İş Fikirleri ve İş Kurmak

Çok Zekice Bir İş Önerisi

Kaçış Oyunları – Oyun Evi Açmak

Beyaz yakalıların ve öğrencilerin en yeni eğlencesi. Örnekleri tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor. Özel bir mekana giriyor ve bilgisayarda oynanan online kaçış oyunlarını gerçek bir ortamda, macera tadında yaşama imkanı buluyorsunuz…

kacis oyunlari

BİLGİSAYARINIZDA ya da akıllı telefonunuzda kilitli odalardan çıkmak için uğraştığınız bulmaca oyunları mutlaka karşınıza çıkmıştır. Bir diğer tabirle ‘kaçış oyunları’… Bu oyunları sanal değil de gerçekten denediğinizi düşünün. Örneğin bir apartman dairesine kilitlendiğinizi ve o daireden çıkmak için kurulmuş düzenekte, gerekli ipuçlarını bulmaya çalışarak odadan kurtulmaya uğraştığınızı… Bu ipuçları kimi zaman duvardaki bir tablonun köşesine de yerleştirilmiş olabilir kimi zaman da odanın içindeki gizli bir bölmeye… Evet, artık modern şehirli insan için yeni bir eğlence konsepti türedi. ‘Kaçış oyunları’ olarak adlandırılan bu eğlence biçiminde, aklınızı ve cesaretinizi kullanarak atılacağınız macerada sizi kimi zaman coşkulu kimi zaman da korku dolu anlar bekliyor. Bu tarz oyunlara ilgi gösterenlerin sayısı hızla artarken eğlence odaları açmak isteyen girişimcilerin sayısı da giderek çoğalıyor.

Peki nedir bu oyunların aslı astarı? Neden insanlar kendilerini odalara kilitlemekten bu denli keyif alıyor? Bu tür kaçış oyunları dünyada yükselen bir trend, ilk örnekleri Japonya’da ortaya çıkmış. 2000’li yılların sonuna doğru Amerika’ya ve Avrupa’ya yayılmış. Hem eğlence hem de turizm amaçlı yükselen bu trendin örnekleri İngiltere, Avustralya, Japonya, Macaristan, Malezya gibi ülkelerde hızlı bir şekilde artıyor. Ve tabii Türkiye’de de… Özellikle Beyoğlu’nda eski ya da kullanılmayan apartman daireleri ya da ofisleri kiralayan girişimciler, oyun temalarına göre mekanı yeniden tasarlıyor. Hatta bazı kaçış evlerinin mekan tasarımında Muhteşem Yüzyıl ekibinin tasarımcılarının çalıştığını öğreniyoruz.

Dünyadaki örneklerine baktığımızda ise oyunlar her zaman apartman daireleriyle sınırlı kalmıyor; stadyumlarda, sinema salonlarında, gemilerde geçen oyunlar var. İstanbul’daki oyunlar şimdilik apartman dairelerinde yaygınlaşıyor.

TÜRKİYE’DE SAYI 20’Yİ GEÇTİ

Kaçış oyunlarının Türkiye’deki ilk örneklerinden birini yaratan Escape Planet’in kurucusu ve aynı zamanda Türk Beyin Takımı’nın kaptanı Ferhat Çalapkulu, ilk olarak geçen sene mayıs ayında açılan bu tür oyun evlerinin Türkiye’deki sayısının 20’yi geçtiğini ve bunların 15’inin İstanbul’da olduğunu söylüyor “Anadolu’da da sayıları giderek artıyor” diyen Çalapkulu, “Böyle bir maceraya katılmak, bunu arkadaşlarla beraber deneyimlemek çok eğlenceli. Cazip gelen yanı ise çok uygun fiyatlara kolayca yapabilmek” diyor.

Kaçış oyunları tüm dünyada çok farklı senaryolarla uygulanıyor. Kimi oyunda konuklar bir hapishaneye kapatılırken kimi oyunda piramitlere kilitleniyor. Örneğin, Escape Planet’ta Sherlock Holmes ve Einstein isimli iki oda var. Her iki odada da katılımcılar düşünmeye zorlanıyor ve şifreleri bulmaya çalışarak odadan çıkmaya çalışıyor. Şifreleri bulamayıp ipuçlarına ulaşamayanlara onları kameralarla takip eden operatörler yardım ediyor.

Katılımcı profilinden bahseden Çalapkulu, “Bizim oyunlarımız daha çok ailelere göre. Okullardan da katılım var, özellikle liselerden. Turistlerin ilgisi oldukça yoğun ve tabii çalışan kesimin” diyor ve yakın zamanda Osmanlı, hapishane ve tımarhane odaları açarak eğlenceyi artıracaklarını söylüyor. Haftada 50-60 seans yaptıklarını ve yaklaşık 250 kişiyi ağırladıklarını söyleyen Çalapkulu, turizm şirketleri ve kurumsal şirketlerle görüştüklerini, seans sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini böylece ayda bin 500 kişiyi ağırlamayı hedeflediklerini söylüyor.

Peki fiyatlar ne düzeyde? Grup olarak girilen bu oyunlara maksimum beş, minimum iki kişi katılabiliyor. Kişi sayısına göre değişiyor. Fiyat iki kişi 100, üç kişi 120, dört kişi 140, Beş kişi 150 TL olarak belirlenmiş. Oyunların süresi ise en fazla bir saat sürüyor. Diğer oyunlarda da fiyatlar aşağı yukarı bu aralıkta.

İK MOTİVASYON İÇİN ÖNERİYOR

Hemen belirtelim, daha çok öğrencilerin ve beyaz yakalıların rağbet ettiği kaçış oyunlarına şirketlerin İK (insan kaynakları) birimlerinden de ilgi var. Özellikle takım ruhunu pekiştirmek ve motivasyonu artırmak üzere çalışanları bir tür deney ortamı bekliyor bu evlerde.

“Çalışanlarının becerilerini gözlemleyebilecekleri, yöneticilerin kendi çalışanlarını daha iyi tanıyacağı bir ortam var burada” diyen ve şimdiye dek Unilever, Pepsico-Fritolay, Kafe Pi, Yale Kilit, Onedio, Ekranella, Kent Optik ve Macaristan Konsolosluğu çalışanlarını ağırladıklarım belirten Çalapkulu, franchise vermeye başlayacaklarını ve verecekleri ilk şehirlerin Bursa ve Ankara olacağını söylüyor.

Peki böyle bir oyun evinin bir girişimciye aylık maliyeti nedir? Bu işte işletme giderleri çok yüksek değil, kira, eleman ve tanıtım ana kalemler. Ortalama tek odalı bir mekanın aylık gideri yaklaşık 10 bin TL. Asıl işin kurulum maliyeti çok değişken, konsepte göre 50 bin TL’ye de kurabilirsiniz, 150 bin TL’ye de. Çalapkulu böyle bir işe girmek isteyen girişimcilere ise şunu söylüyor: “Ticari deneyimi olmayan, sadece oyun deneyimi olanlara, ticareti bilen birisi ile ortak olmalarım öneririm. Ticari deneyimi olanlar ise franchise alarak bu işe çok daha hızlı dahil olabilirler.”

FIRSAT SİTELERİNDEN İLGİ YÜKSEK

Peki insanlar bir odaya kilitlenmeye neden bu kadar hevesli? Odadan Kaçış evinin kurucularından Cenk Külçe, insanların artık farklı sosyalleşme yöntemleri aradığı ve bir şeylerin parçası olmayı sevdiği için bu oyunlara fazlasıyla ilgi duyulduğunu söylüyor. Özellikle fırsat sitelerinden gelen kişi sayısının yoğun olduğunu, özellikle plaza çalışanlarının hayli ilgili olduğunu söylüyor. Hafta sonu yaklaşık 50 kişinin geldiğini belirten Külçe, “Şimdilik sayı az ancak bu piyasa yeni oluşmaya başladı. Fiyatlar da yeni oturuyor. Duyuldukça bu sayı artacaktır” diyor.

Odadan Kaçış’ta oyun içeri girdiğiniz anda başlıyor. Oyun, bir genç kızın ailesi tarafından tutsak edilmesi ve katılımcıların üç odalı mekanda o kızı kurtarmaya çalışmasına dayanıyor. “Kendilerini o kızla içselleştiriyorlar” diyen Külçe, Türkiye’de iş fikrini oluşturmadan önce Budapeşte’de benzer bir deneyim yaşadıklarını ve bundan yola çıkarak böyle bir ev oluşturduklarını aktarıyor. Evin aylık maliyetinin 30 bin TL olduğunu söyleyen Külçe, kaçış oyunu evi açmak isteyen girişimcilere şunu söylüyor: “Bu iş zevk alınarak yapılması gereken bir iş, sadece para kazanmaya odaklanmamak gerekir.”

“KENDİLERİNİ PC’NİN İÇİNDE BULDULAR”

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kaçış oyunlarının birer teması var. Mesela Cage 404 adıyla hizmet veren kaçış oyunu evinde, kendinizi gerçek zamanlı bir hapishanede buluyorsunuz ve bir saat içinde bu gerilim dolu hapishaneden kaçmanın yollarını arıyorsunuz. Cage 404 Kurucularından Özer Deniz, kaçış oyunlarının yaygınlaşmasını şöyle yorumluyor: “insanlar gerçekten bu zamana kadar PC oyunlarına o kadar alıştılar ki bu oyunlarda kendilerini doğrudan PC’nin içinde buldular, bu oyunlar insanlara çok cazip geldi.” Katılımcıların ağırlıklı olarak 18 yaş üstü kişilerden oluştuğunu söyleyen Deniz, çalışan kesimden de ilginin hayli yüksek olduğunu söylüyor. Günde 6-7 grup ağırladıklarını kaydeden Deniz, son dönemde yatırımcıların da arttığını, bu işin yatırıma açık olduğunu söylüyor. Başlangıçta ciddi bir yatırım yaptıklarını, böyle bir evin toplam maliyetinin 70 ila 100 bin TL arasında olduğunu söyleyen Deniz, aylık 4 bin TL kira ödediklerini söylüyor. “Sektörde bu tarz eğlence anlayışı artıyor. Bu alana girmek isteyen bir girişimci, orijinal bir senaryo ve iyi bir dekorasyonla ortaya düzgün bir iş çıkarabilir” diyen Deniz, girişimcilere “İnsanlara ne kadar gerçeklik hissini yaşatırsanız o kadar başarılı olursunuz” uyarısında bulunuyor.

Önce bunlara dikkat edin!

Oyunlara girmeden önce randevu almanız gerekiyor.

Her bir oyun seansı ortalama bir saat sürüyor. Oyun esnasında tuvalete gidemeyeceğinizi unutmayın. Oyunlara en az iki en fazla beş kişi girebilirsiniz. Grup olarak girmenin en önemli sebebi, tek başına çözmesi zor, çözülse bile grupla olan hazzı vermeyen bulmacalar olması. Oyun sırasında kameralarla izleniyor olacaksınız. Acil bir durumda ya da istediğinizde odadan çıkmak istediğinizi söylemeniz yeterli. Ancak bu durumda oyun bitiyor. Hiçbir oyun, eşyaları zorlamayı gerektirmiyor. Gücünüzü değil aklınızı zorluyorsunuz. Örneğin büyük eşyaları yerinden oynatmanıza gerek yok. Ekibinizi toplarken gerçekten eğleneceğiniz insanları bir araya getirmeye bakın.

İstanbul’un popüler kaçış evleri

EVDEN FİRAR Amaç yüksek tavanlı eski biı apartman dairesinden firar etmek. Mekânın ferah olma: rahat bir oyun deneyimi vaat ediyor.
Adres: Cezayir Sok. Mateo Mratoviç Apt. Kat: 3 Beyoğlu- İstanbul
Kişi başı 30-50 TL arası.

ODADAN KAÇIŞ

Gerilim teması olan Odadan Kaçış’ın hikayesi 1970’li yıllarda ailesi tarafından tutsak edilmiş bir çocukla başlıyor. Evin eski püskü havası ve korkunç oyuncak bebekler gibi detaylar hikayeyi canlı kılıyor.
Adres: Şehit Muhtar Mahallesi İstiklal Caddesi Zambak Sokak No: 9/2 Beyoğlu
Kişi başı 20-50 TL arası.

DEFUSE THE BOMB

Katılımcıların kısıtlı bîr süre içerisinde bombayı bulup etkisiz hale getirmesi bekleniyor. İstanbul’da yakalanan Rus bir teröristin evine operasyon düzenleyen ekibin üyeleri olarak girdiğiniz mekanda adrenalin sizi bekliyor.
Adres: Bahariye Cad. Sakızgülü Sok. Fevzi Çakmak Apartmanı No: 31/4 Kadıköy
Kişi başı 24-60 TL arası.

ESCAPE PLANET

Sherlock Holmes ve Einstein isimli iki odası bulunan Escape Planet’de svden değil odadan kaçmaya çalışıyorsunuz. Akıl oyunları ve bulmacalarla dolu bir ortamda kendini sınamayı sevenler için.
Adres: Şehit Muhtar Bey Caddesi, Sait Şakir Apartmanı, No: 18/4, Talimhane, Taksim Kişi başı 30-50 TL arası.

TUZAK-HOTEL CALIFORNIA

Tuzak markası altında açılan ilk oyun olan Hotel California, hikâyesine uygun olarak gerçekten de Amerika’da 1970’lerdan fırlama bir otele benziyor. Mekanda gerçekten de kendinizi otelde hapsolmuş gibi hissediyorsunuz.
Adres: Kırtasiyeci Sokak, Ankara İş Hanı, Kadıköy
Kişi başı 25-60 TL.

CAGE404

Hapishane temasının hakim olduğu Cage 404’te adımınızı attıktan sonra bir hücre kapısı ve parmaklıklar ardında uzun geceler geçirdiğinize inandıran bir ambiyans sizi bekliyor. Bu hapishaneden kaçmak sizin elinizde.
Adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Cad. Pulat Apt. No: 8/3 Beyoğlu
Kişi başı 24-60 TL arası.

MAZEUP

Osmanlı temasıyla döşenmiş bir evde. Kaşıkçı Elması’nın peşinde bir saat geçiriyorsunuz. Diğer oyunlardan farklı olarak ekip sizi kapıda karşılıyor ve ufak bir girizgâh da yapıyor, yani hemen oyuna dalmak yok.
Adres: Cihangir Mah. Sıraselviler Cad. No: 73/3 Taksim
Kişi başı 28-50 TL arası.

SENİN MACERAN

Üç bölümden oluşan gerçek zamanlı bir ajan oyunu olan Senin Maceran’da zamana karşı yarışırken oyunu başarıyla tamamlayanlar oyuna yönlendirecekleri başka bir ekibin operatörü olma fırsatını A kazanıyor,
Adres: Tatarbey Sokak 31/A, Galata, Beyoğlu
Kişi başı 35-70 TL arası

EXCAPE

Son derece dikkatli olmanızı gerektiren Excape’de bir dedektifin bulmacalarla dolu ofisinde, çözülmesi gereken sırların peşindesiniz.
Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. Kısmet39 Apt. No:21/2 Galatasaray, Beyoğlu Kişi başı 30-50 TL arası

EXIST

Müstakil bir evde korku temasını sevenler için hazırlanmış olan Escape, diğer evlerden çok daha farklı bir deneyim sunuyor.
Adres: iskele Caddesi Selin Sokak No: 8, Caddebostan, Kadıköy
Kişi başı 40-60 TL arası

ISTRAPPED

Şehirdeki ilk kaçış oyunlarından biri olan ISTrapped, oldukça popüler ve bu yüzden çok önceden randevu almanız gerekebilir.
Adres: Aşmalı Mescit Caddesi 29/3, Beyoğlu
Kişi başı 30-50 TL arası

Nasıl girişimci olunur?

Her şeyden önce bir tema belirleyip o tema üzerine iyi bir senaryo oluşturmanız şart. Böylece katılımcıları 60 dakika boyunca gerçekliğin bir parçası gibi hissettirebilirsiniz. Bu gerçeklik hissinin başarısı içinse yaşam koçu, metin yazarı, oyuncular ve gamer’lardan oluşan bir ekiple yola çıkabilirsiniz. Dekorasyon, ekip, aylık masraflar derken işin kurulum maliyeti 50 ile 100 bin TL arasında değişiyor. Beyoğlu ve Galata civarında bu işe uygun bir daireyi kiralamanın aylık maliyeti ise 5 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu dairelerde iyi bir dekorasyon olmazsa olmaz. Şirket kurulumuna gelince biraz işletme tecrübesi olan bu süreci daha rahat hallediyor. İşin işletmecilik tarafı da oldukça önemli. Verilen franchise ücretleri şehirlere göre değişebilir. Bir oda açmak içinse en az 50-60 bin TL gerekiyor.

Uzman Psikolog Emrah POLAT / İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Beyaz yakalı heyecan arıyor

İnsan, genellikle yapısı gereği eğlenceyi, eğlenmeyi, macerayı çok sever. Çünkü bunları yaşarken haz duyar. Biraz da işin içine gizem girerse daha da ilgi çekici olur. Özellikle son dönem popüler oyunlarından “Gerçek evden kaçış” bilgisayar versiyonundan gerçek hayata taşındı. İnsanlar tarafından ilgi görüyor olmasının nedeni, gizemli, heyecanlı macera dolu olmasının yanı sıra güvenli bir ortamda gerçekleştiriliyor olması. Beyaz yakalı çalışan grubu iş nitelikleri gereği çok fazla kafa meşguliyeti içinde. Bu durum onların tüm zamanına yayılıyor. Bütün bunların rutine binmiş, sosyalliği oldukça az, heyecansız, sıkıcı, motivasyon olarak zayıf bir yaşam biçimi doğurduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bir heyecan, zevk alınacak bir kaç saatlik eğlence arayışının oluşması çok normal. Bu yüzden son dönemde “gerçek evden kaçış” oyunları ilgi görüyor.

Hızlı Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri

Ezgi Güler

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

18 Yorum

 1. Yazınız bize ilham verdi adeta teşekkür ederiz . Biz de birkaç ay öncesinde Konya’da bir korku evi açtık, açmayı düşünüp aklında soru işareti olan varsa bizimle iletişime geçebilir. http://konyadakorkuevi.com

 2. Fikriniz bize ilham verdi teşekkür ederiz biz de bir kaç ay önce Konya’da bir korku evi açtık. Bu işe girmeyi düşünüp de aklında soru işareti olan varsa iletişime geçebilir.

 3. Biz de bu trende uyarak Konya’da Musallat Konya Korku Evi’ni açtık, 2016 da.
  Ondan önce Sinanın Gizemi isimli başka bir evden kaçış oyunu işletiyorduk.

  Korku evleri halen çok revaçta, Konya’da pazar doydu ama başka şehirlerde hala fırsatlar var.
  Franchaise almak isteyen olursa mutlaka iletişime geçsin.

 4. ayrıca yazmayı unuttuğum ses sistemimi çok profosyonel sony anfi orta karar mixser her odaya kolan korku müziği için bilgisayar 10 adet ahd gece görüşlü kamera 18 girişli 4 ses girişli çok profosyonel kamera kayıt cihazı kamera sistemine sadece 4000 tl ödenmiştir ve bir dünya yedek malzeme son yazdıklarımı yabana atmayın mixser anfi kolanlar kayıtcihazı kameralar bilgisayar yaklaşık 6,500 tl ödenmiştir

 5. kentsel dönüşüm yüzünden ocak 2017 ye kadar kapatmak zorunda olduğum piramittenkacis.net isimli gelen herkesin çok beğendiği korku evini bütün malzemeleriyle satıyorum ilgilenenler arayabilir en az 180 metre kare dükkan gerekiyor ev olmaz ara bölmeler elektronik devreler 200 metre kare alanı kaplayacak kadar mısır piramitleri temeları bütün duvarlar ve tüneller için şifrelerimizde asma kilit yok zeka gerektirecek eski çağa uygun şifreleme sistemleri kullanıldı oyun alanında bir dünya mekanizma çalışıyor her şey otomatik ama elektronik aksamı gelen müşteriler hiç görmüyor piramitten kaçış hala çalışıyor ve baya revaçta haftalık ortalama 15 ila 20 oyun oynatıyoruz ilgilenen olursa anahtar teslim olarak türkiyenin her yerine kurulum yapılıp teslim edilecektir facebook adresi instegram adresi ve http://www.piramittenkacis.net adresi korku evi ile beraber veirlecektir anlaştığımız kişi sadece dükkan tutsuun yeter geri kalanını ben hazırlayıp teslim edicem 0532 425 13 61 fiyatı 35,000 tl en az 180 metre kare ve daha üstü dahada güzel olur

 6. her türlü isteğe bağlı şekilde oyun senaryosu ipucu uygulaması yapılır.

  iletişim : 0554 545 85 15 nolu telefondan ulaşmanız yeterlidir.

 7. Tahmini maliyeti ne kadar olur şimdiden teşekkür ederim

 8. Konya’da bizlerde korku evi işletiyoruz, myfikirler teşekkür ederiz böyle bir konu açtığı için, incelemek isteyen arkadaşlar sitemize göz gezdirebilir: http://konyakorkuevi.com

 9. Yeni oyun evi açmak isteyenler için uygun fiyatlarla 2. El malzemelerimiz mevcuttur.
  odadankacisbolu 05512067707

 10. Ankara Merkezli Apartment06 çok iyi oyunları çok uygun fiyatlara veriyor. Şu anda bayii/şube sayısıyla Türkiye’nin en büyük 2. Evden Kaçış Oyunu. Çok profesyonel çalışıyorlar ama istedikleri ücret çok makul.

  Kesinlikle evden kaçış oyunu açmak istiyorsanız önce kendileriyle görüşün.

  http://apartment06.com
  +90 850 840 80 71

 11. İZMİR KARŞIYAKADA YENI ACILMIS BIZDE ARKADASLARLA YENI JKESFETTIK DAHA ONCE ALSANCAKDA GİTMIS OLDUGUMUZ YERLERE GÖRE DAHA BI ZEVKLI SIFRELER ILE ENAZINDAN BOĞMIYAN BIYER BENCE GIDILECEK GUZEL BIYER TAVSIYE EDERIM GİZEM PANIK ARADIGIMIZ HERSEY MEVCUTTU HER NEKADARDA SIFRELERI BULAMADIYSAK GERCEKDEN O 1 SAAT NASIL GECDI ANLIYAMADIK http://www.lastexitizmir.com/

 12. bursa’da 4 ay olmuş açılalı yeni haberimiz oldu. geçen arkadaşlarla birlikte gidip oynadık.insan ne kadar iyi olabilir ki diyor..ama beklentimizin gerçekten üzerinde bir deneyim yaşadık..1 haftadır toplandıkça geyiğini yapıyoruz.. http://www.bursaexit.com internet siteleri bu.meraklılara şiddetle tavsiye ederim.

 13. yurt dışından gelen orjinal veya imitasyon cep telefonlarından satarak hayal bile edemeyeceğiniz kazançlar elde edebilirsiniz. ürünlerin hepsi kayıtlıdır. daha ayrıntılı bilgi için 05072521468 i arayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu