Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dijital fotoğraf makinası cep telefonuna yenildi

Dijital fotoğraf makinası cep telefonuna yenildiCep telefonlarının fotoğraf ve video özellikleri anında paylaşıma uygun olduğundan daha çok tercih edilir oldu. Bu da fotoğraf makinesi pazarını giderek daraltıyor, ikinci çeyrekte dijital fotoğraf makinesi pazarı adet bazında yüzde 17 daralırken ciro yerinde saydı. Üreticiler, daralan pazarda rekabette öne geçmek için yeni teknolojileri cihazlara ekliyor.

dijital forograf makinesi

Cep telefonu üreticileri ise rekabet güçlerinden emin. Akıllı telefonların kamera yönünden kendilerini oldukça geliştirmeleri fotoğraf makinesi üreticilerini zora soktu. Artık 10-12 MP çözünürlüklü fotoğraf özelliğini, cep telefonlarında yaygın olarak bulmak mümkün. Ayrıca HD video çekme özelliği de akılı cep telefonlarını cazip kılıyor.

Yüksek çözünürlük özellikli ve anında sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıma olanak sunan akıllı cep telefonlarının bir bir piyasa sürülmesi, telefondan çekim yapanların artmasına ve fotoğraf makinelerinin devre dışında kalmasına yol açtı.

Bu pazarda rekabetin giderek arttığını, Nokia’nın 40 MP ile fotoğraf makinelerini oldukça zorlayacak bir özellikte akıllı telefonunu pazara sunmasından da net olarak görebiliyoruz. Bu rekabette akıllı telefon üreticileri önde giderken fotoğraf makinesi satışlan giderek düşüyor. Ancak fotoğraf makinesi üreticileri de pes etmek niyetinde değil. Onlar da farklı stratejiler uygulayarak direnmeye çalışıyor.

SATIŞLAR DÜŞÜYOR

GfK Temax verilerine göre, dijital fotoğraf makinesi satışları 2013 yılının ikinci çeyreğinde 2012’nin aynı dönemine kıyasla adetsel bazda yüzde 17 düşerken, ciro ise neredeyse yerinde saydı. 2012’nin ikinci çeyreğinde 310 bin 736 olan dijital fotoğraf makinesi satışı, 2013’ün ikinci çeyreğinde 257 bin 29’a indi. 2012’nin ikinci çeyreğinde 120 milyon 26l bin TL olan satış geliri ise 2013’ün ikinci çeyreğinde 119 milyon 775 bin TL’ye geriledi.

YENİ STRATEJİLER

Fotoğraf makinesi üreticileri, özellikle internete wifi ile bağlanma özelliğini ekleyerek akıllı telefonlarla olan rekabette öne geçmeye çalışıyor. Fotoğraf makinesine akıllı telefonu ya da tableti bağlayarak onları uzaktan çekimlerde birer vizör olarak kullanmayı sağlayan özellikler de var. Bu gibi özelliklerle fotoğraf makineleri ‘oyun da ben de varım’ diyor.
Ayrıca daha profesyonel alanlara yönelmek gibi bir eğilim de gözleniyor. Segmentlere odaklanma da bir başka eğilim olarak görülüyor. Özellikle mirrorless (aynasız) ve SLR (değiştirilebilir lens) segmentlerinin daha da geliştirilmesiyle pazardaki daralmanın önüne geçilmesi planlanıyor.

Son alman duyumlar da yakın bir gelecekte bu rekabetin daha farklı bir boyuta taşınacağını da gösteriyor. Fotoğraf makinesi sektöründe dünya markası olan Nikon’un akıllı telefon pazarına girebileceği konuşuluyor.

  Onkyo’dan, Android’li Yeni İnternet Tableti: TA117

BÜYÜME ‘AYNASIZ’DAN GELECEK

Giriş segmenti fotoğraf makinelerinin satışları önemli ölçüde azalırken, değiştirilebilir lensli, aynasız makineler öne çıkıyor. Bu yıl aynasız segmentte önemli bir büyüme yaşanması bekleniyor. Aynasız fotoğraf makineleri, ağır ve büyük olan DSLR kalitesini kompakt bir tasarımda sunabiliyor.

Çoğu hobi olarak fotoğrafçılık yapan kullanıcılar için cep telefonlarındaki kameraların yetersiz olduğunu söyleyen Samsung Electronics Türkiye Dijital Görüntüleme Ürün Grubu Satış ve Pazarlama Müdürü Cenk Güler aynasız segmentine dikkat çekiyor. “Özellikle de aynasız fotoğraf makineleri büyük yükseliş trendinde. Bu kategorinin SLR pazarını 2016 yılında geçeceği öngörülüyor” diyen Cenk Güler, Samsung olarak aynasız kategorisine yatırım yaptıklarını, ürün gamını ve teknolojilerini geliştirdiklerini söylüyor.

Fotoğrafın geleceğinin değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri pazarında olduğuna inanan Cenk Güler, “Bizim için önemli olan, toplam satış adedimizin içerisinde yer alan kompakt smart fotoğraf makineleri ve değiştirilebilir lensli smart fotoğraf makinemiz olan NX serimizin satışlarının artışı. Bu nedenle 2013’teki satışlarımızın yüzde 90’ını smart fotoğraf makineleri ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diyor.

WİFİ’Lİ MAKİNELER DÖNEMİ

Araştırmaların insanların cep telefonlarını daha çok, kolay paylaşımdan dolayı tercih ettiğini gösterdiğini ifade eden Canon Eurasia Foto Video İş Geliştirme Müdürü Tunca Rodoplu da fotoğraf makinesi üreticisi olarak yeni stratejilerini şöyle anlatıyor: “Sosyal medyanın popüler hale gelmesiyle kolay paylaşım daha da önemli hale geldi. Biz de ürünlerimizde paylaşmayı daha kolay kullanacak teknolojiler kullanmaya başladık. Wifi olan bütün ürünlerimizde sosyal medyaya doğrudan fotoğraf göndermek mümkün. Bunun yanında akıllı telefonlar ile fotoğraf makinesini birlikte kullanma imkanı da var. Özellikle kablosuz iletişim kurabilen ‘connected’ ürünlerimiz tercih ediliyor. Wifi ile beraber GPS özelliğini de artan şekilde ürünlerimizde görmeye devam edeceğiz.”

Pentax da fotoğraf makinelerine yeni özellikler ekleyen üreticilerden. Özellikle yüksek çözünürlüklü video çekim olanağı sunan ürünlerin DSLR fotoğraf makinesi seçimlerinde tercihleri belirlemede önemli bir etken oluşturduğunu ifade eden Pentax distribütörü Nar Teknoloji Genel Müdürü Halil Öz-türk, “Pentax ürünlerimizde biz de bunu göz önünde bulundurarak kısa film, belgesel ve en eğlenceli anların çekilebileceği yüksek çözünürlüklü video çekim olanağı sunacağız” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir