Dönerci Bayilikleri

Döner Stop Franchise Şubeler Açıyor

Dönerci Dükkanı Açmak

Döner Stop, 2017 yılının sonuna kadar 20 adet franchise 20’de işletmeye ait olmak üzere toplam 40 şube açacak. Özellikle büyük şehirlerin tercih edildiği Döner Stop şubeleri için toplam 100 milyon TL yatırım planlanıyor. Markanın kurucusu Can Köseoğlu, yakın zamanda gayrimenkul yatırımlarının olduğu Londra başta olmak üzere Avrupa’ya da açılacaklarını söylüyor.

Yeme-içme sektöründe içinde döner önemli bir yer tutuyor. Araştırmalara göre, porsiyon bazında ev dışı yemek tüketiminin yüzde 5’ini döner oluşturuyor. Yüzlerce farklı seçeneğin olduğu bir sektörde, bu dikkat çekici bir oran.

Sektörün büyüklüğünü rakamsal olarak belirlemek zor olsa da, bu rakam bize potansiyeller hakkında ipucu veriyor. Öte yandan sadece Türkiye’de değil, dünyanın büyük kısmında da döner şu anda en çok ilgi gören ve yatırım alan sektörler arasında yer alıyor.

Bu da sektöre yeni girişimciler kazandırıyor. Sabancı Ailesi’nin 3’üncü kuşak temsilcisi Can Köseoğlu da bu girişimcilerden biri…

Sabancı Ailesi girişimcilik yönüyle bilinir. Merhum Sakıp Sabancı’nın miras bıraktığı girişimci gen şimdi ikinci, üçüncü kuşaklarda kendisini göstermeye başladı. Şevket Sabancı’mn torunu Can Köseoğlu, bu anlamda en yeni örneklerden biri diyebiliriz. Esas Holding’de gıda bölümünde çeşitli departmanlarda çalıştıktan sonra kendi işini kurmaya karar veren Köseoğlu, yaptığı uzun araştırmalar sonucunda döner sektöründe girişim yapmaya karar kıldı.

Döner sektörünün başlı başına büyük bir endüstri olmasının yanı sıra, henüz kurumsal bir kimliğe bürünmemesi argümanından yola çıkan Köseoğlu, yaptığı uzun AR-GE çalışmaları sonucunda, yağ oranı çok düşük olan bir döner lezzeti yakaladı ve mart ayında bu girişimin ilk adımını Kavacık’ta açtığı Döner Stop ile attı.

Şu anda yedi şube ile faaliyet gösteriliyor. Şubelerin 6’sı İstanbul’da 1’i Çanakkale’de yer alıyor. Kasım ayı başında İzmit 41 Burda AVM ve Bolu 14 Burda AVM’deki restoranları açacaklarını söyleyen Köseoğlu, 2015 yılı sonunda toplam 12 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

40 şube açacak

Marka franchising vererek şube sayısını artıracak. Franchise’ları markayı güçlendirecek iş ortakları olarak gördüklerini belirten Köseoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kazancımızı markadan ve ürünlerimizden elde ediyoruz. Uluslararası fast-food zincirlerinde en az 20 yıl deneyimli yönetim kadromuz, franchise süreçlerini en doğru koşullarda yürütme konusunda nitelikliler, iş ortaklarımızla en adaletli koşullarla, her iki taraf için de kazanç ve keyif sağlayacak şekilde el sıkışıyoruz. Bu doğrultuda franchlse’larımıza eğitim, el kitabı, yer seçimi, bölge koruması, ortak reklam ve mal temini gibi çeşitli destekler veriyoruz. Döner Stop’un pazarlama desteğinden ve pazar payından da faydalanabiliyorlar.”

2016 sonunda ise kendilerine ait 20 işletmeye ek olarak 20 adet de franchise restoran hedeflediklerini belirten Can Köseoğlu, öncelikli olarak büyük şehirler ve genç nüfusun yoğun olduğu illeri hedeflediklerini ifade ediyor.

İlk hedef Londra

CZK Lokantacılık olarak sektöre toplam 100 milyon TL yatırım yapmayı ve gıda sektöründe yenilikçi ve sürdürülebilir işlere imza atarak kalıcı bir yer edinmeyi hedeflediklerini belirten Köseoğlu, yapacakları yeniliklere ilişkin olarak şu bilgileri veriyor:

“Döner Stop, CZK Lokantacılığın amiral gemisi olarak, dönere dünyada hak ettiği değeri kazandırmak hedefiyle emin bir şekilde yolunda ilerliyor. Bir yandan Türkiye’de franchising için gerekli adımları atarken, bir yandan da yurtdı-şındaki şubelerimiz için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunların yanı sıra, kendimizi sürekli geliştirmeyi, misafirlerimizin memnuniyeti için her zaman sektörün bir adım ilerisinde olmayı sürdüreceğiz. Özellikle halihazırda döner pazarı olan ülkelere girmeyi planlıyoruz. Gayrimenkul avantajımız olması nedeniyle, Londra’ya öncelik vereceğimizi düşünüyoruz. Ona ek olarak, ilk hedef bölgemizi Avrupa geneli olarak belirledik.”

Menüyü sürekli geliştiriyor

Klasik bir girişimin başarıya ulaşması için en önemli nokta modernizasyon ve inovasyon-dan geçiyor, işte Köseoğlu da Döner Stop markasını yaratırken bu unsurları dikkate lalmış. Döner Stop markası hayata geçirirken, geleneksel lezzet dönere hem Türkiye’de hem de yurtdışında hak ettiği değeri kazandırmak amacıyla yola çıktıklarını belirten Köseoğlu, “Sektörde hizmet kalitesi, hijyen ve lezzet standardizasyonu gibi alanlarda önemli açıklar bulunuyor. Bizler bu alanlara yatırım yaparak, döneri modern hayatın içerisinde yer alabilecek, kaliteli bir fast-food seçeneği olarak konumlandırdık” diyor.

Üretim ve tedarik zinciri en başından sonuna kadar kontrol altına alınmış, ürünlerin üretim ve pişirme süreçlerinden hijyene, mutfak dizaynlarından şirket içi prosedürlerine kadar uluslararası standartlar dahilinde net kurallar belirlenmiş. Ek olarak, tamamen özgün, yüzde yüz yerli bir marka konsepti yaratılmış. Tüm bunların yanı sıra, konseptin en önemli kısmını lezzetin oluşturduğunu vurgulayan Köseoğlu, şöyle devam ediyor:

“Geleneksel döner lezzetini dünya mutfaklarına dokunan soslarla zenginleştirerek, farklı damak tatlarına uygun hale getirdik. Lezzetlerimiz içerisinde Stop Klasik, Açık Klasik, Cheese Klasik, Cheddar Mantarlı, Cafe de Paris ve Jala-peno biberli et döner seçenekleri bulunuyor. Özenle seçilen süt danasından üretilen etler, kendi tesislerimizde deneyimli ustalar tarafından özel reçetelerle en hijyenik şartlarda nihai ürüne dönüştürülüyor. Hiçbir katkı maddesi içermeden, en sağlıklı ve doğal şekilde hazırlanıyor. Dönerimiz, restoranlarda taze taze pişirilen zeytinyağlı ciabatta ekmeğinin içinde, dürüm olarak veya lavaş üstünde servis ediliyor. Et dönerin yanı sıra menümüzde, yine özel soslarla hazırlanan tavuk döner ve köfte de bulunuyor. Menümüzü sürekli geliştiriyor, misafirlerimize yeni seçenekler sunmaya devam ediyoruz.”

İşin Aynası

Uygun yer: Büyük şehirler ve genç nüfusun yoğun olduğu iller.

İlk sermaye: Franchise giriş bedeli 40 bin dolar. Toplam yatırım maliyeti ise 150 bin dolar.

Kâr maıjı: Yüzde 10 ile 20 arasında değişiyor.

Ciro hedefi: Aylık minimum 100 bin TL civarında.

Bayilerde aranan özellikler: Markanın vizyonunu paylaşan, yönetim becerisine sahip girişimci ruhlu kişiler tercih ediliyor.

Başvuru için iletişim: 0216 413 07 30

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu