İş Fikirleri ve İş Kurmak

Çölyak Hastaları İçin Glutensiz Ürünlerin Üretimine Yatırım Yapabilirsiniz

Çölyak Hastaları İçin Glutensiz Ekmek Üretimi

Türkiye’de çölyak hastalarının tüketmesi gereken glutensiz ürünler yurt dışından ithal ediliyor. Halk Ekmek’ten sonra Türkiye’de bu ürünlerin üretimine başlayan ikinci şirket olan İzmirli Ege Glutensiz Gıda Sanayi, Fransa, Kuveyt, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülkeye ihracat da yapacak.

Türkiye’de 700 bin çölyak hastası olduğu tahmin ediliyor. Çölyak Derneği’nin bilgilerine göre, ise 200 bin civarı resmi hasta bulunuyor. Bu hastaların tüketebildiği ürünlerin glutensiz olma zorunluluğu bulunuyor. Türkiye’de üretim olmadığı için glutensiz ürünler ithal geliyor.

Bu hastalık ile mücadele edenler için oldukça pahalıya mal oluyor. Ekmek olarak yaklaşık 15 TL’den satılıyor. Bu konuda üretim yapan tek şirket Halk Ekmek’ti. Ancak çölyak hastaları için İzmir’de, glutensiz ekmek ve diğer ürünlerin üretimi gerçekleştirilmeye başlandı.

Glutensiz Ekmek

Raf ömrü uzun

Ege Glutensiz Gıda Sanayi tarafından Ege Sanayi Sitesi’nde yapılan üretim iki ay önce başladı. Ege Glutensiz ise 19 karışımdan elde ettiği ekmeği yaklaşık 3,5 TL’den satıyor ve uzun raf ömrüne sahip.

Bu girişimi yapan Vedat Kurdoğlu, ciddi anlamda Türkiye’de glutensiz ürünler üreten bir üreticinin olmaması, ithal gelen ürünlerin ise her ekonomik düzeydeki bireylerin alabileceği fiyatların çok üzerinde satılması ve aynı zamanda çölyak hastalarının glutensiz ürünlerin temininde zorlanmaları gibi nedenlerle bu yatırımı gerçekleştirdiklerini söylüyor.

ihracata başlayacak

Fabrikanın 2012 yılının Ağustos ayında üretime geçtiğini ifade eden Kurdoğlu, “4 aylık satış rakamlarımız umduğumuzun çok üstünde, tüketiciler tarafından olumlu geri dönüşler alıyoruz” diyor. Bin metrekare kapalı alana sahip fabrika, günlük 10 bin ekmek ve unlu mamul üretim kapasitesine sahip. Fabrikada glutensiz ekmek, un ve galeta unu üretiliyor, ihracat için Fransa, Kuveyt, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri’ni hedeflediklerini ifade eden Kurdoğlu, şöyle devam ediyor:

“Glutensiz ürünlerimizin, glutensiz diyetle beslenen farklı ekonomik düzeylerdeki kişilerin rahatlıkla satın alabileceği ve kolay ulaşabileceği şekilde Türkiye çapında satışını sağlamak Ege Glutensiz olarak temel hedefimiz. Türkiye’nin yıllardır ithal ettiği glutensiz ürünleri ihraç edebilir düzeye getirmek. Ağustos ayından itibaren üretime geçtik, şu an internet üzerinden satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. En kısa süre içinde çeşitli marketlerde yer alacağız. 2013 yılı hedeflediğimiz ciro ise 10 milyon TL.”

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi yiyeceklerde bulunan glutein proteinine karşı vücudun geliştirdiği bir tepki. Bu hastaların makarna, pasta, börek ve ekmek gibi yiyecekleri tüketmemeleri gerekiyor. Normalde ince bağırsak duvarları pütürlüdür. Bu pütürler sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığında ise pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve hastalık belirtileri görülür. Dolayısıyla hastaların hayatları boyunca bu diyeti yapmaları gerekiyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Evet ürünler glutensiz ama içinde tonla zararlı katkı maddesi kimyasal dolu!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu