Makaleler

E-Ticaret Pazarının Fırsat Siteleri

E-ticaret pazarının yıldızları fırsat siteleri ve özel alışveriş kulüpleri bu yıl atağa hazırlanıyor.

2012’de hem online alışveriş kullanıcılarının sayısı hem de internetten yaptıkları harcamaların hacmi artacak.

ARTIK her şey internetten satılıyor. Evinize şöminenizi, plazma televizyonunuzu hatta cumhuriyet altınını bile internetten alabiliyorsunuz. Sunduğu fiyat avantajları, kampanyalar ve özel alışveriş deneyimiyle Türk tüketicilerinin kalbini kazanan fırsat siteleri, e-ticareti canlandırıyor.

Uluslararası araştırma şirketi TNS Sofres’in yaptığı araştırma online alışverişin tüketiciler, markalar ve üreticiler üzerindeki olumlu etkisini açıkça ortaya koyuyor. Araştırma ya göre, özel alışveriş kulüplerinde yer alan markalar, kullanı cıların kafasında olumlu imaj bırakıyor ve bu da sadece internet üzerindeki değil, mağazalardaki satışları da olumlu etkiliyor.

DİKEY SİTELER YÜKSELİŞTE

Bu arada tüketici artık daha pahalı ürünleri seçiyor. Bunun göstergesi de, 2010 yılında işlem başına 147 TL harcanırken 2011 yılında bu değerin 164 TL olarak gerçekleşmiş olması. En çok alışveriş yapan şehirler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Muğla, Adana, Balıkesir ve Eskişehir yer alıyor.

Şu an Türkiye’de 6-9 milyon arasında online alışveriş kullanıcısı var. Markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Tatari’ye göre, 2012’de hem online alışveriş kullanıcılarının sayısı artacak hem de mevcut online alışveriş kullanıcılarının internetten yaptıkları harcamaların hacmi yükselecek. 2012’de e-ticaret sektöründe tek bir ürüne odaklanan dikey sitelerin yükselişte olacağını belirten Tatari ayrıca “mass customization” diye adlandırılan kişiye özel üretim siteleri, sosyal medya ve sosyal ticaretle ilgili kurguların da ön planda olacağını ifade ediyor. Tatari, öngörülerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’den teknolojik yeniliklerin çıkışına da şahit olacağız. Ödeme sistemleriyle ilgili hareketlilik de yaşanacak. Büyük medya grupları e-ticarete bakış açılarını yeniden değerlendirirken, geniş kitlelere ulaşmak isteyen Türk e-ticaret sitelerinin kendi aralarında da satın almalar yaşanacak.”

YÜZDE 160 BÜYÜYECEK

Temmuz 2011’de Markafoni’nin hisselerinin yüzde 70’e yakınının 129 ülkede faaliyet gösteren Naspers’a bağlı MIHAllegro tarafından satın alındığını hatırlatalım. Markafoni Grubu bünyesinde yurt içinde enmoda.com, markafoni.com, MissPera.com, PayU, ucuzu ve Zizigo.com olmak üzere altı şirket ve yurtdışmda Avustralya, Ukrayna ve Polonya olmak üzere üç şirket bulunuyor.

Markafoni, önümüzdeki dönemde altı ülkede daha özel alışveriş kulübü açmayı planlıyor. 2011 yılında toplam yüzde 300 büyüme sergileyen firma, 2012’de yüzde 160 büyüme öngörüyor.

Online alışveriş kullanıcılarının profili Markafoni üyelerininkiyle paralellik gösteriyor. Sayıları 5 milyonu bulan Markafoni üyelerinin yüzde 60’ını İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kullanıcılar oluştururken geri kalan yüzde 40’ı da diğer illere eşit bir şekilde dağılmış durumda.

Ayda 600 bin ürün satan Markafoni.com üzerinden satılan ürünlerin kategorilere göre dağılımıysa şöyle: Yüzde 35’i kadın ve çocuk kategorisi (en çok elbise ve üst grup satışı ağırlıklı), yüzde 25’i ayakkabı ve çanta kategorisi (yüzde 80’i kadın olmak üzere), yüzde 24’ü li-festyle (ev tekstili ağırlıklı), yüzde lO’u erkek (daha çok tişört ve gömlek ağırlıklı) ve yüzde 6’sı kozmetik.

KUTU KONSEPTİ ÇOK SEVİLDİ

E-ticaret devlerinden Alman Otto Group’un yüzde 100 iştiraki olan Limango da Türkiye’de tüketicilerden yoğun ilgi görüyor. Şu anda 5 milyona yakın üyesi bulunan ve aylık 15 milyon ziyaretçi alan Limango, yüzde 65’i kadın, yüzde 35’i erkeklerden oluşan bir üye profiline sahip.

Limango’nun geçen yılı ciro ve üye sayısı anlamında üç kat büyümeyle kapattığını da belirtelim… Firmanın bu yıl da satış anlamında önemli hedefleri bulunuyor. Kişiye özel siteler açmaya devam eden Limango, LimangoKIDS, LimangoTECH, LimangoPINK, LimangoARD, LimangoKEY1F, Limango Designers Studio gibi dikey siteleri hayata geçirmiş durumda. Ayrıca mini boy ürünlerin yer aldığı, dünyada çok sevilen kutu konsepti yeni “LimangoBOX” ile e-ticaret eğilimlerine yanıt veriyor.

YENİ YATIRIMLAR

OTTO Türkiye CEO’su Gülfem Toygar, kısa süre içinde özel alışveriş konseptinden farklı olarak sevilen markaları ve seçilmiş mağazaları aynı çatı altında toplayan yeni alışveriş platformunu hayata geçireceklerini söylüyor. Toygar, Otto Group’un Türkiye’deki bir başka yeni yatırımıyla ilgili de şu bilgileri veriyor: “Türkiye’de kısa sürede lider olacağına inandığımız e-lojistik platformu kuruyoruz. Bu yeni platform, e-ticaret firmaları veya internet üzerinden satış yapmaya karar vermiş geleneksel perakende firmalarına lojistik desteği sağlayacak. Bunun içinde ürün kabulden paket oluşturmaya ve iade yönetimine kadar servisler yer alıyor.”

KADINLAR SIKI TAKİPTE

Bundan 10 yıl önce Online alışverişte teknoloji ve elektronik ürünlerin ağırlıkta olduğu sitelere yatırım yapıldığını hatırlatan Gülfem Toygar, özel alışveriş kon-septlerinin hayata geçirilmesiyle kadınların devreye girdiğini anlatıyor. Şu anda sanal ortamda, kozmetik, tekstil, aksesuar, ev eşyası ve çocuk kategorilerinin başı çekiştiğini ifade eden Toygar, önümüzdeki dönemde hizmette farklılık arayışına gidileceğini belirtiyor. Gerçekten de fiyat avantajı ve ürün çeşitliliği dışında, sürpriz hediye çekleri, özel kampanyalar, kargo bedava fırsatlarıyla avantajlar ikiye katlanmış durumda. Ayrıca mobil aplikasyonlar (iPhone, İPad, Android) sayesinde kullanıcı nerede olursa olsun, yeni ürün ve fırsatlara ulaşabiliyor. Tüm bunlar tüketiciler için büyük avantajlar sağlıyor.

Güneydoğu’da “bebek giyimi” revaçta

Doğu Anadolu
1.    Ayakkabı
2.    Tekstil [giyim] Güneydoğu Anadolu

1.    Bebek giyim
2.    Ayakkabı Karadeniz Bölgesi Ayakkabı

iç Anadolu Bölgesi
1.    Ayakkabı
2.    Tekstil (giyim) Akdeniz Bölgesi

1.    Hediyelik eşya
2.    Ev dekorasyonu Marmara Bölgesi

1.    Tekstil (giyim)
2.    Ev dekorasyonu
3.    Ayakkabı Ege Bölgesi

1.    Ev tekstili
2.    Ayakkabı

Yeni TTK tüketici güvenini artıracak

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) önümüzdeki dönemde ülkemizdeki elektronik ticaret uygulamalarını doğrudan veya dolaylı olarak ciddi şekilde etkileyecek. Söz konusu düzenleme çalışmalarının bir kısmı uygulamadaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak yeni hizmet modellerinin geliştirilmesine yol açabilecek ve tüketicinin güvenini artıracak. “E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’1 ile elektronik sözleşme akdetme süreçlerine ek adımlar getiriliyor. Ve pazarlama aktivitelerine olumsuz etki edebilecek şekilde ticari elektronik ileti gönderme ön izne bağlanıyor.

“Ödeme Sistemleri Kanunu Tasarısı” ile alternatif ödeme sistemlerinin ve kurumlarının düzenleneceği ve bu kapsamda e-ticaret uygulamalarında farklı ödeme modellerinin geliştirilebileceği biliniyor.

“Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı” ile ise kişisel verilerin korunmasına ve bu verileri işleyen kişilerin denetlenmesine ilişkin hususlar düzenlenecek. Söz konusu düzenlemeyle veri işleyen yapılardan olan e-ticaret firmalarının bu konuda denetlenmeleri söz konusu olacak. Bu durum firmalara olan tüketici güvenini artıracak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu