Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Dickens’in Şehrinde Gayrimenkul Yatırımı

Arazi geliştirme konusunda uzmanlaşan Peker Holding, son yatırımını ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın şehri olarak tanınan Gravesend’de yaptı.

Arazi geliştirme, Türkiye’de aslında üzerinde çok durulmayan bir kavram. Ancak Türkiye’de genel olarak markalı konut geliştiricileri ve doğrudan konut satışı yapan müteahhitler tanınır. Aslında, konutun satışına kadar geçen süreç belki de hepsinden daha zorlu, daha emek isteyen, tabiri caizse işin en çetrefilli bölümü. Peker Holding işte işin bu süreciyle uğraşan, diğer bir ifadeyle işin mutfağında uzmanlaşmış bir şirket…

Gayrimenkul alanında 30 yılı aşkın tecrübesi bulunan Peker Holding, bugün İstanbul’un parlayan yıldızı olarak görülen Bomonti’ye de ilk yatırım yapanlar arasında.

İstanbul’da çok sayıda arazi geliştiren şirket, bundan yaklaşık altı yıl önce de yurt dışına açılmaya karar vermiş. Şirketin altı yılda bu yolda aldığı mesafe, gayrimenkul sektörü için örnek olacak nitelikte. Yurt dışı serüvenine İngiltere ile başlayan şirket, ardından yönünü Almanya’ya çevirmiş ve Düsseldorf bölgesine odaklanmış.

Peker Holding

Şirket, son yatırımını da İngiltere’nin yükselen yıldızları arasında gösterilen, Londra’ya ve mega projelere yakınlığıyla öne çıkan Gravesend bölgesine yapmış. Gravesend aynı zamanda ünlü İngiliz yazar Charles Dickens ile bütünleşen, İngilizlerin “Dickens’ın şehri” olarak adlandırdığı bir kent.

Şirketin yurt dışı serüveninin öyküsünü Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşan Peker ve eşi, Peker Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşegül Peker’den dinleme fırsatı yakaladık.

Haşan Peker, Türkiye’deld tecrübelerini altı yıl önce yurt dışına taşımaya karar verdiklerini ve ilk projelerini yerel bir ortakla İngiltere’de hayata geçirdiklerinin altını çiziyor. Ardından hedef ülke olarak da Almanya belirlenmiş. Londra ve Düsseldorf şehirleri üzerine yoğunlaştıklarını, ancak bu bölgelerin dışında da yatırımları bulunduğunu ifade eden Haşan Peker, yurt dışına yatırım yapacak Türk şirketlerine her türlü desteğe de hazır olduklarını da ifade ediyor.

Geçtiğimiz aylarda halka açılarak hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nı da bünyesinde barındıran Peker Holding, İngiltere’de Peker Holding London, Almanya’da ise Peker GMBH ve Peker Investment GMBH şirketleri aracılığıyla faaliyet gösteriyor. Şirketin Londra’da Finchley, Portslade, Great Missenden, Maidstone, Safa House ve Gravesend olmak üzere altı projesi bulunuyor. Almanya’da ise Düren, Neuss, Düsseldorf, Dormagen ve Heinsberg olarak beş projesi var.

Bugüne kadar yıırt dışında 14 projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Haşan Peker, gelecek dönemde dünyada büyümeye hız vereceklerini belirterek, “Her gün önümüze 10-12 proje geliyor. Bunların arasından, küresel büyüme vizyonumuza katkı sağlayacak projeleri değerlendirip, portföyümüzü geliştirmeye devam edeceğiz” diyor.

Hasan Peker son olarak Londra’nın yaklaşık 40 kilometre doğusundaki Gravesend bölgesinde bir gayrimenkul satın aldıklarını belirterek şunları anlatıyor: “Thames Nehri’nin kıyısında bulunan ve ünlü edebiyatçı Charles Dickens ile özdeşleşen bu bölge, geleceğin cazibe merkezleri arasında öne çıkıyor. 14,8 milyar sterlinlik hızlı tren hattının devreye girmesiyle, Londra ile Gravesend arası 16 dakikaya kadar indi. Paramount yine bölgede 3,2 milyar sterlinlik bir tema park projesine başladı. Burada satın aldığımız gayrimenkul eski bir doğum evi.” —Ruhi Sanyer

‘BİR CENGAVER ÇIKMIŞ AMA NEFESİ KESİLMİŞ’

Peker, İstanbul Çamlıca’daki 10 bin 600 metrekarelik araziyle ilgili ilginç bir öykü anlatıyor:

“Zamanında burası 3 bin kişinin ortak olduğu bir arsaymış. Biz alalı dört sene oldu. Eskiden içinde işgalciler, düğün salonları varmış. Filmler çekiliyormuş. Sonra bir cengaver çıkmış, hisse toplayarak ortak sayısını 6oo’e düşürmüş. Ardından bir başkası çıkmış, o da 80 kişiye kadar düşürmüş. Herkesin böyle nefesi kesiliyor, birine devrediyor. Biz o haldeyken aldık. Geçtiğimiz ay en son hisseyi de aldık. Yüzde 100 tapusu şu anda bizim grubun üzerine geçti. Ayrıca Tekirdağ-İstanbulyolu üzerinde denize sıfır 789 bin metrekare bir arsada da hissedarız. Orada da geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.”

SÖZÜN ÖZÜ: Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşan Peker, bugüne kadar yurt dışında 14 projeyi hayata geçirdiklerini belirterek gelecek dönemde yurt dışında büyümeye hız vereceklerini ifade ediyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu