İş Fikirleri ve İş Kurmak

Çok Kârlı İşler İle Para Kazanmak Daha Kolay

Çok kârlı işler önerilerimize gıda alanında bayilik veren markaları mercek altına aldık. Çeşitli ürünleri ile girişimcisine iş fırsatları sunan markalar hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor.

YENİ pazar arayışında olan yatırımcı firmaların şimdilerdeki hedefi, önce Ortadoğu’ya, oradan da Avrupa’ya açılmak.

Bu Bayilikler Çok Para Kazandırıyor

Gıda pazarında faaliyet gösteren firmalar yenilik peşinde koşarken, girişimciler bayilik fırsatlarını kovalamaya devam ediyor. Sıradan ürünlerin aksine firmaların piyasaya çıkardığı yeni ürünler, alıcısını cezbederken, iş kuracakların da ilgisini çekmeyi başarıyor. Fesleğen tohumlu içecek, kavrulmuş soğan konservesi, sirkeli temizlik ürünleri ve incir kolonyası bunlardan birkaçı.

Girişimcilere fırsat kapısı olabilecek ve bayilik veren firmaları mercek altına aldık.

Çok kârlı işler ile para kazanmak
Çok Kârlı İşler

Tarihi Ertuğrul Kahvesi
Avrupa ve ABD’ede büyümek İstiyor

Temelleri 1895’te atılan Tarihi Ertuğrul Kahvesi, Mardin kökenli bir firma. Uzun yıllar üretimine ara verdikten sonra tek rardan kahve sektörün de atılım yapan firma bugün Bursa Osmangazi’de faaliyetlerine devam ediyor.

Firma sahibi İbrahim Noyan, dedelerinin izinden giderek markayı tekrar hayata geçirmiş. “Yılda 200 ton kahve satışı gerçekleştiriyoruz. Yerli pazar çok hareketli ancak biz yurtdışma ağırlık vermek istiyoruz. Ortadoğu pazarında iyi fırsatlar yakaladık.

Yerli pazarda rekabet çok yüksek. Kahve sektörünü altın sektörüne benzetiyorum. Düşüşü zarar verirken, yükselişi kar sağlıyor” diyen Noyan piyasadaki hareketliliğe vurgu yapıyor. Firmanın Operasyon Müdürü Burhan Maden ise, kahveyi Brezilya’dan ithal ettiklerini belirtiyor ve ekliyor:

“Bursa’da teleferik başlangıcında bir kafemiz var. Şehri gezmek ve teleferiğe çıkmak isteyenler önce kahvemizi tadarak gezilerine başlıyor. Suudi Arabistan kökenli bir iş adamı da kahvelerimizi çok beğendi ve bizim Ortadoğu’daki distribütörümüz oldu. 2-3 ayda bir Bursa’dan kahve temini yaparak Dubai, Irak, Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi noktalara ulaştırıyor.

Avrupa ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ne açılmak istiyoruz. Orada yaşayan Arap kökenli çok fazla insan var. Yakında Bursa’da yerel zincirlerde olacağız. Daha sonrada diğer büyük market zincirlerine yayılmak istiyoruz.”

Web Adresi: www.ertugrulbey.com
Telefon: 0224 532 07 77

Fersan
Sirke işi ondan soruluyor

1978’de yaprak salamura ve zeytin üretimi için kurulan Fersan, kısa sürede faaliyetlerini büyüterek, Türkiye’de ve yurtdışında başarılara imza atmış. Üretim İzmir Kemalpaşa’daki fabrikada yapılıyor. Firmanın ürün gamında sirke çeşitleri, salata, jala-peno biber ve dilimlenmiş salatalık turşuları bulunuyor. Türkiye’deki ilk sirke markası olduklarını söyleyen Fersan’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürhan Güven, Hindistan cevizli, ahududulu ve malt gibi pek çok çeşitte sirke ürettiklerini belirtiyor.

Firmanın Migros’a özel ürettiği Ferfresh markalı sirkeli temizlik ürünleri de bulunuyor. Salata turşusunu ise partnerleri olan McDonald’s ve Köfteci Yusuf için üretiyor. “20 yıldır McDonald’s’a tedarik sağlıyoruz” diyen Güven, jalapeno biber ve dilimlenmiş salatalıkları ise Burger King, KFC ve Subway gibi restoran zincirlerine verdiklerini söylüyor.

Fersan 30’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Japonya, Dubai, Rusya, Almanya ve İsveç bunlardan bazıları. Güven, “Sirkedeki en büyük müşterimiz Almanya olurken salatalık turşusunda ise İsveç. Yıllık salata üretimimiz 4-5 milyon kilo civarında. Yine yıl içerisinde 15-18 milyon litre civarında sirke satıyoruz. 10 milyon kilo dilimlenmiş turşu üretimimiz var. Japonya’daki McDonald’s’a kadar turşuları biz tedarik ediyoruz.

Yıllık ciromuzda ihracatın payı yüzde 50. Sirkede yüzde 35’lerle pazar lideriyiz” diyor. Firma ayrıca nar ekşisi, beyaz sirke ve malt sirkesi ürünlerinde iddialı. “Malt sirkesini Türkiye’de ilk biz çıkardık. Şu anda en çok İngiltere ve Avustralya’ya ihraç ediyoruz” diyen Güven, ürün ambalajlarının da dönüştürülebilir olması sayesinde çevreye duyarlı olduklarının altını çiziyor.

Web Adresi: www.fersan.com.tr
Telefon: 0232 878 13 58

Eka Gıda Unlu Mamülleri
Kavrulmuş soğan konservesi üretiyor

Aydın Nazilli’de üretim tesisi bulunan Eka Gıda Unlu Mamulleri 1960’kurulmuş. O günden bugüne zeytin, kuruyemiş, v’sebze konserveleri ve meyve kompostoları üretmiş.

Şimdi ise kuru incir, kestane şekeri ve kavrulmuş soğan konservesi üretiyor. Firmanın Meykon (kestane şekeri) ve Sante (kavrulmuş soğan konservesi) adında iki markası var. Kavrulmuş soğan konservesi firmanın kendi üretimi.

“Türkiye’de ve dünyada ilk kavrulmuş soğan konservesi üretimini biz yaptık” diyen Eka Gıda Unlu Mamulleri Genel Müdürü A. Onur Bildirici, bu ürünü lahmacun, pide ve börek gibi ürünlerde kolaylıkla kullanılabildiğini söylüyor.

Firma Ortadoğu bölgesine ve İsrail’e ihracat yapıyor. Ürünleri yerel marketlerde satılıyor. Bildirici, “Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul ve Edirne’de bayiliklerimiz var. A101 ile kuru incir satışında anlaşmaya vardık, incir sezonunun başlamasını bekliyoruz” diyor. Firma, bayilik tekliflerine sıcak bakıyor.

Web Adresi: www.ekagida.com
Telefon: 0256 316 1100

Jolly Gıda
Fesleğen tohumlu içecek

40 yıllık bir şirket olan ve önceden üretimini Kuveyt, Suudi Arabistan ve Suriye’de gerçekleştiren Jolly Gıda, beş yıl önce Türkiye’ye gelmiş. Fabrikası İstanbul Başakşehir’de bulunan firmanın dokuz farklı ürünü var. Bunlar, jöle, meybuzu, fesleğen tohumlu içecek, çikolatalı bisküvi, puding, jöle parçacıklı meyve suyu ve üretimine yeni başlayacakları joy arabaları.

Jolly Gıda Satış Birimi Sorumlusu Muhammed Şaban, “Bizim en önemli ürünümüz fesleğen tohumlu içeceğimiz. Ürünlerimiz hayvansal herhangi bir madde içermiyor ve el değmeden üretiliyor” diyor. Ürünlerin hepsinde helal sertifikası mevcut. Hammaddelerin birçoğu Türkiye’den temin ediliyor. Firmanın İstanbul, Gaziantep ve Mersin’de bayilikleri bulunuyor.

Henüz zincir marketlerde bulunmayan ürünler, İstanbul Başakşehir, Fatih ve Zeytinburnu’nda satılıyor. Şaban, “Türkiye gelişmiş bir ülke. Geleceği parlak ve sanayisiyle, tarımıyla, üretkenliğiyle çok cazip. Ortadoğu ve Avrupa’ya açılan bir kapı” diyor. Firma zincir marketlerden gelecek teklifler için görüşmelere açık.

Web Adresi: www.jollygida.com
Telefon: 0212 476 01 63

Tat Kimya
Kozmetik alanında iddialı

1999’da Gaziantep’te kurulan Tat Şirketler Grubu, Dex, Mex, Berry, Gion, Kar, Claudiana, Lavinya adlı markalarla faaliyet gösteriyor. Firmanın, sabun, ıslak mendil, kişisel bakım ürünleri, bebek ürünleri, endüstriyel temizlik ürünleri mevcut. Tat Kimya’nın 40’a yakın ülkeye ihracatı var. Iç piyasada hemen her noktada ürünlerin satışı gerçekleşiyor.

Tat Kimya ihracat Müdürü Barbaros Kalen de roğlu, çoğu bölgede bayilik sistemiyle dağıtım gerçekleştirdiklerini ve son iki yıldır iç pazara daha fazla ağırlık verdiklerinin altını çiziyor. Ana ürünü katı sabun olan firma, son beş yıldır kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine ağırlık vermiş durumda.

A101 ve BIM gibi zincir marketlerle görüşmeler sağladıklarını söyleyen Kalenderoğlu, kişisel bakım markaları Watsons ve Gratis gibi firmalarla da görüştüklerini belirtiyor. özellikle bebek ürünlerinde antialeıjik hammaddeler kullandıklarının altını çizen Kalenderoğlu, tüm ürünlerde alerjenlerle ilgili testler yaptıklarını belirtiyor. Firma, yeni bayilik tekliflerine sıcak bakıyor.

Web Adresi: www.tatkimya.com
Telefon: 0342 337 39 00

Bayilik veren firmalar

Firma Web adresi Telefon
Abalıoğlu Yağ www.abaliogluyag.com 0232 328 3172
As Kuruyemiş www.askuruyemis.com.tr 0232 436 2180
Cenkçi Turşu www.cenkcisalamura.com 0232 854 8420
Eka Gıda Unlu Mamulleri www.ekagida.com 0256 316 1100
Ereğli Agrosan www.eregliagrosan.com 0212 212 3103
Falafel Eskandar www.falafet-eskandar.com 0538 024 88 67
Fersan www.fersan.com.tr 0232 878 13 58
Fıstık Evi www.fistikevi.net 0342 238 38 68
Jolly Gıda www.jollygida.com 0212 476 01 63
Kınık Maden Suyu www.kinikmadensuyu.com.tr 0224 7213132
Kozlu Un www.kozlu.com.tr 0358 218 55 95
Kuğu Şekerleme www.kugusekerleme.com 0332 342 16 21
Lokunat www.lokunat.com 0380 618 9100
Lolliboni Gıda www.tolliboni.com.tr 0212 643 02 51
OHBE içecek www.ohbeic.com 0212 328 09 01
Pırlanta Bakliyat www.tekinter.com 0324 235 75 33
Tarihî Ertuğrut Kahvesi www.ertugrulbey.com 0224 532 0777
Tariş İncir www.tarisincir.com.tr 0232 445 5151
Tat Kimya www.tatkimya.com 0342 337 39 00
Yayla Bakliyat www.yaylabaktiyat.com.tr 0312 815 49 50

İlginizi çekebilir: Düşük Sermayeli Kârlı İş Fikirleri

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu