Makaleler

E-spor Alanında Özgün Yeni Fikir

Son derece dinamik bir akışın hakim olduğu e-spor alanında özgün fikirlerin hayat bulup, kendilerine alan açması yüksek ihtimal Yeni fikir, yurtdışında başarıyla kullanılmakta olan bir çözümün yerli versiyonu da olabilir…

DÜNYANIN her bir yanından gelen teknolojik değişim haberleri, sosyal hayatın tüm noktalarını etkisi altına alıyor. Özellikle e-spor gibi yeni güç kazanan sektörlerde bu tesir daha güçlü hissediliyor. Bu ortamda tecrübe daha önce geleneksel pazarlama stratejilerinden elde edilen veriler ışığında daha da anlam kazanıyor.

Özgün fikir, sayısal ortamın en çok ihtiyaç duyduğu ilaçlardan bir tanesi. Bugün dünya devi konumundaki internet teknolojisi şirketlerin neredeyse hiçbiri, o işi ilk kez deneyen isimler değil. Zamanında bir biçimde denenmiş ve başarısız olmuş; doğru kişiyi doğru zamanda bekleyen işler, sahibini bulduğunda parlıyor. Yani doğrudan bir özgün üretim şartı, başarıya ulaşmak için temel şart değil. Başarısız olmuş fikirleri âlıp yorumlamak, süreyi daha da azaltabiliyor. Bunun en önemli sebebi, neden başarısız olunduğuna dair bir verinin cepte olması. Dolayısıyla en azından proje başlangıcında, neyi yapmamanız gerektiğini biliyorsunuz.

ARACI OLMAK

Sayısal ortam, bugün eğitim seviyesi, sosyokültürel geçmişi veya dünya görüşü ne olursa olsun, herkesin bir biçimde kendini gösterebildiği en önemli faaliyet alanı. Öyle ki, işleyiş prensiplerine teknik anlamda hâkim olma şartını bile göz ardı edebildiğiniz bir süreç içindeyiz. Hal böyle olunca, belirli tipte yol haritalarını izleyerek, kısa sürede tanınır hale gelebiliyorsunuz. Kısacası, korkutucu olduğu kadar, başarı kavramını da yeniden tercüme eden bir sistem oluşmuş durumda.

E-sporda da prensip aynı. Sayısal ortamda ya çok iyi bir oyuncu olacaksınız ya da çok iyi oyuncuların olduğu ortama malzeme üretebilen bir kimliğe bürüneceksiniz. Yani orta düzeyde bir oyuncu olarak, video görsel içeriği ile sisteme dâhil olabilir; kısa sürede parlayabilirsiniz. Yükselmenin fonksiyonlarını okumak, izleyicinin ne istediğini iyi biçimde analiz edebilmek bu parlamanın ana koşulları. Diğer taraftan tüm pazarın ilerleyişi, özgün içerikler bir yana büyük oranda ithal ikâmesi ile gerçekleşiyor, Popüler olanı izle, not al, yaptığını yap, yapmadığını yapma en basit strateji. Süreç eğer cazip bulunursanız bir biçimde sizi öne doğru taşıyor. Ama bunun kıstası da var.

Sistem çalıntı içeriği bir süre sonra servis dışına itiyor. Yani kendi özgün yorumunu katmak başka bir şey, doğrudan habersiz uygulayıcı konumunda yer almak başka bir şey. Kişisel prensipler, izleyiciye karşı sorumluluk ve iş disiplinine ait etik anlayış burada rotayı çizen baş aktörler.

YENİ BİR ARAMA MOTORU

E-spordaki fikirsel ilerleyişlere ve uygulamalara yurtdışmdaki örnekler üzerinden değindiğimizde, çok sayıda benzer yapı ile karşılaşıyoruz. Yayıncılıkta, oyunculukta ya da doğrudan tasarımın içinde, hep başarılı örneklerin benzerlerinin üretimine kanalize olunmuş bir yapı var. Hal böyle olunca, geleneksel pazarlama stratejilerinden de faydalanmak mümkün olabilir mi sorusu insanın aklına takılıyor. Özellikle sosyal medya platformlarının gelişim süreçleri bu noktaya ışık tutan güzel bir örnek. Bugünün tepedeki dört büyük sosyal medya platformu da, aslında alanlarında ilk olmayıp; daha önceki tecrübelerden farklı bir yorumlama gerçekleştirip ve yüklü bir sermaye akışıyla başarılı ürünler çıkarabilmiş isimler. Ne demiştik? Ya en iyi olunmalı ya da sistemin içerisine malzeme gönderebilmeli.

Finansörlerin doğrudan oyuncu transferiyle birlikte değerlendirebilecekleri bir fikre değineceğiz şimdi. Üstelik Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer anlamda çalışmaların yavaş yavaş ayak seslerinin duyulduğu ama oldukça serbest bırakılmış bir alan. Bu alan, ilgili e-sporcuları bir araya getirme üzerine odaklanmış durumda. Doğrudan bir sosyal medya platformundan ziyade, onların tüketim alışkanlıklarına da yön verebilecek bir ürün yelpazesiyle, mali akış oluşturan bir sistem. Oyuncuların veya takipçilerin birbirine daha rahat ulaşabildikleri, organizasyonları takip edebildiği bir altyapıdan bahsediyoruz. Bunu geleneksel sporlar anlamında ve arama motoru mantalitesinde uygulayan bir arama motoru bulunmakta. NBC, Sports Engine isminde, Amerika’da bulunan gençlerin spor dallarının eğitimlerine kaydolabilecekleri, bölgesel tesisleri ve organizasyonları listeleyen bir arama motorunun finansörü. Sistem tekil bir hizmete sahip. Doğrudan spora odaklı. Demografiye göre arama yapma imkânı bile var. 2008’den bu yana milyonlarca sporcu ve takımı bir araya getirebilmiş bir sistem. Bunun bir de e-spor ayağı neden olmasın? Balkan coğrafyası başta olmak üzere, benzer yapıları ve takımları tek çatı altında sunabilen; güçlü teknoloji devlerini yanma çekebilen bir yapı, milyonlarca lira kazandırabilecek bir potansiyele sahip. Üstelik benzer birçok örneği de mevcut. Yani yol haritası da üç aşağı beş yukarı hazır. Yaani’den sonra, gözler bir de buna eğilse, hiç fena olmaz hani…

Ali Efe İralı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu