Güncel Ekonomi Haberleri

Düzeltmelerde alınacak 15 hisse

Düzeltmelerde alınacak 15 hisse

Temmuz ayına da hızlı bir başlangıç yapan İMKB Ulusal-100 endeksinin orta vadede 58 bin 500’lere kadar düzeltme yapabileceği belirtiliyor. Ancak orta ve uzun vadede hedef 63 bin 700 ve üstü. Analistler düzeltmelerde alınabilecek 15 hisse belirledi…

İMKB-IOO endeksi, haziran ayı başında başladığı yükselişle 60 bin 450 puanın üzerine çıkmıştı. Bu trendin devam etmesiyle temmuz ayma da 62 bin 500’lü seviyelerden girildi. Endeksteki bu hızlı yükselişte AB liderler zirvesinden gelen olumlu açıklamalar ve global krizde yumuşama beklentisi etkili oldu. Yurtiçinde ise cari açıktaki yükselişin duracağı ve Türkiye’nin kredi notunun artırılabileceği beklentileri borsayı destekleyen unsurlardı. Sonuç olarak endeks haziran ayında 2012 yılı ocak-şubat dönemindeki yükselişin bir benzerini gerçekleştirdi.

Peki bundan sonraki süreçte endeksin seyri ne olabilir? Analistlere göre önümüzdeki günlerde İMKB’de yılbaşında yaşanan yükselişin ardından gördüğümüz süreç tekrarlanabilir. Söz konusu dönemde borsadaki çıkışın ardından endeks geniş bir bantta (58 bin 500-63 bin 500) hareket etmişti.

Haziran çıkışının ardından yine böyle bir seyir bekleyen analistlere göre, yükseliş trendinin sağlıklı olması için bir düzeltme şart. Bu düzeltmeninse Moody’s’in not artırımı haberinin etkisiyle ocak-şubat döneminden bir adım daha yukarıda (58 bin 500-65 bin) tamamlanacağı düşünülüyor.

İLK HEDEF 63 BİN 500

Yaz mevsimi ve 20 Temmuz’da başlayacak ramazan nedeniyle İMKB’de kısa vadede sert hareketler yaşanmayacağını öngören analistler, olası düzeltmelerin ardından daha uzun soluklu bir yükseliş başlayacağı konusunda hemfikir. Endeks için düzeltmelerin ardından ilk hedef olarak 63 bin 500-63 bin 700 seviyeleri gösteriliyor. Bu seviyelerin ardından orta ve uzun vadede de 70 bin ve üzerine çıkılacağı tahmin ediliyor.

Hızlı yükselişlerin banka endeksi öncülüğünde olacağına ve sonrasında diğer şirketlere yayılacağına dikkat çeken analistler, düşüşlerde “alım”, hızlı çıkışlarda ise “kar satışı” öneriyor.

işte endeks 70 binlere giderken ara ara gelecek geri çekilmelerden yararlanmak isteyenler için analistlerin belirlediği 15 hisse…

Şekerbank: Banka hisseleri 0.70 PD/DD (piyasa değeri/defter değeri] ile işlem görüyor. Hisselerin tarihi ortalama PD/DD oranına göre yüzde 30 yükselme potansiyeli var. Son yıllarda KOBİ kredilerine ağırlık vererek büyüme yolunu seçen Şekerbank’ın önümüzdeki dönemlerde büyümesini hızlandırmasını ve karlılığını artırmasını bekliyoruz. Şekerbank hisseleri için hedef fiyatımız, yüzde 19 yükselme potansiyeliyle 1.30 TL’ye karşılık geliyor.

Bank Asya: Basel II kriterleriyle sermaye yeterlilik rasyosunda 20 baz puanlık değişiklik bekleniyor. İMKB’deki yükselişe ayak uyduramayan Bank Asya hisselerinin bundan sonraki performansının göreceli olarak daha iyi olacağını tahmin ediyoruz. Hedef fiyatımız, yüzde 24 yükselme potansiyeliyle 2.25 TL’ye karşılık geliyor.

İş GYO: 2012 yılı finansal performansının 2011’e göre daha iyi olmasını bekliyoruz. Özellikle artmasını beklediğimiz kira gelirleri ve sabit kalacağını öngördüğümüz maliyetler, 2012 yılı ilk çeyrek bilançosuyla beklentilerimizi destekledi. Bu yıl başlanan projelerin önümüzdeki dönemlerde satış gelirlerini ve karlılığı artıracağını ve şirketin büyümesine önemli katkı sağlayacağı düşünüyoruz, iş GYO hisseleri için hedef fiyatımız, yüzde 17 yükselme potansiyeliyle 1.35 TL’ye karşılık geliyor.

T. Şişecam: Oldukça karlı bir yapıya sahip olan T. Şişecam Grubu, bu yılın ilk çeyreğinde ekonomideki yavaşlama ve artan maliyetler nedeniyle gerileme yaşadı. Karlılıktaki düşüşe rağmen hisselerin değerleme itibariyle ucuz olduğunu düşünüyoruz. Bu açıdan T. Şişecam hisseleri için hedef fiyatımız, yüzde 24 yükselme potansiyeliyle 3.65 TL hedef fiyata karşılık geliyor.

Alarko Carrier: Güçlü mali yapısıyla dikkat çeken şirketin hisseleri düşük çarpanlarla □ &H&RK© işlem görüyor. 1.62 piyasa değeri/defter değeri ve 8.32 fiyat/kazanç çarpanlarına sahip. Finansal borcu olmayan Alarko Carrier, 100 milyon TL seviyesinde yüksek nakit değerle dikkat çekiyor. Aktif büyüklüğü ve artan operasyonel karlılığı da önemli. Hisse için yüzde 21 yükselme potansiyeliyle hedef fiyatımız 47 TL’ye karşılık geliyor.

Migros: Türkiye, Bulgaristan, Kazakistan ve Makedonya’da faaliyet gösteren şirketin, ekonomik daralmalarda defansif yönü güçlü bir sektörde faaliyet göstermesi önemli. Halen de atlatılamamış kriz ortamı nedeniyle bu özelliği büyük önem taşıyor. Buna karşılık yüklü borçluluk yapısı Migros’un yumuşak karnını oluşturuyor. Türkiye’ye yönelik devam edeceğini öngördüğümüz para girişinin kurları aşağı çekerek şirketin finansal zarar yazmasının önüne geçeceğini düşünüyoruz. Migros’un daha düşük kar maıjlı indirim mağazacılığındaki konsepti olan ŞOK’u satması, cirosunu ve sektördeki konumunu zayıflatma görüntüsü oluştursa da biz bu durumu pozitif karşılıyoruz. Hissede 21.80 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Trakya Cam: Saint-Gobain şirketiyle Tataristan Cumhuriyetinde otomotiv camı üretimi ve satışı yapmak üzere yüzde 70 payla ortak girişim sözleşmesi imzaladı. Mersin tesisindeki ikinci ayna hattı yatırımını Trakya Cam 2012 yılında tamamlayacak olan Trakya Cam, Bulgaristan’da da mevcut hatta ek ikinci float hattı yatırımına başladı. Trakya Glass Bulgaria EAD bünyesindeki ikinci düz cam ve cam ev eşyası hatları yatırımına ilave olarak kaplamalı cam hattı kurulması için de çalışmalara başladı. Söz konusu yatırımların şirkete yüksek katma değer sağlayacağını düşünüyoruz. Trakya Cam hisselerinde 3.01 TL hedef fiyatla yüzde 26 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Otokar: Ticari ve savunma sanayii araçları segmentlerinde üretim ve satış yapan şirket bu yılın ilk çeyreğinde brüt satışlarını yüzde 16.38 artırdı. Ancak satış gelirlerindeki bu başarısını maliyetler nedeniyle net kara yansıtamadı. 2011 yılının ilk çeyreğinde şirketin brüt kar marjı yüzde 22.61 seviyesindeydi. Bu yılın aynı döneminde yüzde 18.54’e geriledi. Brüt kar maıjındaki gerilemenin en önemli nedeni, kar marjı düşük olan ticari araç segmentinde satışlar artarken, yüksek olan savunma sanayii araçlarındaki gerileme. Otokar, bu yıl, partiler halinde teslim edilecek 39.5 milyon TL tutarında 4×4 Cobra taktik aracı sipariş anlaşması imzaladı. Bu araçların üretimi için Kazakistan Engineering firmasıyla ön anlaşma imzalandı, ilk Türk tankı projesi olan Altay’ın 2012 sonunda tanıtılacak olması da önemli. Şirketin savunma sanayiinde ciddi projelerinin olması ileriki dönemlerde kar maıjlarına önemli katkı sağlayabilir. Otokar hisselerinde 34.10 TL hedef fiyatla yüzde 12 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Koç Holding: Yılın ilk çeyreğinde konsolide satış gelirini yüzde 27.64 artırdı. Holdingin aynı dönem için net karı yüzde 10 gerileyerek 538 milyon TL oldu. Brüt kar maıjı ise yüzde 13.91’e geriledi. Buna karşılık para yönetimindeki başarısı ilk çeyrekte de kendini gösterdi. Koç Holding, söz konusu dönemde 238 milyon TL net finansal gelir yazdı. 2011 yıl sonunda 578 milyon dolar olan net nakit pozisyonu 641 milyon dolara yükseldi. Bilançoda özellikle yılın üçüncü çeyreğinde, otomotiv sektöründe euro bölgesindeki düzelme işaretleriyle birlikte toparlanma olacağını düşünüyoruz. Holding hisselerinde 7.80 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Tekfen Holding: Yılın ilk çeyreğinde satış gelirini yüzde 48.35 artırdı. Tekfen Holding’in taahhüt grubu aynı dönemde satışlarını yüzde 89, tarım grubu ise 22 yükseltti. Taahhüt grubunda kar maıjı artarken tarım grubunda geriledi. Bu da FAVÖK marjının yüzde 13.6’dan 9.7’ye düşmesine neden oldu. Tekfen inşaat grubunun devam eden projelerinin tutarı 2 milyar dolar civarında. Grup tarımsal sanayi grubuna de büyük önem veriyor. Tarım grubunun yılın ikinci çeyreğinde yükselişe geçeceğini öngörüyoruz. Tekfen Holding, iştiraklerinden Eurobank Tekfen’in satışından tahminen 80 milyon dolar kar yazacak. Böylece net nakit pozisyonunun 400 milyon doları bulması bekleniyor. Tekfen Holding hisselerinin endekse korelasyonu yüksek. Tarım grubundaki mevsimsel etki nedeniyle marjlarındaki gerilmenin sonraki dönemlerde telafi edilecek olması ve yurtdışında aldığı yeni projeler hisseyi cazip kılıyor. 8.20 TL 28 yükselme potansiyeli öngörüyoruz

Boyner Büyük Mağazacılık: Türkiye’nin en büyük mağazacılık grubu olarak yüzde 23 pazar payına sahip. Şirket, yılın ilk çeyreğinde brüt satışlarını yüzde 19 artırırken brüt kar marjını da korudu. Bu yıl 8 mağaza açılışı planlayan şirket, yılın ilk çeyreğinde mağaza sayısını 68’den 70‘e yükseltmişti. En büyük rakibi konumundaki 65 mağazalı YKM’yi satın almasıyla finansallarına önemli katkı sağlayacak. Yurtdışı emsallerine göre ucuz olması de hisseyi ön plana çıkarıyor. 4.30 TL hedef fiyatla yüzde 26 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Koza Altın İşletmeleri: Halen faaliyette olan 3 madenine ek olarak 2 yeni maden projesi planlıyor. 11 milyon ons olarak kaydedilen muhtemel rezerv ve kaynaklar şirket hisseleri için yukarı yönlü potansiyel barındırıyor. Koza Altın, nakit maliyeti en düşük maden şirketleri arasında yer alıyor. Hissede 42 TL hedef fiyatla yüzde 16 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Tofaş Türk: ihracat performansında “al ya da öde” anlaşmaları ve daralan Avrupa pazarına karşı Opel, Chrysler gibi yeni müşterilerle artış v bekliyoruz. Şirket, teşvik paketinden yararlanarak binek sınıfında yeni bir yatırım da yapabilir. Yurtdışı benzerlerine göre yüzde 20 iskontolu olan Tofaş hisselerinin değerleme oranlan da cazip. Tofaş Türk hisselerinde 9.50 TL hedef fiyatla yüzde 19 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Garanti Bankası: Yüksek sermaye yeterliliği ve dengeli dağılmış kredi portföyü bankanın riskini azaltıyor, hisselerini Garanti cazip kılıyor. Menkul kıymet portföyü açısından da güçlü bir pozisyonda bulunan Garanti Bankası’nın hisselerinde 8 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Hayat: Bireysel emeklilik sistemindeki hızlı ve sağlıklı büyüme potansiyeli Anadolu Hayat’ı da olumlu etkiliyor. Banka kanalının hayat sigortalarında giderek daha fazla kullanılması karlılığa anadoÜuhatat olumlu katkı sağlıyor. Bu da şirket hisselerine yönelik beklentiyi destekliyor. Özellikle mayıs ayının son haftasından bu yana yaşanan olumlu piyasa gelişmeleri bireysel emeklilik fon hacmini artırarak gelir kalemini yükseltiyor. Ancak bu durum henüz hisse fiyatına tam olarak yansımadı. 5.20 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu