İş Fikirleri ve İş Kurmak

E-Diyet Sitesi Kurabilirsiniz

İnternette ayda 20 TL’den başlayan fiyatlarla uzman diyetisyenler eşliğinde diyet yapabilir, dilediğiniz yemeği kapınıza kadar getirtebilirsiniz. “Bugün ne yesem ? ” derdini ortadan kaldıran e-diyet siteleri giderek yaygınlaşıyor.

BU işin kadını erkeği yok. Yaza doğru herkesi bir zayıflama telaşı alır. Bu telaşı yaşayanlar, yaza daha formda girmek için bahar aylarında diyete başlar. Şimdilerde diyet yapmak için illa doktorların kapısını aşındırmaya ve büyük paralar ödemeye gerek yok. Artık pek çok diyetisyen internet üzerinden kişiye özel danışmanlık hizmeti veriyor. Bu hizmeti veren kimi siteler, şimdi de “Diyet yemeğinizi de ayağınıza getirelim” demeye başladı. Bu girişimler yeni yeni ortaya çıksa da sayıları giderek artıyor, internetten diyet trendi hızla yayılıyor.

e-diyet sitesi

Diyet önerileriyle birlikte özel diyet yemeğini de tüketicilere ulaştıran bu siteler, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyen ama bunun için gerekli zamanı ve enerjisi olmayanları hedefliyor. Şişli Florence Nightingale Hastanesi Diyetisyeni Tuba Kayan Tapan, internetten diyet listesini ve uygun besinleri temin edebilmenin, geç saatlere dek mesaiye kalan, yoğun tempoda çalışan bireyler için oldukça uygun olduğunu söylüyor.

Tapan, “Gün içinde bir sürü işimiz var. Bunlarla uğraşırken, sizin için birisinin gün içinde ne yiyeceğinizi düşünmesi, planlaması ve hatta önünüze kadar göndermesi oldukça fonksiyonel bir çözüm” derken, bu avantajın özellikle tıbbi nedenle diyet yapanlarda sürekli “Ne yesem?” diye düşünmeyi ortadan kaldırdığını söylüyor.

KİŞİYE ÖZEL MÖNÜ

Bu sitelerden biri olan Rafinera.com’a telefonla ya da e-mail ile başvuruyorsunuz. Uygun diyetisyen sizinle iletişime geçiyor ve hedefinize göre almanız gereken günlük kaloriyi hesaplıyor. Kişinin yaş, boy, kilo ve fiziksel aktivitesine göre bir hesaplama yapılıyor. Ardından karbonhidrat, protein ve

yağ hesaplamalarına uygun üç ana ve iki ara öğünden oluşan diyet mönünüz, şık kutularda istenilen adrese teslim ediliyor. Aklınıza takılanları da diyetisyeninize danışabiliyorsunuz. Seyahat veya iş toplantısı gibi sebeplerden ötürü yemek alamayacağınız günleri iki gün önceden bildirdiğinizde, kalan paketleri dilediğiniz başka bir gün alabiliyorsunuz.

Rafinera Kurucusu Didem Altmbaşak Tulgan’dan aldığımız bilgilere göre, yemeklerin yapımında kullanılan ürünlerin siparişi günlük olarak veriliyor. Ürünleri gıda mühendisleri kontrol ediyor. Yemekler, Rafine-ra’nın endüstriyel mutfağında hazırlanıyor. Yemekler pişirildikten sonra soğutularak bakteri oluşumu engelleniyor ve müşteriye de soğuk olarak teslim ediliyor. 7 bin kişiye hizmet veren Rafinera’yı tercih edenlerin yaş aralığı 25-50 arasmda değişiyor. Kullanıcılardan üyelik veya diyetisyen desteği için bir ücret alınmıyor. Kişiler tercih ettikleri ürüne göre bir fiyat ödüyor. Örneğin sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği ile iki ara öğünden oluşan tüm günlük bir mönü kullanırsanız bu mönünün günlük fiyatı 29 TL. Hemen belirtelim, Rafine-ra’da dört farklı beslenme planı var. Kullanıcılara bir ay boyunca farklı mönü sunuluyor.

TÜRK MUTFAĞINDAN 65 ÇEŞİT

Araştırmalar diyete başlayanların yüzde 90’ımn bir hafta bile geçmeden diyeti bıraktığını gösteriyor. Bu siteler, bu anlamda kişilerin işini kolaylaştırıyor. Bu alanda uzun zamandır hizmet veren girişimlerden biri de Chef s Pack.

Sodexo’nun eski genel müdürü Eşref Hamamcıoğlu tarafından kurulan Chefs Pack’in web sitesini ziyaret eden kişi, ana sayfadaki hesap makinesi yardımı ile cinsiyet, günlük aktivite durumu, yaş, boy ve kilo bilgilerini girerek günlük kalori ihtiyacını kendisi belirliyor. Sistem ideal kilonun ve olması gereken kilo aralığının bilgisini veriyor ve çıkan sonuç, neyi gerektiriyorsa kilo verme/alma ve kilo koruma seçeneklerine göre uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmış beş : günlük öğlen ve akşam yemeği içeren hazır mönülere yönlendiriyor. Bunun dışında kişi isterse Online ücretsiz diyetisyen desteğinden faydalanarak 65 çeşit geleneksel Türk yemeğinden seçerek kendi sepetim kendisi de oluşturabiliyor. Üye olarak alışverişini tamamlayabiliyor.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE TESLİMAT

Eşref Hamamcıoğlu, yemeklerin sterili-zasyon yöntemiyle hazırlandığını ve kendi buharında otoklav kaplarda pişirildiğini söylüyor. Otoktlav kaplar ısıya dayanıklı, gıda üretimine uygun, çevre dostu ambalajlar olarak kabul ediliyor. Siteye üye olan ve alışveriş sepetini oluşturan kişi kredi kartı veya EFT/havale ile ödemesini tamamlıyor. Hafta içi her gün saat 15:00’e kadar verilen siparişler Türkiye’deki bölgelere göre değişmekle birlikte, kargo ile en erken ertesi gün öğlene kadar teslim edilmiş oluyor. Chefs Pack Türkiye’nin her bölgesine teslimat yapıyor.

Siteden gunluk ortalama KDV dahil 26 TL gibi bir ücret ile size özel hazırlanan yemeklere sahip olmak mümkün. Şu anda 2 bin kullanıcıya hizmet veren Chefs Pack kullanıcılarının yüzde 30’u erkek, yüzde 70’i ise kadınlardan oluşuyor.

‘PREMIUM HİZMET’ DE VAR

Bu alanda hizmet verenlerden biri de Diyetkolik.com. Kullanıcıları diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanlarıyla bir araya getiren site interaktif bir yapıya sahip. Diyetkolik.com’da kişiye özel diyet listesi hazırlandığı gibi kişiye özel egzersiz listesi de hazırlanıyor. Ek olarak kullanıcılar kendi yemek tarifini de tanımlayabiliyor. Diyetinizi bozacak bir şey yaptığınızda, sistem e-posta yoluyla diyet sebebinizi hatırlatıyor. Sitede, yapılan diyet ve egzersiz süreci günlük, haftalık ve aylık raporlar ile uzmanlarca takip ediliyor. Kullanıcı diyet planının diyetisyen tarafından takip edilmesini isterse, bu raporların sonuçlarına göre beslenme ve egzersiz programları güncelleniyor.

Diyetkolik.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tayfun Sungun, bu raporların kullanıcıların motivasyonunu da olumlu yönde etkilediğini söylüyor. Sistemde 2 bini aşkın diyetisyen hizmet veriyor. Sungun’dan aldığımız bilgilere göre, site 400 bini aşkın kullanıcıya hizmet veriyor. Her ay 80 bini aşkın yeni kullanıcının kaydı yapılıyor. Kullanıcıların özelliklerine uygun olarak önerilen diyet ve egzersiz planlarını içeren “Standart Paket” aylık 20 TL olarak üc-retlendiriliyor.

Eğer beslenmenizi etkileyecek bir hastalığınız varsa, sistem sizi farklı bir pakete yönlendiriyor.

“Çünkü burada da- TaVfurl ha önce de bahsettiğim gibi birebir diyetisyen iletişimi çok önemli, bu konuda çok hassas olduğumuzu söyleyebilirim” diyen Sungun, ‘Özel Paket’ olarak adlandırılan bu paketin aylık ücretinin 50 TL olduğunu söylüyor. Standart Pakef te sunulan tüm hizmetleri içeren bu pakette, seçmiş olduğu diyetisyen, kullanıcıya hastalığını göz önünde bulundurarak, bir aylık diyet listesi hazırlıyor. Diyetisyen tarafından aylık olarak takip edilmek ve geri bildirimler almak isteyen kullanıcılar içinse, ‘Premium Paket’ hizmeti sunuluyor. Aylık ücreti 150 TL olan bu pakette, diyetisyeniniz size haftalık değerlendirmeler gönderiyor, gerekli gördüğünde diyetinizde değişiklikler yapıyor.

EZGİ GÜLER!

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. kapıya diyet yemek servisi bu sıralar oldukça popüler olmaya başladı çünkü insanlar artık diyet listesi içindeki yiyecekleri satın alacak ve pişirecek zamanı enerjiyi bulamıyor. Bu tip diyet yemek servisleri bu konuda çalışan kesime oldukça kolaylık sağlıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu