Anasayfa / Emlak Haberleri / Devremülk İle Devretatil Arasındaki Fark Nedir?

Devremülk İle Devretatil Arasındaki Fark Nedir?Altın Emlak Sahibi Nuri Özelmacıklı devremülk nedir?, devretatil nedir? sorularının cevabını veriyor.

Türkiye’de mahalle arasındaki emlakçılardan markalı gayrimenkul danışmanlığına geçiş sürecinin öncülerinden biri de Altın Emlak’ın sahibi Nuri Özelmacıklı. 1980’li yıllarda yarattığı marka bugün uluslararası zincirlerle yarışıyor. Avrasya Gayrimenkul Danışmanları (AGDEM) Başkanı olan Özelmacıklı, sektördeki büyümenin tüketicilere olumlu yansıdığını vurguluyor.

altin emlakGayrimenkul sektörü Türkiye’de son yıllarda hızlı bir büyüme sürecinde. Sektöre Re/Max, Era Gayrimenkul gibi uluslararası zincirlerin yatırım yapmaları sektörü daha da büyütüyor. Ancak sektörde yabancı zincirlerin yanı sıra yerli zincirler de mevcut. Aslında Turyap ile başlayan bu hamlede son dönemde yerli şirketler halkasına yeni oyuncular da dahil oldu.

Sektörde öne çıkan markalardan biri de Altın Emlak. Türkiye çapındaki 84 bayisi ile hizmet veren marka, bayi sayısını her geçen yıl artırıyor. Gayrimenkul sektörünün önemli girişimcilerinden olan Altın Emlak’ın sahibi Nuri Özelmacıklı ve oğlu ikinci kuşak yöneticilerinden Mustafa Hakan Özelmacıklı, Altm Emlak’ın Genel Müdürü Hakan Erilkun ile sektörü ve gelişmeleri konuştuk.

Uluslararası Franchise Derneği’nin (UFRAD) kurucularından olan Nuri Özelmacıklı, UFRAD’m ilk kurulduğu yıllarda Türkiye’de franchise veren 170 tane firma olduğunu, bugün bu sayının 3 bin 800’e ulaştığını söylüyor.

Özellikle gayrimenkul sektöründe markalaşmanın artmasının sektöre olumlu yansıdığına işaret eden Özelmacıklı, sektörün önünde hala gidilecek çok yol olduğunu belirtiyor.

Sektörde özellikle tüketiciler açısından her dönem riskler bulunduğuna vurgu yapan Özelmacıklı, son dönemde devremülk yerine devre tatil satışının yapıldığını ve bu konuda önümüzdeki dönemde çok canlar yanacağına dikkat çekiyor.

DEVRE TATİL DEĞİL DEVRE MÜLK ALIN!

Özelmacıklı, “Türkiye’de hem çok hesaplı hem de konforlu olanaklar sunması nedeniyle en çok ilgi gören tatil seçeneklerinin başında devremülk sistemi geliyor. Ancak bu alanda büyük bir kavram karmaşası yaşanıyor ve devremülk sistemi ile devretatil birbirine karıştırılıyor. Bundan dolayı da satın alan pek çok kişi mağdur oluyor” diyor.
Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi ve Lisanslı Değerleme Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, devremülkün mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı yada bağımsız bölümün ortak maliklerinden her biri lehine bu yapı ve bağımsız bölümden yılın belli dönemlerinde (devreler halinde) müşterek mülkiyet payına bağlı olarak yararlanılmak üzere kurulan bir irtifak hakkı olduğunu vurguluyor.

Devremülk hakkının ancak mesken nitelikli kat mülkiyetine veya kat irtifakına çevrilmiş yerlerde veya müstakil yapılarda kurulabilir olduğuna ve bir yıl içindeki devrelerin tamamı tapu sicilinde gösterileceğine işaret eden Özelmacıklı şunları söylüyor:

  Bursaspor'un Yeni Stadının Yıkımına Başlandı

“Devretadl ise tapuya kayıtlı olmayan, sadece tatili satan şirket ile yaptığınız anlaşmadır. Süresi vardır 19-49-99 yıllık gibi bu süre bitince oradaki kullanma hakkınız biter. Bu tür satışlarda tapu olmaz. Bir de Afyon bölgesinde çok sıklıkta uygulanan hisse satışları varki bu daha karmaşık bir yapıya sahip 1 haftalık veya 10 günlük devçler yaptık veya değişken devreler yaptık ama yine de tapu veriyoruz şeklinde hisse satışları yapılmaktadır. Bu tür satışlarda ise bir dairenin hissesi alındığı için şufa hakları öne çıkmaktadır buna dikkat etmek gerekir.”

YANLIŞLARA DİKKAT!

Kanun gereği devremülklerin en az 14 gün süreli olması zorunluğu bulunuyor. Daha da önemlisi kullanım hakkının tapulu olmasına dayanıyor.

Pek çok firma tarafından devremülk adı altında devretatil nitelikli, çoğunluğu bir hafta süreli satışlar yapıldığını belirten Hakan Özelmacıklı yapılan yanlışları şöyle özediyor:

“Bu satışlar hisseli satış olup devremülk nitelikli değildir; alan kişi için pek çok sakıncası bulunmaktadır. Zira devre tatil sisteminde bir yılın haftalarındaki kullanım hakkı, bir başka ifadeyle gayrimenkulün 1/52’sinin kullanım hakkı tapuya tescil edilmeden satılmaktadır. Bu satışlarda tapuya tescil söz konusu olmadığı için de firma ile alan arasında yalnızca sözleşme imzalanmakta, sözleşmede kişinin gayrimenkulü hangi hafta kullanacağı belirtilmemekte, firmanın insiyatifine bırakılmaktadır. Alıcı açısından çok önemli bir husus da devretatilde aidatların yüksekliğinden kaynaklanan sıkıntılardır.”

Özelmacıklı, devretatil sistemi olarak gerçekleştirilen hisseli satışlarda gayrimenkulün 52 ayrı kişiye hisselendirilerek satılması, gerek hisse sahibinin çokluğu gerekse bundan kaynaklanan yönetimsel sıkıntılar nedeniyle projede mali problemleri beraberinde getirdiğini vurguluyor.

Özelmacıklı, “İşletme firması da maliyetleri karşılayabilmek adına aidatlar kısa süre içinde sık sık zam yaparak çoğu zaman dövize endeksli hale gedrmekte” diyor.

Afişler dijital ortamda

Altın Emlak, Emlak vitrinlerinde görmeğe alışkın olduğumuz satılık ve kiralık dairelerin yazılı olduğu amatör kağıtları Türkiye’de bir ilke imza atarak canlandırıyor. Emlağın canlı halini Vitrine Media LED’li afiş pano ile taşıyan şirket sektörün profesyonelleşmesine görsel olarak da katkı sağlıyor.

Yüzde 100 LED ekranlarıyla enerji tüketiminde tasarruf sağlayan Vitrine Media, gri ve beyaz renk alternatifleri bulunuyor. Çift taraflı afiş imkanı sunan panolar, aynı zamanda çift taraflı da ışıklandırılıyor. A4 ve A3 boyutlarında dikey ve yatay olarak kullanılabilen Vitrine Media, uluslararası (CB) ve Avrupa (CE) sertifikaya sahip.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, vitrinlerin daha etkileyici görünmesini sağlayan ışıklı panoların 70 Euro’dan başlayan fiyatlarla satıldığını belirtiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir