Anasayfa / Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak / E-Ticaret İle Ek Gelir İmkanları

E-Ticaret İle Ek Gelir İmkanlarıE-Ticaret (elektronik ticaret) yaparak, web siteniz olmasa bile internetten para kazanabilir, kendinize ek gelir yaratabilirsiniz. Öncelikle elektronik ticaret nedir sorusunu kısaca cevaplayalım.

Elektronik ticaret nedir?

E ticaret, elektronik ortamda yapılan ticarettir. Yani bilgisayar ortamında gerçekleştirilen alım, satım, hizmet veya mal değişimidir. Aslında sanılanın aksine, bu ticaret şekli, 70’lerin başında, yani internetin yaygın olarak kullanılmasından önce de gerçekleştiriliyordu (örn: EDI=Electronic Data Interchange, veya VANs=Value Added Networks). Ancak tabiki bizim ilgilendiğimiz kısım, internet vesilesiyle yapılan elektronik ticaret.

Elektronik ticaret kaça ayrılır?

Elektronik ticaret, ana hatlarıyla 4’e ayrılır. B2B (Business to Business), B2C (Busines to Consumer), C2B (Consumer to Business) ve C2C (Consumer to Consumer).

B2B, firmalarla firmalar arasında gerçekleştirilen elektronik ticarettir. Yani üreticiden, distribütöre veya toptancıdan, perakendeciye yapılan ticarettir.

B2C, firmadan tüketiciye yapılan ticarettir. Aslında yakından tanıdığımız Amazon.com, DHGate ya da Hepsiburada.com gibi sitelerden aldığımız hizmet, B2C’ye güzel bir örnek oluşturur.
C2B, tüketiciden firmaya doğru yapılan elektronik ticarettir. Örneğin bir web tasarımcısının, bir şirkete yeni bir web sitesi dizayn etmesi bu tarz ticarete örnek oluşturabilir. Hatta, satış ortağı olarak, satış ortaklığı ağlarından bir ürün sattığınız zaman, yaptığınız işin bir bacağı C2B örneğidir.

C2C, tüketiciler arasında gerçekleştirilen ticarettir. Satış ortağı olarak son kullanıcıya bir ürün sattığınızda, aslen C2C tanımına uygun olarak bir ticaret işlemi yapmış oluyorsunuz.

Konu hakkında örnekler çoğaltılabilir. Hatta günümüzde, elektronik ticaretin sınırları dönem dönem birbirine geçmekte, zaman geçtikçe B2G (Business to Government), B2M (Business to Machine) gibi yeni ticaret şekilleri oluşmaya başlamaktadır. Ancak bizler birer tüketici olduğumuz için, bizim burada esas anlatmak istediğimiz elektronik ticaret şekli, tüketiciden tüketiciye ya da tüketiciden firmaya yapılan e ticarettir.

  Evde Mandal Montaj İşi Yapmak

Nasıl yapılır?

İnternet aracılığıyla elektronik ticarete adım atmak istiyoruz. Ne yapacağız? İnternet üzerinden tüketicilere veya firmalara e satış yapacağız. Web sitemiz olmadığına göre, tıpkı satış ortaklığı sisteminde anlattığımız gibi, öncelikle kendimize ara bir platform bulacağız.

Ek olarak kendimize bir yöntem belirleyeceğiz. Yani, satmak istediğimiz ürün veya ürünleri üzerimize alacak mıyız, yoksa tamamen aracı olarak mı ticareti gerçekleştireceğiz. Gelin önce her iki yöntemi de inceleyelim, daha sonra hangi e ticaret yöntemini seçeceğimize beraber karar verelim.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Evde El Yapımı Pastacılık ve Pasta Süslemesi

Birçok insanın, yiyecek işine dair romantik fikirleri vardır, özellikle de bu iş el yapımı pastacılık …

3 Yorumlar

  1. selma naz akın

    hertürlü ürün satışı yapabilirm ankarada oturuyorum 05438404558

  2. Eve kalem montaji almak istiyoruz nereye başvurmamız lazim

  3. Eve kalem işi alacagım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir