İş Fikirleri

Disk Silici: Diski Yok Etmeden Verileri Disklerden Silen Araç

Wade Sun CD ve DVD’lerden diski yok etmeden verileri silmenin kolay ve çabuk bir yolunu buldu. Kimlik hırsızlığını ortadan kaldırmak için optik bant teknolojisi kullanılıyor ve disk sağlam kaldığı için geri dönüşüm yapılabiliyor.
Girişimci: Wade Sun, ABD
Finansal Ödül: 100,000 Dolardan Fazla
Hikâyesi:  Eskiden test mühendisi olan yeni mucit tam bir bilgisayar delisidir.

Yıllar boyunca yüzlerce CD ve DVD yazdırdı. Peki bu kadar çok kişisel veriyi silmek istediğinizde ne yaparsınız? Sun’ın aklına ilk gelen diskleri parçalamaktı. Başarılı bir iş olsa da etrafa çok fazla potansiyel tehlike saçan parçacıklar sıçrıyordu. O da bir yığınlarca diski için bir disk öğütücü icat eti. Peki bu kadar fazka diski olmayan insanlar ne yapacaktı. Ve daha sonra diskten verileri silme teknolojisinde ona göre bir devrimle sonıçlanan yolculuk başladı.

Veri Güvenliği Korkuları
Bilgi teknolojileri ve internet yaygınlaştıkça veri güvenliği gittikçe önemli bir konu haline geldi. Sun’da bu alana yoğunlaşıp fiziksel olarak parçalamadan diskleri nasıl güvenli ve kolay bir şekilde ortadan kaldırabileceğini düşünüyordu. Daha sonra kendisinin “Optimal Disk Teknolojisi” diye adlandırdığı bir metot buldu bunu Disk Silici isimli üründe kullandı. Bu ürün diskleri çizerek okunamaz hale getiriyordu. Bu yöntem kimlik hırsızlığını ortadan kaldırmak için hızlı bir yöntemdir. Diski disk silicisine yerleştirip kolu çekmeniz yetecektir. O an da diskiniz okunmaz olur.
Bu disk yokedicisini yenilikçi kılan şey bu işlemi bir kaç saniyede yapmasıdır. Rakiplerine oranla çok küçüktür ve kesip kırmaktan daha güvenlidir. Herhangi bir atık da oluşturmaz çünkü disk sağlam kalır ki bu da geri dönüşümde kullanabilmenizi sağlar. Sadelik çoğu zaman işe yarar.

Yüzeyi Kazıma
Sun cihazını geliştirmeye başladığında diskler üzerinde bir bıçakla çizgiler ve kesikler açılıyordu ve diskin okunabilirliğine bakılıyordu. Bazıları okunamzaken bazılarının okunabildiğini farketti, çünkü folya kısmı yerinde duruyordu. Bu durum farklı üretim süreçlerinden kaynaklanan birşeydi. O da folyo katmanı diskin üzerinde bırakarak diskleri imha etmenin yollarını aramaya başladı.

Sonunda Sun 4 adet jilet bıçağını bir araya getirdi ve farklı disk tiplerinde denedi ve işe de yaradı. Çizikler çok derin olduğu için diskleri cihazlar okumuyordu. Bu sistemin çalışıp çalışmadığını öğrenmek için bir yığın diski bir veri kurtarma şirketine götürdü ve onlar da disklerdeki veriyi çıkartamadılar.
Sun araştırmalar sonucu disk silmenin önemli bir sorun olduğunu keşfetti. Aynı zamanda pazardaki bir açığı da keşfetti. Eğer cep boylarında bir ürün elde edebilirse bir şeyler başarmış olacaktı.

Prototip Geliştirme
Bir prototip oluşturmanın en kolay ve hızlı yolunun var olan birşeyi değiştirme olduğunu düşünüyordu ve kişisel bir kağıt doğrama aleti aldı. Çekme kolunu dışarı çıkardı ve kendi 4 jilet bıçağının ve macununun buraya sığacağını farketti. Bu ilk prototipti.
Bir kaç prototip geliştirdikten sonra lisanslama sürecine gelince karşısına engeller çıkmaya başladı. “Herkes sizin kadar ilgi göstermeyebiliyor ürününüze diyordu” Sun ve kendi ürününü kendisi üretmeye karar vermişti. Babasıyla birlikte Çin de bir üretici arayışına girdiler ve kendi şirketi olan SunZag’i kurdu. İşindeki ilk ayında 14.99 Dolardan 30 adet ürün sattı. O şimdi ürününün bütün mağazalarda satılmasını sağlayarak büyük bir gelir elde etmeyi planlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu