Güncel Ekonomi Haberleri

Dijital cüzdan nedir?

Dijital cüzdan; banka kartı, kredi kartı ya da ön ödemeli kartların tek bir yerde tanımlandığı bir elektronik cüzdan sistemi. Bu cüzdan sayesinde kart sahipleri kartlarının bilgilerini sisteme güvenli biçimde ekliyor, burada saklıyor, gerektiğinde güncelliyor hatta iptal edebiliyor. Bir internet sitesinde ödeme yapacakları zaman ödeme sayfasına geldiklerinde tanımlı kartı seçip tek tık ile ödemeyi gerçekleştirebiliyor. Bir diğer deyişle kart sahipleri dijital cüzdan sayesinde kolay, güvenli ve pratik bir ödeme deneyimi yaşıyor. Kullanıcıların girdiği kart bilgileri bulutta saklanıyor ve internet sitesinde alışveriş yapılacağı zaman herhangi bir bilgi girmeye gerek kalmadan kolayca sistemden çekilebiliyor.

Cüzdanlar dijitale dönüştü

E-TİCARETTE yaşanan patlama cüzdanları da dijitale dönüştürdü. Sağladığı ekstra güvenlik, pratik kullanım özelliği nedeniyle bugün milyonlarca insan dijital cüzdan sahibi haline geldi. Özellikle internetten alışveriş yapanların tercih ettiği dijital cüzdanlar, kullanıcılarına çok sayıda avantaj da sunuyor.

Artık parasını internet üzerinden yönetmek isteyenlerin en çok kullandığı yöntemlerden biri haline gelen dijital cüzdanlar sadece kredi kartı değil, banka kartı hatta ön ödemeli kartları da bünyesinde barındırabiliyor. Üstelik tek bir bankaya mahkum kalmadan… Daha net anlatımıyla artık tüm bankalardaki kartlarınızı tek bir cüzdanda buluşturabiliyorsunuz.

Kullanıcıların kullandığı tüm kartların bilgileri ise bulutta saklanıyor. Bu sayede artık alışverişlerde herhangi bir bilgi girmeye de gerek kalmıyor. Dolayısıyla bir internet sitesinden alışveriş yapıldığında ödeme sırasında tanımlı kart seçilip tek bir tıkla ödeme yapılabiliyor. Tüm bu kullanım özellikleri nedeniyle dijital cüzdan sahipleri hem daha kolay, hem daha güvenli, hem de çok daha kısa sürede alışverişini tamamlayabiliyor.

Dijital cüzdan
Dijital cüzdan

Müşteri Olma Zorunluluğu Yok

Dijital cüzdanların kullanıcılara sağladığı avantajlar bununla da sınırlı kalmıyor, öncelikle şu bilgiyi verelim; birçok banka, artık dijital cüzdan talep eden herkese bu hizmeti sunuyor. Yani banka müşterisi olsun olmasın dijital cüzdan talep eden herkes, bankanın bu hizmetinden yararlanabiliyor. Bugün az sayıda banka ise sadece kendi banka müşterilerine cüzdan hizmeti sağlıyor.

Dijital cüzdan alanlar ise bankanın sağladığı özel avantajlı ürün ve hizmetler satın alabiliyor. Cüzdana dahil olanlar ATM’lerden kartsız para çekme ve anlaşmalı üye işyerlerinde ödeme imkanına kavuşuyor. Ayrıca bankadan anında kredi başvurusu yapıp masraf ödemeden fatura ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Yine tek tuşla kampanyalara katılıp işlemlerini anlık takip etme imkanı da var. Yine lokasyon bazlı kampanya görüntüleme, QR kodla ödeme aynı zamanda cep telefonları ile temassız ödeme, alışverişlerde indirim veya taksit imkanı da sunuluyor.

E-ticaret hacmindeki artışın önümüzdeki yıllarda daha büyük boyutlara yükseleceğine işaret eden bankalara göre buradaki hacim artışı dijital cüzdanlara olan talebi de aynı oranda artıracak.

TÜRKİYE İŞ BANKASI
TÜM BANKA KARTLARI GEÇERLİ

Türkiye îş Bankası, 2017 yılı Mart ayında çıkarttığı Maximum Kart ekosistemini Maximum Mobil uygulaması ile birlikte mobil ortama taşıdı. Maximum Mobil ile kullanıcılara kesintisiz satın alma deneyimi sunan bir ekosistem sağladıklarını söyleyen Türkiye îş Bankası ödeme Sistemleri Ekosistem Müdürü Hüsnü Mete Güneş, “Kullanıcılarımız nakit kullanmadan, fiziki kredi kartını çıkarmaya gerek kalmadan, ekosistemin içerisinde günlük ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyor” diyor.

Bugün Maximum Mobil kart sahipleri; işlemlerini anında takip etme, kampanyalara tek tuşla katılım, lokasyon bazlı kampanya görüntüleme, anında limit artırımı, nakit avans kullanımı, kartı geçici olarak kullanıma kapatma gibi aracısız ve basit kullanım imkanına kavuşuyor. Ayrıca QR ile ödeme ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda telefon ile temassız ödeme imkanları da var. Bunun yanı sıra kullanıcılarına, online ödemelerde kullanılabilen, “Maximum Mobil ile Öde” seçeneği ile e-ticaret siteleri ya da uygulamalarında ödeme aşamasında sadece cep telefonu numarası girilerek satın alma imkanı sunduklarını ifade eden Hüsnü Mete Güneş, kullanıcılara sundukları diğer avantaj ve kullanım kolaylıkları hakkında ise şunları söylüyor:

“Maximum Mobil, Iş Bankası müşterilerinin yanı sıra diğer tüm bankaların kart müşterilerinin de hayatını kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Ayrıca tüm bankaların kart kullanıcıları ekosistem altında sunulan Hüsnü Mete Güneş tüm imkanlardan anında yararlanabiliyor.

Haziran ayında Maximum Mobil içerisinde hayata geçen Pazarama ile herkes, tek uygulama üzerinden hem Maximum Kart’a özel avantajlarla ürün ve hizmet satın alabiliyor hem de bu işlemleri kolaylaştıran ödeme ve finansman imkânlarına başka bir uygulamaya gerek kalmadan ulaşabiliyor.

Pazarama’da giyimden kırtasiyeye, elektronikten evcil hayvan ürünlerine ve oyunlara kadar çok geniş bir yelpazede farklı ürünleri bulmak mümkün. Araçtan inmeden akaryakıt ödemesi, sinema bileti alımı, ulaşım kartı yüklemesi ve market alışverişi, yemek siparişi, dijital oyun kodu gibi mobil ödeme imkanları da sunuluyor. Pazarama tüm bu hizmetleri tek bir platformdan sunarken, ödeme anında kullanıcılarına indirim, taksit, puan gibi pek çok kolaylık da sunuyor.”

Güneş, pandemi öncesine göre dijital cüzdan aktivasyonu yapan müşteri sayılarında ise yüzde 84 artış yaşandığını belirtiyor.

GARANTİ ÖDEME SİSTEMLERİ
KAMPANYALARA KATILIM İMKÂNI

Garanti BBVA, Kasım 2015’te kart kullanıcılarının alışverişleri ile ilgili tüm ihtiyaçlarına tek noktadan ulaşabilecekleri BonusFlaş’ı hayata geçirdi. BonusFlaş sayesinde müşterilerine kart dünyasında alışverişleri boyunca ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgilere ve sıklıkla kullandıkları dijital parolalara çok kolay erişim imkanı sağladıklarını söyleyen Garanti ödeme Sistemleri (Gö-SAŞ) Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer, “BonusFlaş kullanıcılarımız alışveriş öncesinde en çok ihtiyaç duydukları hesap kesim tarihi ve kullanılabilir limit bilgilerini saniyeler içinde görüntüleyerek bütçe planlamalarını yapabiliyor, en uygun fırsatları sunan kampanyalara tek tıkla katılabiliyor. Alışveriş sırasında ödemelerini kartları yanlarında olmasa da yapabiliyorlar, alışverişleri bittikten sonra ise hem işlemlerini ve kazandıkları ödül detaylarını detaylı bir şekilde takip edebiliyorlar hem de ödeme kolaylıkları ile ilgili fırsatlardan yararlanabiliyorlar” diyor.

Kullanıcıların en temel ulaşmak istedikleri bilgilerin kart limiti sorgulama, hesap kesim ve son ödeme tarihleri olduğunu ve bu bilgilere uygulama açıldığında ulaşılabildiğini söyleyen Süzer, diğer sunulan hizmetler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Buna ek olarak kullanıcılarımıza kampanyalara saniyeler içinde katılma, kampanya koşullarına, ödül kazanım/kullanım bilgilerine anında ulaşabilme ve hangi kampanyada hangi aşamada olduklarını kolayca takip etme imkanı sunuyoruz. Harcama kontrol fonksiyonlarımızla da bütçe kontrolüne katkı sağlıyoruz. E-ticaret işlemlerinde kart bilgilerini kayıt etmeden, bu bilgileri paylaşmadan yaklaşık 2 bin 500 işyerinde güvenli ve hızlı alışveriş imkanı sunuyoruz. Kredi kartını cüzdandan çıkartmadan alışveriş yapmayı sağlayan diğer iki özelliğimiz ise tüm telefonlarda kullanılabilen QR ile ödeme ve Android telefonlarla gerçekleştirilebilen mobil ödeme.

Yine “Bana özel” sekmesi altındaki ‘Üyelikleriniz’ fonksiyonunu hayata geçirdik. MasterCard Maskeleme Teknolojisi ile kullanıcılarımız yurt dışı dijital platformlardaki üyelik ödemelerini de kontrol altına alabiliyor. Bu sayede 10 saniye içinde MasterCard logolu kartlarına kayıtlı yurt dışı platform üyeliklerinin hepsini bir arada görüntüleyebiliyor, ödemelerini geçici olarak kapatıp açabiliyor ya da iptal edebiliyor.”

Garanti BBVA’nın bu uygulamasına bugüne kadar toplamda 100 milyon adede yaklaşan katılım geldi. Bu süreçte kart kullanıcılarına e-ticaret anlaşmalı üye işyerlerinin web siteleri ya da mobil uygulamaları üzerinden herhangi bir kart bilgisi paylaşmadan ödeme imkanı sunuldu.

Bu sayede Garanti BBVA bugün kredi kartı cirosunun yarıdan fazlasını BonusFlaş üzerinden gerçekleştirmeye başladı, özellikle pandemi döneminde temassız ve fiziksel kart taşımadan yapılan ödemelerin öne çıkması yüzünden QR ve mobil temassız ödemelerdeki kullanımların arttığına işaret eden Süzer, “Mobil ödemede aylık ortalama işlem adedimiz pandemi öncesine göre dört kat, QR ile ödeme adedimiz ise sekiz kat artış gösterdi. E-ticaret işlemlerinde ‘sms OTP’ye alternatif olarak kullanılan mobil doğrulama ile yapılan ‘3D secure’ işlemleri de toplamda dokuz milyon adede ulaştı” bilgisi veriyor.

NEOHUB
HACİM ÜÇ KAT ARTTI

Neohub, Denizbank müşterisi olsun olmasın herkesin kullanabildiği dijital cüzdanı fastPay’i 2012’de hayata geçirdi. îlk günden beri Denizbank müşterisi, hatta banka müşterisi olma şartı koymadıklarını söyleyen Neohub Genel Müdürü Gürhan Çam, “Tüm bankaların müşterilerine açık olan fastPay, bugün Türkiye’nin 81 ilinde QR kodla yüzde 100 temassız ödeme de-neyimi sunuyor” diyor.

Çam’ın verdiği bilgiye göre; fastPay tüm kredi kartı müşterileri, cepten cebe 7/24 ücretsiz para gönderme, üye bankaların H ATM’lerinden kartsız para çekme, anlaş-malı üye işyerlerinde ödeme yapma imka-nına sahip. Ayrıca masraf ödemeden, kartı telefona dokundurarak, nakitsiz; ulaşım Gürhan Çam kartına TL yüklemek, fatura ödemek ve dijital video platformları için ödeme imkanı da sunuluyor. Bunun yanı sıra Denizbank’ın masrafsız kredi ürünü olan fastKredi ile Denizbank müşterisi olsun veya olmasın, tüm kullanıcıların fastPay üzerinden kredi başvurusunu tamamlayabildiğini söyleyen Gürhan Çam, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Kredi başvurusu tamamlandıktan sonra akabinde sözleşmeleri adreslerine ulaştırıyoruz. Bugün fastPay’e kayıtlı kullanıcı adedi 2.5 milyon. 2021 yılında aylık ortalama 1.5 milyon işlem adedi ile 300 milyon TL’nin üzerinde işlem hacmi oluştu.

Pandemi öncesine göre aylık işlem adedinde iki kat, işlem hacminde ise üç kat büyüme yakaladık. Buradaki talep artışında; kullanıcılarımızın temassız ödeme alışkanlığının güçlenmesini, banka şubesi ve ATM kullanımının azalmasını önemli etkenler olarak değerlendiriyoruz.”

QNB FİNANSBANK
CHAT TABANLI HARCAMA TAKİP

QNB Finansbank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Rahşan Kavas, fiziksel cüzdanlara oranla çok daha kullanışlı bir uygulama olan dijital cüzdanların kullanıcılarına kullanım kolaylığından güvenliğe, masrafsız para transferinden 7/24 işlem yapmaya kadar çeşitli avantajlar sağladığına dikkat çekiyor. QNB Finansbank’ın da Kassa ile yaptığı iş birliği sonucu QNB Finansbank e-cüzdanı çıkarttıklarını ve kısa sürede 100 binin üzerinde kullanıcıya ulaştıklarını açıklayan Kavas, sunulan avantajları şöyle sıralıyor:

“E-cüzdana banka müşterisi olma zorunluluğu olmaksızın Kassa uygulaması Rahşan Kavas j üzerinden kolayca erişim sağlanabiliyor. Kassa chat tabanlı bir harcama takip uygulaması olup; günlük yaşamınıza dair yaptığınız tüm harcamaları, kazandığınız gelirleri, arkadaşlarınıza olan borçlarınızı ya da alacaklarınızı takip etmenizi sağlıyor.”

QNB Finansbank e-Cüzdan’ı kullanmak isteyenler, diledikleri zaman uygulamaya üye olarak cüzdan kullanımlarını başlatabiliyorlar. Bu arada kendi aralarında 7/24 para transferini anında ve ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorlar. Aynı şekilde cüzdanlarından kendi banka hesaplarına transfer yapmak isteyenler FAST sistemi entegrasyonu sayesinde anında, ücretsiz olarak cüzdanlarından banka hesaplarına transfer yapabiliyorlar.

Kavas, mobil cüzdanın diğer özellikleri hakkında ise şu bilgiyi veriyor;

“QNB Mobil cüzdanın bir diğer özelliği, cüzdan içinden fatura ve oyun pin ödemesi yapabilmeleri. Fatura ödemelerini cüzdan içinden yapmak isteyen kullanıcılarımız, borç sorgulaması ve ödeme işlemlerini günün diledikleri saatinde gerçekleştirebilirler.

QNB e-Cüzdan’ın önyüzünde yer alan Kassa harcama paylaşım uygulamasının temelinde; ‘chat’ tabanlı bir ortam üzerinden ortak harcama yapan grupların iletişim halinde olması ve bu harcamalarını takip edebilmesi yatıyor. Kurulan iş birliği ile Kassa kullanıcıları her türlü harcamalarını grupları içinde yazışır ve kendi paylarını cüzdan üzerinden transfer edebilirler. Bir diğer önemli özellik olan gelir/gider takibi özelliğiyle de finansal durum takiplerini anlık olarak gerçekleştirebilirler.

Şu anda üzerinde çalışılan geliştirmeler ile yakın zamanda QNB e-Cüzdan’a ön ödemeli kart özelliği de kazandırılacak.”

Birçok avantajı var

  • Dijital cüzdan sahipleri cepten cebe 7/24 ücretsiz para transferi yapabiliyor,
  • Üye bankaların ATM’lerinden kartsız ve ücretsiz para çekebiliyorlar,
  • Harcama kontrol fonksiyonları sayesinde günlük yapılan tüm harcamaları, kazanılan gelirleri, arkadaşlara borçları ya da alacakları takip imkanı.
  • Kart bilgileri bulutta saklandığı için özellikle internetten alışverişte çok daha güvenli,
  • İnternet alışverişlerinde şifre, kart bilgileri kullanılmadan tek tıkla işlem yapılabiliyor
  • Masraf ödemeden, kartı telefona dokundurarak, nakitsiz; ulaşım kartına TL yüklemek, fatura ödemek ve dijital video platformları için ödeme imkanı,
  • QR ile ve telefonlarla gerçekleştirilebilen mobil ödeme,
  • Kampanyalara saniyeler içinde katılma, ödül kazanımı, kampanyalar hakkında bilgilenme imkanı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu