyonla bunu sağlamaya çalışıyor.

Geçen yıl Gezi Parkı eylemleri sonrasında alışverişin ve yerinde tüketimin düşmesiyle, Coca Cola, Türkiye ekibini harekete geçirdi. Önce global bir proje olan “Bu Coca Cola Senin için” projesine start verildi. Türkiye’de en çok kullanılan 200 isim Coca Cola kutu ve şişelerine basıldı. Ekim 2013’te başlayan kampanya aralık ayına kadar sürecekken gelen talepler üzerine uzatıldı ve yeni isimler de eklendi. 130 milyon adet kutu, 80 milyon adet de etiketli şişe piyasaya sunuldu. Kampanya hem satışları, hem pazar payını, hem de marka sevgisi skorlarını artırdı. Bu nedenle kampanyanın 2014 sonuna kadar devam etmesi kararı alındı.

Bu Coca Cola Senin icin

FİKİR KARPAT’TAN GELDİ

Bu kampanya sürerken “insan sevdiğini merak eder” içgörüsünden yola çıkılarak “Merak Ettim” platformu kuruldu. Şu ana dek 4 bin 900 soru geldi ve site toplam 135 bin ziyaretçi aldı. Coca-Cola Türkiye Gazlı İçecekler Genel Müdürü Sedef Salıngan Şahin, sorular dışında bu siteden kendilerine iş başvuruları da geldiğini, ödev sorularını atanların bile olduğunu söylüyor.

2014’ün Coca Cola’nın 50’nci yılı olması nedeniyle yılın başında yine ilgi çekici bir kampanya yapmak üzere çalışmaya başladıklannı söyleyen Şahin, aradıkları fikrin Karpat Polat tarafından kurulan Karpat ajanstan geldiğini belirtiyor. Yaptıkları pozitif değerler araştırmasında da Türk toplumu ile Coca Cola’mn ortak değerlerinin mutluluk ve iyimserlik olduğunu görmenin filmin temasını ortaya çıkardığını ifade eden Şahin, Coca Cola’nın okunduğu gibi yazılma fikrine yurtdışından onay alma aşamasını ise şöyle anlatıyor:

“Coca Cola, ilk defa bir kampanya dahilinde logosunda değişiklik yapıyor. Bazı ülkelerde regülasyonlar nedeniyle ilk girildiğinden itibaren markanın farklı yazıldığı olmuştu. Ama bir kampanya dahilinde bu ilk uygulama. Biz markanın logosunu değiştiriyoruz diye gitmedik. Kampanyayı gösterdik, kampanyanın bir parçası olduğunu ifade ettik ve izni aldık.”

Bu yılın sonuna kadar şişe ve kutularda tüm C’ler K olarak devam edecek. Ekip, sadece bu kampanya ile değil, 50’nci yıl özelinde her ay şaşırtıcı bir etkinlikle tüketicinin karşısına çıkma planları yapıyor.

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu