Dönerci Bayilikleri

Dönerci Restoranı Açmak

Baydöner Bayilik Şartları

baydonerTurquality programına kabul edilen ilk gastronomi markası olan Baydöner, hızla şubeleşerek tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor. Şirketin 2016 için şube hedefi yurtiçinde 150, yurtdışında 30. Ciro hedefi ise 500 milyon TL…

DÖNERDEN 500 milyon TL ciro yapılır mı? Baydöner Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz’a göre, “Evet, yapılabilir.” Yılmaz, yurtiçinde ve yurtdışında açacakları yeni restoranlarla, beş yıl gibi kısa bir sürede 500 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Anlattıklarına bakıp, küçük bir hesap yapınca bu hedefin gerçekleşmesi mümkün görünüyor. Baydöner’in 2008 cirosu 6 milyon TL imiş. 2009’da 16’ya, 2010’da 29, 2011’de 55, 2012’de 86 milyon TL’ye yükselmiş. Bu yıl ise 100 milyon TL hedefleniyor.

Tabii Yılmaz’ın hedefinin kendine göre sağlam dayanakları var. Yılmaz, sadece konseptiyle değil aynı zamanda kaliteleriyle de fark yarattıklarını iddia ediyor.

Baydöner’in restoran konsepti de şirketin hızlı büyümesinde etkili olmuş. Şirket, restoranlarında sunulacak menüyü belirlemek amacıyla ilk olarak tüketici eğilimlerinin tespit edildiği kapsamlı bir araştırma yaptırmış. Buna göre, tüketicilerin iyi yapıldığında kolaylıkla tercih ettiği ilk ürünün döner olduğu görülmüş.

BEŞ YILDA 200 ŞUBE

Baydöner, en son bir ay önce yeni bir şube açılışı gerçekleştirdi. Şirketin şimdi 35 ilde 69 şubesi var. Bu şubelerin 25’i franchising sistemiyle açılmış. Kendilerini uluslararası fast-food markalarına rakip olarak gördüklerini belirten Yılmaz, “Bu nedenle şubeleşmeyi son derece ciddiye alıyoruz. Türkiye’nin her ilinde, her alışveriş merkezine muhakkak gireceğiz” diyor. Firma, 2016 sonuna kadar yurtiçinde 150, yurtdışm-da ise 30 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Önümüzdeki beş yıl için hedefi ise, yurtiçinde 200 şube ve 4 bin çalışan. Baydöner’in büyüme planlan sadece yurtiçiyle sınırlı değil, yurtdışı için de çok iddialı bir büyüme planı var. Baydöner, Ekonomi Bakanlığı’nın dünya çapında Türk markaları yaratmak amacıyla oluşturduğu Turquality programına gastronomi alanında kabul edilen ilk marka. Turquality, yabancı bir ülkede franchising sistemiyle şube açanların şube kuruluş maliyeti ile kira masraflarını hibe yoluyla karşılıyor. Devlet ayrıca kurumsal kimlik, marka tescili gibi birçok farklı konularda şirketlere karşılıksız finansman sağlıyor.

Baydöner’in yurtdışında şimdilik iki ülkede üç restoranı var. Şirket, yurtdışındaki ilk restoranını 2010’da Irak’ın Erbil kentinde açtı. Hemen ardından Azerbaycan Bakü’de ikinci şubesini hizmete sundu. Üçüncü şube ise Nisan 2013’te yine Erbil’de açıldı. Şirketin yurtdışında öncelikli hedefi Ortadoğu ve komşu ülkeler.

Franchise şartları

Baydöner restoranı açabilmek için en az 8-10 metre ön cephesi olan, kullanım alanı 150-200 metrekare civarında bir işyeri gerekiyor. Bahçesi ve otoparkı olan yerler öncelikle tercih ediliyor. Baydöner’in konseptinde, masaya servis, ferah oturma alanı ve ayrı mutfak bölümü bulunuyor. AVM’lerde ise food court’ta, terası olan yerler tercih ediliyor. Yeni açılacak restoranların özellikle AVM’lerde yer alması tercih ediliyor. Şirket, 30 bin metrekare ve üzerindeki tüm AVM’lere girmeyi hedefliyor. Ayrıca 200 bin ve üzeri nüfusa sahip il ve ilçelerde de restoran açılması hedefleniyor. Baydöner, franchise bedeli olarak 50 bin dolar+KDV talep ediyor. Restoran açabilmek gerekli olan yatırım tutarı ortalama 250 bin dolar+ KDV. Bu masrafların dışında yüzde 2 oranında reklam katılım payı ve yüzde 5 oranında sürekli franchise ödemesi alınıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu