İş Fikirleri ve İş Kurmak

Domalan mantarı geçim kaynağı oldu

Domalan Mantarı

Konya’nın Ereğli ilçesinde nisan yağmurlarının ardından çıkan ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen ”domalan” mantarı büyük ilgi görüyor.

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Cafer Tatlıdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, domalan mantarının Ereğli bölgesinde yetişen, et kalitesinde bir mantar türü olduğunu söyledi.

Domalan mantarının nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte yetişmeye başladığını ifade eden Tatlıdil, ”Genellikle dağlık alanlarda yetişen bir mantar türüdür. Mineral açısından zengin olduğu bilinmektedir. Et yerine yemeklere de katılabiliyor” dedi.

Ereğli ilçesine bağlı Beyören ve Taşbudak köylerinde sabahtan akşama kadar domalan mantarı toplayan köylüler, gün içerisinde topladıkları mantarlarını alıcılarına kilosu 10 liradan satıyor.

Beyören köyünde domalan mantarı toplayan Ayşe Soylu, günlük ortalama 7-8 kilo bu mantardan topladıklarını bildirdi.

Domalan mantarı toplayarak ayda bin 500 liraya yakın gelir elde ettiklerini vurgulayan Soylu, mantarın iyi bir geçim kaynağı haline geldiğini dile getirdi.

Beyören köyünde domalan mantarının alımını ve satışını yapan Oktay Akdemir ise domalan mantarının neredeyse et fiyatları ile yarıştığına dikkati çekti.

Hafta sonları mantar toplamak için ilçe dışından gelenlerin olduğunu da anlatan Akdemir, şunları kaydetti:

”Yağışların artmasıyla birlikte domalan mantarları da artınca fiyatlar düştü. Bizim köylüden satın aldığımız domalan mantarlarını, şehir dışından bir alıcı her akşam gelip bizden toptan teslim alıyor. Beyören köyünde günde ortalama olarak 150 kilo domalan toplanıyor. Ancak biz kendi köyümüzün yanı sıra Taşbudak köyünden ve Kutören beldesinden de domalan mantarı satın alıyoruz. Bunlarla birlikte günde ortalama olarak 500 kilo domalan mantarı çıkışı yapabiliyoruz.”

AA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

6 Yorum

 1. KONYA NIN YUNAK İLÇESİNDEN TÜRKİYE’YE, TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA DOMBALAN MANTARI SATIYORUZ.

  YUNAK İLÇESİNDEN HAMZA YÜKSEL. ÇEŞİTLERİ İLE CACIK (TABİRİYLE BİLİNEN ŞİFALI OTLARI), MANTAR (YER ALTINDA ÇIKARILAN DOĞAL), DOMBALAN (PATATESE BENZEYEN YAĞLI BESİN KAYNAĞI) TÜRKİYE’YE DÜNYAYA PAZARLIYOR AYRINTILI BİLGİLER İÇİN…

  HAMZA YÜKSEL:
  TEL:0507 450 56 44

 2. Dolaman mantarı sipariş için lütfen arayın Gaziantep ten ihraç edilir 5312184484

 3. hayırlı işler dilerim.
  kilosunu kaç liraya satıyorsunuz

 4. Türkiyenın her bölgesıne domalan mantarı(dolaman-keme) pazarlıyorum.sipariş için 0544 640 55 13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu