Güncel Ekonomi Haberleri

Dolar/TL kurunda kritik eşik 3.60

Uzun süredir önemli destek olan 3,50’nin altında seyreden dolar/TL kuru, geçen hafta tekrar yükselişe geçti. Bunda jeopolitik risklerin genişlemesi ve FED’in bilanço küçültmeye başlayacağı ve aralıkta faiz artışı yapacağı sinyali vermesi etkili oldu. 3,50 altmda ahm öneren uzmanlara göre, yukarı yönlü hareketin devamında 3,60 seviyeleri orta vadede önemli bir eşik olarak izlenmeli.

Yaklaşık bir aydır psikolojik destek olan 3,50 seviyesinin altında seyreden dolar/ TL kuru, geçen hafta tekrar bu sınıra dayandı. Kuzey İraktaki referandum, Irak sınırındaki askeri tatbikat ve Suriye sınırına askeri sevkiyatların sürmesi jeopolitik endişeleri oluştururken, geçen hafta gelen FED karan da bu yükselişi tetikleyen faktörlerden oldu. FED, geçen hafta faiz artırım kararı almasa da geleceğe yönelik açıklama ve beklentilerde aralık ayında artışa gideceği yönünde algı yaratması, doların güçlenmesine neden oldu. Ayrıca bilanço küçültmesine başlayacağı yönündeki söylemleri de kuru etkiledi.

GÖZLER FED’DE

FED’in ekim ayından itibaren önceden belli Hazine tahvilleriyle başlayacağı bilanço küçültmede, ekim ayında itfası gelen tahvil ve bonoların yeniden alınması azaltılacak ve piyasaya böylece daha az para verilerek kademeli parasal sıkılaştırma sağlanacak. Bu gelişmeler sonrası dolar/TL 3,50’yi geçerek 3,52 direncine yaklaştı. 3,49 üzerinde kaldığı sürece uzmanların 3,52 ve 3,55 beklentileri devam ediyor.

Uzmanlara göre, yukarı yönlü hareketin devamında 3,59-3,60 seviyeleri orta vadede önemli bir eşik olarak izlenmeli. Şu anda yükselişin devam edebilmesi için global tarafta FED kaynaklı doların güçlenmesi gerekiyor. Eğer 3,60 seviyeleri üzerinde bir fiyatlama olursa 3,70-3,75 seviyeleri görülebilir. Ancak 3,60 geçilmediği sürece 2017 yılı, 3,45-3,60 bandı arasında tamamlanabilir.

Bundan sonra piyasalarda yoğun bir takvim bizi bekliyor. Global piyasalar jeopolitik riskler, finansal gelişmeler ve veri ajandası dışında çok daha fazla FED ve ECB gibi büyük merkez bankalarının hareketlerine duyarlı olacak.

DOLAR ENDEKSİ ÖNEMLİ

Euro/dolar paritesinde 1,1840 seviyelerinin altına gerileme ve dolar endeksinin 93 seviyesini geçmesi durumunda aylardır süren dolar zayıflığının yerini “güçlü dolar” bırakabileceğini söyleyen İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “Bu sadece Dolar/TL için değil, küresel piyasalarda da rüzgarın değişmesine neden olabilir. İkinci etkileyecek faktör ise TCMB’nin duruşu olacak. Özellikle 3,5160 seviyeleri kalıcı olarak geçilirse ilerleyen günlerde 3,56 seviyesine yükselme olasılığı devam eder. Böyle bir hareket aynı zamanda aşağı yönlü trendin sonunu getirir” diyor. Önümüzdeki süreçte sayılan faktörler gerçekleşirse dolar/ TL’nin yükselişi beklentisi sürüyor. Bu nedenle bu seviyelerden alım yapılabileceğine yönelik yorumlar yapılıyor.

Nuri Sevgen Yatırım Finansman Türev Ürünler Müdürü

Dolar/TL’de izlenmesi gereken ana seviye, 3,55 civarından geçen düşen trend kanalı üst bandı. Bu seviyenin aşılması, bir trend değişimi olarak algılanacak ve TL’nin dolar karşısındaki değer kabını hızlandırabilecek bir teknik sinyal ortaya çıkaracak. Diğer taraftan olası TL lehine geri çekilmelerde kritik destek 3,45 seviyesi civarı. Bu seviyenin üzerinde kalındıkça teknik görünüm dolar lehine olacak.

GÖZDE YENIOVA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu