İş Fikirleri ve İş Kurmak

E-Ticaret Üzerine İş Fikri

E-Ticaret Üzerine Online İş Fikri

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte bir çok sektörde yeni iş alanları doğdu. Önceleri, ticaretin iyisini çarşının en işlek caddeside dükkanı olan yapardı. Bu kavram hâla geçerli fakat, teknolojiyle birlikte online sistemlerin gelişimide bu hızla devam ederse önümüzdeki yıllarda ‘ticaretin iyisini sanal ortamda dükkanını iyi yöneten yapar’a dönüşebilir.

Online mağaza açarak finansal problemlerini aşan binlerce girişimciden, mevcut işletme gelirlerini e-ticaret sitesi ile birleştirip yaşam standartlarında sınıf atlayan binlerce girişimciyi referans alacak olursak online iş fikri geliştirme planları, tartışmasız en popüler iş modeli haline geldi.

E-Ticaret Üzerine İş Fikri
E-Ticaret Üzerine İş Fikri

Online satış yapmak ve kendi e-ticaret sitenizi kurmak için

TIKLAYINIZ

Mevcut Düzeni Olan Firmalar E-Ticarete Geçmeli mi ?

İlk önce belirli bir iş düzeni olanlardan bahsedelim, sonra düzenli bir işi olmayıp sanal ortamda iş fikri geliştirmek isteyenlerle devam edelim. Hali hazırda üretimini ve satışını yaptığınız ürünleriniz varsa, hiç beklemeden ürünlerinizi sanal ortama taşımalısınız.Dünya genelinde ülkeler bazında yapılan online ticaret istatistiklerine göre, Avrupada ve Amerikada e-ticaret işleten firma oranı %12 lerde, Türkiyede bu rakam %2 lerde. Yani müthiş boş bir alan ve bu aşamada dahil olanlar, sektörün gelişimiyle birlikte gelişecek.Çok yakın zamanda e-ticaret sitesi olmayan firma kalmayacak.Benim tabirim ‘köşedeki bakkal’ mahallesine internetten servis gönderecek.

Hatırlarmısınız?

Bundan 15 sence önce 2000 li yılların başlarında her mahallede 1-2 tane sucu vardı.Ve mahalleli ellerinde bidonlarla bu suculardan su almaya giderdi, bidonları doldurup eve taşımaya çalışan çocuklar su almak için sıraya girerdi, e-ticaretle bunun ne alakası var diyeceksiniz.Evet buraya kadar bunun konumuzla ilgisi yok ama su sektörünün nasıl geliştiğine değinmek için harika bir giriş olacak.

Zamanla su firmaları ve bayilerinin artmasıyla birlikte rekabette arttı ve artık bidonlarla aşağı mahalledeki sucuya gitme işinden kurtulmuştuk, yeni sistem bir telefonla suyumuzun eve gelmesi oldu.Peki bir sürü güzel su firması ve hepside eve servis yaparken bir kaç tanesi nasıl aradan sıyrıldı ve en iyisi oldu? Cevap basit, ilk önce e-ticaret satış modelini geliştirdikleri için.Ve geldiğimiz nokta ‘su internetten satılıyor’. Köşedeki bakkal e-ticaret sitesi kurup mahalleliye satış yapacak demiştik, ilk önce büyük marketler online satışa başladı, şimdi orta ölçekli marketler e-ticaret olayına atıldı. Marketler kendi çevresine gayet güzel e-ticaret sitesi üzerinden online satış yapıyor. Bunu restaurantlar, dürümcüler, balıkçılar izledi ve bu artarak devam edecek, taki köşedeki bakkal mahallesine online servis verene dek.

Bu yüzden düzenli iş sahibi olan firmalar, ürünlerinizi e-ticarete taşımakta geç kalmayın diyelim ve konuyu hiç ürünü olmayıp bir gişimde bulunmak isteyenlere getirelim.

E-Ticaret Üzerine Online İş Fikri

E-Ticaret Sitesi Üzerine Neler Yapılabilir ?

Bir e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak istiyorsunuz, fakat nasıl bir iş modeli geliştireceğinizi bilmiyorusunuz.İnternetten satış üzerine iş kurmak isteyen girişimcilerin büyük çoğunluğu ilk etapta ne satsam sorusuyla mücadele eder.Çevresine, arkadaşlarına danıştığı zaman da aldığı cevaplar hep aynıdır, ‘çinden ürün getir sat’, internetten ne satsam diye sorduysanız bu cevabı en az bir yakınınızdan kesin duymuşsunuzdur. Böyle bir bağlantı kurabiliyorsanız neden olmasın, Çinden ürün getirmenin yasal mevzuatlarına, aracı danışmanlık şirketi veya bireylerine, getirilecek ürünlerin beklentinizi ne kadar karşılayacağı gibi konulara güveniniz tamsa yapabilirsiniz.

Popüler cevaplardan olan ‘Çinden ürün getir sat’ cevabını eledikten sonra neler yapabiliriz onlara bir bakalım.

Tabiki şunu satabilirsiniz, bunu satabilirsiniz diye ürün ismi veremeyeceğim ama e-ticaret sitesi üzerinden kazanç modelleri ve iyi bir e-ticaret hizmetine nasıl sahip olunur onlardan bahsedeceğim.

Online alanda çokça tutan girişim, ‘tedarik usulü satış’. Hiç ürünü olmayan fakat sanal mağaza üzerinden satış yapmak isteyen yüzlerce, binlerce girişimci hiç stok, teslimat, ürün garantisi, yasal düzenlemeler, yasal yetki belgeleri gibi enerji,zaman ve maddiyat çalan işlemlerle uğraşmadan satış yaparak kazanç sağlamaktadır.Bunu herkes kolayca yapabilir.

Siz Sadece Sektöre Karar Verin!

Online piyasada yüzlerce büyük ölçekli tedarikçi firma bulunmaktadır.Bu firmaların ürünleri piyasada ilgilileri tarafından kabul görmüş satışı bol, sürümü çok olan ürünlerdir.Siz şirketinizi kurup, hangi sektörden ürünler satmak istediğinize karar verip, bu alanda hizmet veren bir tedarikçi firmadan xml talep etmeniz durumunda geriye kalan tek işiniz e-ticaret sitenizin tanıtımını yapmaktan ibarettir.

Aşağıda çeşitli sektörlerden zamanla not aldığım xml bayiliği veren tedarikçi firmaları sizinle paylaşıyorum, bu listede olmayan onlarcası hatta yüzlerceside vardır, internetten arattığımızda çok rahat bulabiliriz. Liste yazının sonunda ona en son göz atarız;

Bir E-Ticaret Sitesine Nasıl Sahip Olunur ?

İnternetten satışlarını yapacağımız sektöre karar verdik, sektörün öncü tedarikçi firmaları ile görüşüp ürün çekeceğimiz tedarikçi firmaları belirledik, şahıs şirketi kurmak bunlar arasında en basit olanı olduğu için o konuya değinmeden geçelim. İşen en önemli noktalarından birine geldik.Bir e-ticaret yazılımı kurmamız gerekiyor.Teknik bilgimizde yok nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Genel anlamda e-ticaret sitesi edinebilmemiz için 3 alternatif bulunur.Bunlardan hangisi daha cazip geliyorsa o şekilde ilerleyebilirsiniz.

1-) Ücretsiz e-ticaret scriptleri,
2-) Kendinize özel yazılım,
3-) Profesyonel e-ticaret paketleri

Ücretsiz E-Ticaret Scriptleri;

İlk adımda ‘ücretsiz’ ibaresi çok sevimli gelebilir.Ama çok önermeyiz.Avantajlarıda vardır, dezavantajlarıda kimine göre avantajı fazladır kimine göre riskli bir adımdır.Biz neden önermiyoruz onu belirtelim. Ücretsiz script kurmak için ilk aşamada çok fazla teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez, ama kurup optimize ve entegre işlemleri, yani siteyi ayağa dikme işlemlerinin her birini yapacak dışarıdan güvenilir bir uzman arkadaş bulup iş başı ücretler ödeyerek yaptırmanız gerekiyor.

Mesela bir örnek verelim,

Bir hosting aldınız, domain aldınız, temanızı seçtiniz, ücretsiz e-ticaret paketini kurdunuz.Bu tip sistemler arasından en popüler olanları ingilizcedir, Türkçeye çevrilmiş eklentilerini bulup sisteme entegre etmeniz veya bundan anlayan bir uzman bulmanız ücretiyle yaptırmanız gerekir. Bu tip sistemlerin Türk Bankaları ve ödeme sistemlerine entegresi kurulumda bulunmaz.Bu modülleri yazıp satan kişileri bulup onlara ücreti karşılığı entegre ettirmeniz gerekir. Vesaire vesaire, siteyi tam anlamıyla yayına verebilmek için bir dizi ücretli işlem yaptırmanız gerekir. Açık kaynaklı yazılımlar olduğu için güvenlik riskleri yüksek orandadır.En çok saldırıları açık kaynaklı olan bu sistemler alır.Çünkü kodlar iyi niyetli kişilerde oludğu kadar kötü niyetli kişilerinde elindedir. Sistemde yüzün üzerinde modül varsa, her birinin ayrı güvenlik açığı riski vardır.

Versiyon güncelleme sorunları vardır.

Sizin kullandığınız versiyonunu bir üst versiyonu çıktığında sistemde bazı eklentiler, modüller çalışmaz hale gelebilir, veya kritik hatalar meyadana gelebilir.Ve her biri için tekrar birilerini bulup ücreti karşılığında aksaklık çıkaran modülleri yeniletmeniz gerekir. Ücretsiz ibaresi çekici gelebilir, ama kısa bir süre sonra çok can sıkıcı bir hal alır ve ürünler, müşteriler, siparişler yani kısacası sitenizin datası artık oturmaya başladğında geri dönüşünüz çok zordur.Bir e-ticaret sitesini taşımak çok zor bir iştir.

Ve birçok dezavantaj vardır, genel olarak bu yüzden önermiyoruz, çünkü e-ticaret işinin temelinde güvenlik ve sürekli destek alabilmek yatar.

2022'de E-Ticarette Neler Olacak?
E-Ticaret Üzerine Online İş Fikri

Kendinize Özel Yazılım

Eğer sermayeniz el veriyorsa, ciddi bir yatırımla kendi bünyenizde kendinize ait e-ticaret yazılımı geliştirebilirsiniz.Bu yöntem eskiden daha çok tercih ediliyordu, yazlıım dosyalarının elinizde olması güvenlik ve geliştirebilir esnekliğin elinizde olması, piyasadaki paket yazılımların yetersiz kalması gibi etkenler yüzünden maliyetine rağmen tercih sebebiydi. Fakat artık teknolojinin gelişmesiyle beraber, e-ticaret paketleri satan firmalar da hizmet kalitelerini ve yazılımlarını yüksek düzeyde geliştirerek bu alternatifi hiç tercih edilmeyen ve önerilmeyen noktaya kadar itti.

Biz bu alternatifide önermiyoruz.Dezavantajları neler diyecek olursak, aslında açıkça ortada, yüksek maliyet ilk sebebi.Bir diğer önemli dezavantajı ise, sıfırdan yazılan bir sistemin testleri, geliştirmesi, hataları hep sizin müşterileriniz üzerinde deneyimlenecek, yani sitedeki hataları sizin müşterileriniz yaşadıkça siz yazılımcınıza düzelttireceksiniz.Buna ne gerek var?

Profesyonel E-Ticaret Paketleri

Piyasada bu işi çok iyi yapan, alanında uzmanlaşmış sadece e-ticaret paketleri satan firmalar var.Bu yazılımlar başarısını ispatlamış, gelişimini günümüz şartlarında hat safhada tamamlamış, yıllar yılı üzerine ekleyerek tüm hataları aksaklıkları gidermiş sistemler durumundadır. Siz girişimci olarak sistemi satın alır ve sistemle ilgili artık hiç bir noktaya takılmaz, bütün zamanınızı, enerjinizi, bütçenizi, emeğinizi satışlara yöneltirsiniz.

Bu firmalar size sadece yazılım satmaz, ajans kimliğinde bütünüyle bir hizmet sunarlar.Yani emekleme sürecindeki e-ticaret yolculuğunuzda size yol arkadaşı olurlar. Sürekli destek hizmeti, paketin normal içeriğinde bulunur. Geliştirme ve güncelleme işlemlerini firma zaten sürekli yapmaktadır, bu işlemler çok kolay gerçekleşir ve bunlar için ücret ödemezsiniz. Çok iyi seo altyapısına sahiptirler, siteniz belirli bir süre sonra anahtar kelimelirinde yer edinirek organik ziyaretçileriniz artar, bu satışlarınızı arttırır.

Online satış yapmak ve kendi e-ticaret sitenizi kurmak için

TIKLAYINIZ

Özetle, bu 3 alternatif arasından bizim önerimiz işlevliğini kanıtlamış paket sistemlerdir.Hem maliyeti düşüktür hemde yarı yolda kalmazsınız.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

3 Yorum

  1. Merhaba İnşaat sektöründe çok iyi deneyimli biriyim inşaat YAP SAT yapmak isteyip de inşaattan anlamayan yatırımcı arkadaşlara danışmanlık hizmeti vermekteyim. Tüm iş takibi işin gidişatı tarafımdan takip edilmektedir.saygılarımla. NOT: Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki numarayı arayınız0506 611 6954

  2. e ticaret artık mobil üzerinden daha cok kullanılmaktadır. Mobil uyuma dikkat etmenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu