Anasayfa / Makaleler / Dubai, Rus ve Mısırlı Zenginler Türkiyede Ada Avında

Dubai, Rus ve Mısırlı Zenginler Türkiyede Ada Avında

Bodrum’a 9 mil uzaklıkta bulunan Gökova Körfezi’nde Kıstak Adası veya yörenin balıkçılarıyla köylüler tarafından Eşek Adası olarak da adlandırılan Küçük Kıstak Adası Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara tarafından satın alınarak kızı Leyla Tara’ya hediye edildi. Forbes Dergisi’nin her sene açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde 2.7 milyar dolarlık servetiyle, 420’ci sırada yer alan Şarık Tara tarafından kızına doğumgünü hediyesi olarak armağan edilen adanın büyüklüğü 56 bin metrekare.

Sahilden bir mil açıkta bulunan ada, Bodrum’a ise 6 mil uzaklıkta. Kargıcık bükündeki Küçük Orak Adası’nı satın almak için Tara’nın 4 milyon dolar ödediği söyleniyor. 1997 yılında satılığa çıkarılan adaya alıcı çıkmaması üzerine, 2005 yılında fiyatı 7 milyon dolardan 5 milyon dolara indirilmişti. Dalgıçların sualtı zenginliği ile ünlü olan Kıstak Adası’na ilgisi yoğun olurken, adada 350 zeytin ağacı, 3 iskele ve su sarnıcı bulunuyor.

Elektriği ve suyu bulunmayan Küçük Orak Adası ile ilgilenen tek isimin Tara Ailesi olmadığı belirtiliyor. Adaya talip olan diğer isimler arasında, adanın eski sahibi dış hekimi Doğan Arı’nın vefatının ardından, ünlü şarkıcı Tarkan da var. Tarkan’ın adayla ciddi olarak ilgilenmiş fakat son anda adayı satın almaktan vazgeçmişti. 1. derece doğal sit alanı olan adada yapılaşma mümkün olmadığı için, ada sahibinin var olanlarla yetinmesi gerekti. Enka İnşaat’ta hissedar olan Leyla Tara Suyabatmaz, İstanbul Akaretler’deki Galeri Rampa sanat galerisinin de sahibi.

 

GÜLER SABANCI’NIN CUNDA’DA AKADEMİK KÖY, HAKKIBEY’DE EV HAYALİ VAR
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 2008 yılında Hakkıbey Yarımadası’nda Halis Komili ve Cem Boyner’ın evlerinin karşısında, 150 dönümlük arazi satın aldı. İlçenin merkezine 20 kilometre uzaklıkta, büyük bölümü yıkılmış olan taş evlere Sabancı’nın 100- 150 bin lira arasında bir fiyat ödediği söyleniyor. Halis Komili ile yeni arazisinin tapusunu almaya giden Güler Sabancı’nın Ayvalık’a daha sık gelmek istediğinden ve satın aldığı arsa da yazlık bir ev yapmayı planlarından bahsettiği belirtiliyor. Sabancı’nın ayrıca Alaçatı’da da 50 dönüm arsası bulunurken, Ilıca’da da at çiftliği kurmak üzere hazırlıkları sürüyor.

Çeşme’de satın aldığı evi restore ettirerek butik otel haline getiren Güler Sabancı, holding yöneticiliğinin yanında eğitim, enerji üretimi, şarap üretimi gibi pek çok farklı alanda başarılara imza atıyor. Türkiye’nin önde gelen şarap markalarından biri olan Gülor Şarapları’nı dayısı ile üreten Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’ni de dahil ettiği yeni bir proje üstünde çalışıyor. Sabancı 2007 yılında Cunda Adası’nda beş taş ev satın almıştı. Sabancı’nın evlerinin bulunduğu adanın Patricia Koyu’nda, Halis Komili ile Ümit- Cem Boyner’in de evleri bulunuyor.

2 MİLYON EURO VERDİ
Güler Sabancı’nın 2 milyon Euro fiyatla satın aldığı belirten Cunda Adası’ndaki arazinin büyüklüğü ise 171 dönüm. İtalya’nın Como Gölü kıyısındaki Rockefeller Vakfı’na ait akademik köyden çok etkilenen Güler Sabancı’nın Cunda Sabancı Üniversitesi için benzer bir akademik köy yaratma hayali var. Como Gölü’ndeki Rockefeller Vakfı’na Bellagio Merkezi’nde dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamları, sanatçı, düşünür ve edebiyatçı buluşuyor. Konferansların düzenlendiği, uzun süreli konaklamanın da mümkün olduğu bu merkez, ‘insanlığın iyiliği için’ projeler üretiyor. Güler Sabancı’nın da Partriça Koyu’nda bu türde bir merkez açma hayali olduğu söylenirken, projede Sabancı’yla birlikte çalışan isimler arasında mimar Ersen Gürsel de var.

2010 yılında renovasyon çalışmaları başlayan köy, SİT alanı. Elektriği de bulunmayan köy için elektrik üretimi sorununu çözmenin yollarını arayan Sabancı, Enerjisa ile ortak çalışmaları sonucunda rüzgar enerjisini kullanmaya karar veriyor. Halis Komili’nin de konuyla ilgili Sabancı’ya destek olduğu belirtilirken, Enerji Piyasaı Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan da onay alındığı takdirde kendi eerjisini üretme çalışmalarının başlaması bekleniyor.

SEDEF ADASI, MEHMET BİRGEN’E DEDEDEN MİRAS
Club Catamaran’ın sahibi Mehmet Birgen ve kardeşi Esra Birgen İstanbul’a vapurla sadece bir saat uzaklıkta bulunan Sedef Adası’nın sahibi… Ada, iki kardeşe büyük dedeleri Fetir Ahmet Paşa’dan kalmış. Ferih Ahmet Paşa adayı sadece balık tutması için Sultan Abdülmecit tarafından hediye edilmiş.

Hindistan’da Haydarabad Nizamı Bereket Şah’ın ilk eşi olan Esra Birgin ile kardeşi Mehmet Birgen, Bizans döneminde sürgün yeri olanve Osmanlı döneminde bakımsız bırakılan adaya konutlar inşaa ettirip, ağaçlar diktirdi. Mimar Kadri Eroğan’ın 50 ünitelik bir kooperatif yaptığı adada 2008 yılında oyuncu Sean Connery ve eşi Michelin’i bile ağırlandı.

KRAL ARSA ALDI
Kış aylarında Amerika’nın kuzeyinde ve Londra’da yaşayan Esra Birgen yılın üç dürt ayını geçirmek üzere Sedef Adası’ndaki malikanesine geliyor. Son yıllarda popülerliği daha da artan Sedef Adası’ndan Suudi Arabistan Kralı Abdulah bin Abdülaziz’in kardeşi Prens Sattam bin Abdülaziz 4 dönümlük arazi satın aldı.Yazın nüfusu 400 kişiyi bulan adada 120 ev bulunuyor. Adanın dürtte üçü özel mülkiyet alanı iken, geriye kalan dörtte birlik alanda ise meydan, Port Sedef restoranı bulunuyor. Ada yaşayan ve yazları ziyaret eden ünlü isimler arasında, İdil Biret, Gündüz Asaf, Orhan Pamuk, Kerim Bakay, Bennu Gerede, Teoman var.DİNÇKÖK ADADA ZEYTİN PARSELLERİNİ TOPLADI
Bodrum Gündoğan Koyu’nun karşısında bulunan Apostrol Adası, Akkök Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Aksu, Akmerkez ve Akmerkez Residans’in sahibi Ömer Dinçkök’e ait. 800 dönüm büyüklüğünde ve önceki adı Farilya olan adayı, önceleri Tarım Bakanlığı zeytin alanı olarak parsellemişti. Ömer Dinçkök adadaki parselleri 1986 yılından 1989 yılına kadar köylülerden satın aldı. Ada turizm tesisi kurmak isteyen Dinçkök’e izin verilmedi. Tarabya’da köşkü bulunan Ömer Dinçkök ve eşi Ayşegül Dinçkök, uzun yıllar oturdukları dört dairenin birleşiminden oluşan Ulus Boğaziçi Sitesi’ndeki evlerinden 2007 yılında taşınmış ve Tarabya’daki köşke yerleşmişlerdi. Dinçkök’ün Bodrumda da villası bulunuyor.

 

DUBAİLİ, RUS VE MISIRLI ZENGİNLER TÜRKİYE’DE ADA AVINDA
Türkiye’deki adalara yerli talebin yanında, Dubai, Rus, Mısır ve Hollanda’lı zenginlerden de büyük ilgi var. Yabancı yatırımcı Türkiye’de ada sahibi olmak için genellikle Türk ortak bulma ya da şirket kurma yoluna gidiyor. Adaların satılabilmesi için öncelikle özel şahıs mülküyle ilgili yeni bir düzenlemenin gerektiği belirtiliyor.

Hükümetin orman vasfını yitiren arazilerle ilgili yasa düzenlenmesi, kısa adıyla 2B yasası kapsamında kıyılarda bulunan adaların satılığa çıkaralacağı düşüncesi, işadamları ve ada taliplerini harekete geçirdi. Yasanın çıkması 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak milletvekili seçimlerinden sonraya kalsa da, yasanın yeniden gündeme gelmesi özel mülk niteğindeki adaların yanında devletin sahip olduğu adalara da ilgiyi arttırıyor.

MASİS, TAVUK ADASI’NI TURİZME AÇMAK İSTİYOR
Bozcaada’nın kuzeyinde bulunan 980 bin metrekare büyüklüğündeki Tavuk Adası, Eskidji Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis’e ait. Adayı günübirlik turizme açmayı planlayan Masis, adada bulunan ‘Ay Yoannu tou Prodromou’ isimli ve 155 odadan oluşan manastır kalıntısının restorasyon çalışmalarını başlattı. Masis’in Türkiye’deki adalarla ilgili en çok yakndığı konu ise, adaların turizm merkezlerine çevirilmesi konusunda birçok engel bulunması ve adalara yatırım yapmayı isteyen iş adamlarının bu konuyla ilgili önlerinin kesilmesi.

ARAZİ YARIŞINDA
Adada Rahmi Koç ile komşu olan Masis’in, Koç ile arazi yarışına girdiği söyleniyor. 2010 yılı başlarında iki işadamının, ortadaki 3 milyon metrekare araziyi almak için birbiriyle yarıştığı belirtiliyor. Dev gayrimenkulları alıp satmasıyla ünlü olan Masis, geçtiğimiz yıllarda Kanlıca’daki yalısını bir iş adamının verdiği astronomik rakama satmıştı. Masis’in bu satıştan elde edilen gelirle de Şişli’deki 20 suitlik Eskidji Otel projesini hayata geçirdiği belirtiliyor.

2009 yılı sonunda ise Masis, Kanlıca Mihribat Korusu’ndaki komşu üç tripleks villadan oluşan malikanesini 20 milyon dolara satmıştı. Masis’in 42 milyon dolar istediği malikaneye talip olan bir isim Hüsnü Özyeğin olurken, Özyeğin malikane için 30 milyon dolar teklif etmişti. Dev villayı Özdemir Sabancı’nın karısı Sevda Sabancı ve kızı Serra Sabancı satın almıştı. Bu satıştan sonra, Dikran Masis’in Büyükdere Caddesi’ndeki 350 metreakare alana sahip olan bir penthouse residensa taşındığı söyleniyor.

UZAN’IN ADASI ZORLU’NUN OLDU
Osmanlı döneminde Hacı Halil’e hediye edilen Göcek yakınlarındaki Zeytin Adası, İmar Bankası’nın eski sahiplerinden Cem Uzan’a aitti. Uzan’dan önce adaya sahip olan Asil Nadir’in ardından, Uzan Ailesi’nin devlete olan borçları nedeniyle adaya el konuldu. TMSF Zeytin Adası’nı ihale yoluyla satışa çıkardı. Göcek’e olan hayranlığı nedeniyle 2005 yılında, Zorlu Grubu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu adayı satın aldı. Üç tanesi villa olan yedi binanın bulunduğu adayı, Zorlu beşinci ihalede 15.2 milyon liraya satın almıştı. Önce adayı zengin turistlere dönük turizm yatırımı için değerlendireceklerini belirten Zorlu daha sonra “Çevreci oldum” diyerek bu kararından da vaz geçti. Adaya ilk görüşte vurulup tek bir ağaca bile dokunmayan Zorlu yazın hafta sonlarını ailesiyle birlikte burada geçiriyor.

KAŞIK ADASI DİNÇKÖKLER’İN
Marmara Denizi’nde Burgaz Adası’nın doğusunda bulunan ve kaşığa benzediği için Kaşık Adası olarak adlandırılan ada, İstanbul’da bulunan adalar kümesi içindeki dokuz adadan biri. Eski ismiyle Pita Adası, Heybeliada’ya 600- 700 metre uzaklıkta bulunuken, adada basit bir liman ve birkaç binadan başka bir yapılaşma yok. Osmanlı döneminden bugüne kadar iskana açılmayan Kaşık Adası, o günden bu güne kadar hep özel mülküyetin kullanımında kaldı. 1950’lerde mülküyeti Rum ailesi olan Danonlar’a geçen adanın, İstanbullular tarafından halk plajı gibi kullanılması için teşvikler yapıldı. Danonlardan sonra ise adanın mülkiyetini Dinçkök ailesi aldı. Ada şu anda Akkök Holding ve Akmerkez’in ortağı Ali Dinçkök’a ait . Rahmi Koç gibi, Ali Dinçkök’ün de Antalya’da evi var. İngiliz bir rahibin 750 milyon Euro’ya ev satın aldığı Antalya Üçağız Köyü Kale Mahallesi, az nüfuslu ve pek çok sosyal hizmetten sınırlı yararlanıyor fakat iş adamlarının ev almak için ilgi duyduğu yerlerin başında geliyor.

 

YUNANLILAR İSTEDİ FİKRET İNAN ALDI
İzmir’in Bademli Koyu’nda bulunan Garip Adası Fiyapı’nın sahibi Fikret İnan’a ait. İş adamı Yüksel Dartar tarafından 1973 yılında satın alınan 358 bin metrekare büyüklüğündeki ada, 2006 yılında Yüksel Dartar’ın çocukları Ali, İhsan ve Alaattin Dartar tarafından satışa çıkarıldığında, Yunanlılardan büyük ilgi görmüştü. Garip Adası’nı Fikret İnan’a 35 milyon dolar fiyatla satan Estur Uluslar arası Emlak Hizmetleri Portföy Yöneticisi Süleyman Eser İnan’ın adada 350 milyon dolarlık bir proje yapmak istediğini belirtiyor. Projeye Fi- Island adını vereceği belirtilen Fikret İnan, bin odalı tatil köyünü iki yılda tamamlamayı planlıyor. Ada projesinden beklenen gelir ise 5 milyar dolar. Almanların Yunanistan’a adalarını satmasını önermesi üzerine harekete geçtiklerini belirten İnan, Fi- Island’ı birkaç yıl işlettikten sonra iyi bir alıcı bulmaları durumunda satacaklarını belirtiyor. Bu proje ile Türkiye’de ilk defa bir adada tatil köyü yapılacağını dile getiren İnan, projeyi ileride gayrimenkul yatırım ortaklığı kurdukları portföylerine de koyabileceklerini belirtmişti.

Ada üzerinde 5 yıldızlı otel ve villar inşa edilmesi planlanırken, adanın güney sahili boyunca uzanan yaklaşık 500 metre uzunluğundaki kum bandın genişliği 100- 200 metre olarak uzanıyor. Adada sıcak su tesisileri bulunması sebebiyle, Fi Yapı’nın burada termal tesis kurma olasılığı olduğunu söylemek de mümkün. İnan’ın 2011 yılı sonuna kadar yetiştirmeyi planladığı projeler arasında, Sakarya’da kuracağı ağırlıklı olarak mühendislik ve mimarlık eğitimi verecek İnan Üniversitesi de bulunuyor. Son iki yıldır konut sektöründe adından en çok bahsettiren isimler arasında olan İnan, şirketinin yatırımlarını Avrupa’ya taşıyacağını belirtmişti. Almanya’da aldığı 5.3 milyon metrekarelik arazide 1001 villa yapmayı planlayan İnan, arazideki tarihi şatoda ise kendisinin oturacağını belirtmişti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. TURİSTİK ARSA YARIM ADA VE OTELLER SATILIKTIR. LÜTFEN RANDEVU ALINIZ.

  2. izmir çeşme urla gülbahçe özbekte deniz/MANİSA DEMİRCİ termal/balıkesir bigadiç hisar köyde termal araziler sahibinden satılık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir