Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Defne Yaprağı Köylülerin Gelir Kapısı Oldu

Defne Yaprağı Köylülerin Gelir Kapısı Oldu

Defne Yaprağı Köylülerin Gelir Kapısı Oldu, Defne fidanları gelir kapısı oldu, defne fidanlarından iş imkanı, defne yaprağı köylülere iş fırsatı oldu

Antalya’nın Manavgat, Gazipaşa, Alanya ve Mersin’in Silifke ilçelerinde işlenen binlerce ton defne yaprağı yurtdışına ihraç ediliyor.İlçe orman müdürlükleri tarafından yıllar önce dağıtılarak üretimi geliştirilen defne yaprağı, tesislerde işlenerek İzmir’de bulunan firmalar aracılığıyla ABD, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine gönderiliyor. Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Amuk, fidanların şimdi köylülere ekmek kapısı olduğunu söyledi.Defne yaprağı üretiminde masrafın az olduğunu dile getiren Kaymakam Amuk, aromatik bitki olan defnenin, Avrupa ülkelerinde ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanıldığını belirtti. İki yıldan beri Alanya Güzelbağ beldesi bölgesinde defne yaprağı üretimi yapan Mustafa Yılmaz, 2010’da 60, 2011 yılında 40 ton civarında yaş defne yaprağı topladığını kaydetti. Güzelbağ beldesi civarında yaptığı tesiste 30 civarında aileyi de çalıştırdığını ifade eden Yılmaz, bu yıl 60-70 ton arasında üretim yapmayı planlıyor. Alanya Sağlık Grup Başkanı Dr. Abdullah Yağdır da defne çayının gribe iyi geldiğini söyledi.

Zaman
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir