Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

‘Eğitime Yol Ver” Projesi

Gençlerimiz ülkemizin geleceği için çok değerli. Onları geleceğe daha iyi hazırlamak adına gerçekleştirilen her proje de bir o kadar kıymetli. Klasik araba tutkusu ile tanınan ünlü iş insanı Ahmet Şefik Öngün’ün, Toplum Gönüllüleri vakfı (TOG) iş birliği ile gerçekleştirdiği ‘Eğitime Yol Ver” projesi de bunlardan birisi. Öngün’ün katıldığı uluslararası rallilerde toplanan bağışlar, gençlerin burs ihtiyacına destek oluyor.

Sürdürülebilir Gelecek

Ayfer Arslan / Para ; SÜRDÜRÜLEBİLİR gelecek açısından nitelikli insan gücüne sahip olmak büyük önem taşıyor. Çünkü okuryazar oranı yüksek, yeterli bilgi ve donanıma sahip bireylerin yetişmesi ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve refah seviyesini de etkiliyor. Zaten Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan birisi de nitelikli eğitim. Nitelikli eğitim ile herkese kapsayıcı ve hakkaniyete dayanan bir eğitim imkanının sağlanması ve yaşam boyu öğrenim fırsatlarının teşvik edilmesi hedefleniyor.

Tabii ekonomik, sosyal ve kültürel şartlar nedeniyle herkesin eğitimde eşit fırsatlara erişebildiğini söylemek pek mümkün değil. Pandemi döneminde kapanmalar nedeniyle milyonlarca öğrenci yüz yüze eğitimden mahrum kalırken pandemi sonrasında ise dünyada ve ülkemizde hızla yükselen enflasyon, gençlerin ve ailelerin kabusu oldu. Yaklaşık 20 yıldır gençlerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri geliştiren Toplum Gönüllüleri Vakfının (TOG), araştırma şirketi KONDA ile yaptığı araştırmanın sonuçları da bu çerçeği gözler önüne seriyor.

Eğitime Yol Ver
Eğitime Yol Ver

Gençlere Burs Desteği

TOG’un Haziran 2022 tarihli araştırmasına göre, gençlerin ihtiyaçlarının başında birinci sırada burs gelirken, ikinci sırada barınma ihtiyacı yer alıyor. Bugün Türkiye’de 8.3 milyon üniversite öğrencisi olduğunu belirten TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, “Ülkemizde 208 tane üniversite var. 8.3 milyon öğrencinin yüzde 62’si, kabaca 5 milyonu, bulundukları şehrin dışında bir yerde üniversite okumak zorunda. Dolayısıyla barınma ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli” diyor.

Tabii gençlerin ihtiyaçları bunlarla bitmiyor. Psikolojik destek, uzaktan eğitim nedeniyle hayatımızın ayrılmaz parçası olan bilgisayar, sosyal faaliyetler ve sağlık ihtiyaçları için gerekli maddi koşulların sağlanması da diğer ihtiyaçlar arasında sıralanıyor. Bütün bu ihtiyaçları alt alta koyduğumuz zaman özellikle maddi imkanı kısıtlı olan gençlere sağlanacak burs desteği büyük önem kazanıyor.

TOG da bu kapsamda hem bireysel hem kurumsal destekçilerden toplanan bağışlar ve kampanyalar ile gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşmasına katkıda bulunuyor. Hatta bugune kadar bu konuda çok sayıda önemli projelere imza atmışlar. Bunlardan birisi de “Eğitime Yol Ver’ projesi Aslında bu projenin hayata geçmesinde klasik araba tutkusu ile tanınan, Gantek Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şefik Öngün’ün büyük emeği var.

Klasik Araba Tutkusu!

Öngün, ‘Eğitime Yol Ver” sloganıyla uluslararası rallilere katılarak ülke ülke gezip, kilometrelerce yol katederek, topladığı bağışlarla gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşmasına katkıda bulunuyor. Kurumsal destekçileri arasında Yapı Kredi’nin de bulunduğu kampanya ile Öngün, üniversite öğrencilerinin burs desteğinden yararlanmasını hedefliyor. Bir diğer hedefi ise; onların sosyal sorumluluk eğitimleriyle güçlenerek sosyal fayda yaratan projeler gerçekleştirmelerine destek olmak.

Peki, kendini gençlerin eğitimine adayan Öngün’ün bu uğurda çıktığı ralli yolculuğu nasıl başlamış? Projenin başlangıç hikayesini öğrenmek için biraz da Ahmet Şefik Öngün’e kulak veriyoruz. Daha 2 yaşındayken okuma yazma öğrenmeden önce arabaların markasını söylemeye başladığını anlatan Öngün, 1969 yılında TED Ankara Kolejini bitirdikten sonra İngiltere’ye yüksek öğrenim yapmaya gitmiş. Tabii gidiş o gidiş. Uzun yıllar İngiltere’de kaldıktan sonra 1992 yılında Türkiye’ye dönen Öngün’ün klasik araba tutkusunun başladığı yıllar da bu döneme denk geliyor.

Hobi, KSS Projesine Dönüştü

Ahmet Şefik Öngün, o günleri şöyle aktarıyor: “Lise yıllarında büyük bir heyecan ve beğeniyle baktığım arabaları ancak iş hayatına atıldıktan sonra alabilecek duruma geldiğimde onlar artık klasik arabalar olmuştu! 1969 model otomobillerden bahsediyorum. 50 yaşımızdan sonra bunları alabilecek duruma geldik. Türkiye’ye dönünce bir tarafta oradayken kurmuş olduğum Gantek Teknoloji şirketinin faaliyetlerini sürdürürken, bir taraftan da klasik araba hobimden dolayı 1990 yılında Türkiye Klasik Otomobil Kulübü’nü kurmuştum.

Daha sonra kendimi dünyanın çeşitli yerlerinde sportif olayların içerisinde buldum. Onlardan bir tanesi uzun senelerdir yapmak istediğim uzun mesafe rallileriydi. Takım arkadaşım Erdal Koçan ile birlikte 2010 yılında Anadol marka otomobilimiz ile Pekin-Paris yarışına katılmaya karar verdik. Başlangıçta sponsor kullanmayıp arabanın masraflarını kendimiz karşılayacaktık.

Ancak daha sonra bunu bir sosyal sorumluluk projesine çevirerek bize bu imkanı veren Türk toplumuna borcumuzu ödemek istedik. İkimiz de eğitim konusunda karar kılarak ülkemizin önemli bir yarasına merhem olmak için bu projeyi geliştirdik. Hobimle toplumun bir gereksinmesini birleştirip hayatımda yaptığım en güzel şeyi yaptım.”

Eğitime Yol Ver
Eğitime Yol Ver

12 Bin Km Yol Katetti

İşte böylece toplum yararına bir projeye imza atan Öngün, Pekin-Paris rallisinde bir taraftan ikincilik ödülünün sahibi olurken, bir taraftan da o tarihte çevresindeki bütün iş insanlarını harekete geçirerek 500 bin dolar bağış toplanmasına aracılık etmiş. Böylece 140 gencin eğitim bursu alarak ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlanmış.

Yaklaşık 12 yıl aradan sonra ikinci kez yine gençlerin ihtiyaçları için Güney Amerika rallisine katılmaya karar veren Öngün, bu sefer yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle Alman iş insanı ve toplum gönüllüsü Gerd Buhler’e bayrağı devretmiş. Öngün, İstanbul’dan kampanyayı yürüterek gençlerin ihtiyaçlarına dikkat çekerken, TOG adına yarışan Buhler 22 Ekim 2022 tarihinde Peru’dan yola çıktığı bu zorlu yarışta, 30 günde 4 ülkeyi aşarak 12 bin kilometre yol katetmiş.

45 aracın yarıştığı Güney Amerika rallisini 20 Kasım tarihinde üçüncü olarak tamamlayan Buhler, ayrıca 10 bin dolar bağış yaparak kampanyaya destek olmuş. Ralli kampanyası boyunca toplanan yaklaşık 3 milyon TL bağışla üniversite öğrencilerine burs desteği verilecek ve sosyal sorumluluk eğitimleri alması sağlanacak.

Yeni Rallilere Çıkacak

Peki, “Eğitime Yol Ver’ sloganı ile öngün’ün başlattığı ralli yolculuğu devam edecek mi? Öngün, bu sorumuza şöyle yanıt veriyor: “Durmam mümkün değil. Tabii ki yeni rallilere çıkacağım. Gelecek yıl çıkacak ralli programına bakıp ona göre planlayacağım. Sağlığım müsaade ettiği sürece kayıtsız, şartsız destek olmaya devam edeceğim. Bu yüzden çok mutluyum. Keşke bu güzel gençlere, öğrencilere her gün katkıda bulunabilsem. Cıvıl cıvıl çocukların üniversitedeki ihtiyaçlarına destek olabilmek çok muazzam bir duygu. Akşamları huzur içinde uyuyorum.”

Öngün, öncülük ettiği bu kampanya ile gençlerin eğitimine destek olurken, iş dünyasına da seslenerek şu mesajı veriyor: “ Yarının yöneticileri, yarının toplumumuzu bizim bıraktığımız yerden götürecek olan pırıl pırıl beyinlere, gençlerimize lütfen sahip çıkalım. Herkes bizim çocuklarımız kadar şanslı değil. Biz kendi çocuklarımızı okuttuk ama her aile aynı durumda değil. Toplumu daha ileriye taşıyacak olan gençlerimizi eğitmek en önemli misyonumuz olmalı.”

2 Bin Gence Burs İmkanı

TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı da gençler için hobisini bir bağış kampanyasına dönüştüren Öngün’ün bu girişiminin herkese örnek olmasını temenni ediyor. Kırımlı, “Herkesin böyle bir tutkusu veya hobisi olmayabilir. Bilgi birikimi vardır, mentorluk yapabilir. Gençlerin eğitimlerine katkıda bulunabilir. (gençlerin çıktıkları hayat yolculuğunda dünyanın şartları nedeniyle daha çok desteğe ihtiyaçları var. Hepimiz birey olarak bunu fark edip destek olmalıyız. Çünkü onlar yarının yöneticileri. Onlara destek olarak ülkemizin geleceği için çok önemli bir katkı sağlanmış olacağız” diyor.

Kısacası: TOG’un bireysel ve kurumsal destekçilerinin artması, daha fazla gence dokunabilmek açısından büyük önem taşıyor. Geçen yıl bin 500 civarında üniversite öğrencisine burs veren vakıf, toplanan bağışlarla 2022 yılında bu sayıyı 2 bine çıkartmış.

Yapı Kredi Çalışanları Her Zaman Yanımızda

Ayşe Kırımlı, daha fazla gence ulaşabilmek için toplum gönüllülerinden duydukları maddi ve manevi desteğin altını çizerken, Yapı Kredi’nin de uzun yıllardır en önemli paydaşlarından biri olduğuna işaret ediyor. Kırımlı, “Eğitime Yol Ver projesinin yanı sıra çok sayıda projede de iş birliğimiz devam ediyor.

Örneğin; 10 yılı aşkın süredir rutin kermeslerimiz var TOG Bazar 2 yıldır pandemi nedeniyle yapılamıyordu. Yapı Kredi ana sponsorluğunda bu yıl tekrar hayata geçti. KSS çalışmalarımızda da Yapı Kredi çalışanları da her zaman yanımızda. Bizim için koşup bağış toplarlar. Onlar bizim için çok kıymetli” diyor.

Barınma Fonu Kurdu

Toplum Gönüllüleri Vakfı, KONDA ile yaptıkları araştırma sonuçlarına göre gençlerin giderek artan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla da ayrı bir fon kurmuş. “Konaklama Fonu’ adını verdikleri bu fon ile üniversite öğrencilerinin minimum 4 yıllık barınma ihtiyaçlarını garantiye almayı planladıklarını söyleyen Kırımlı, bu fonun detaylarını şöyle aktarıyor:

“Bu sene ilk kez o fonu kullandırmaya başlayacağız. Gençlerimizin başvuruda bulunurken sadece bir yurda girdiğini, konakladığını belgelemesi ve bir üniversite öğrencisi olduğunu beyan etmesi yeterli olacak. Eğitim hayatı boyunca ödemesi gereken tutarın neredeyse tamamını karşılayacağız. En azından öğrencilerimizin üzerlerinden bu yük kalksın istiyoruz. Şu an Aylık 800 TL ama her yıl burs komitemiz toplanıyor. Enflasyondaki artışı dikkate alarak bu rakam revize edilecek. Şu anda 35 öğrenci bu fondan yararlanıyor. 2023 yılında ise 100 öğrenciyi hedefliyoruz.”

Gençlerin İhtiyaçları Neler?

TOG, KONDA iş birliği ite 6 Mayıs – 11 Haziran 2022 tarihlerinde bin 542 kişiyle gerçekleştirdiği araştırma ile gençlerin sorun ve ihtiyaçlarını tespit etti. 17-30 yaş aralığındaki gençler ile yapılan araştırmadan çıkan bazı çarpıcı sonuçlar şöyle sıralanıyor:

 • Katılımcıların yüzde 81,7’si devlet üniversitesinde okuyor ve aylık hane gelirlerine bakıldığında, 10 bin TL ve üzeri gelire sahip gençlerin oranı yüzde 17,3 iken, 5 bin ile 10 bin TL arası hane gelirine sahip gençlerin oranı ise yüzde 30,5. Gençlerin yaklaşık yüzde 20‘sinin aylık hane geliri de 500 TL’den az.
 • Araştırmaya gdre, gençlerin yüzde 59,3‘ü en öncelikli ihtiyaçlarının burs desteği olduğunu söylerken, yüzde 54,2’si psikolojik desteğe, 32,4’ü bilgisayara, 31,5’i kitaba, 26,9‘u mentorluğa ihtiyaç duyduğunu dile getiriyor.
 • Katılımcıların yaklaşık 3’te 1’i kitap, dergi, çevrim içi kültür-sanat içerikleri İçin para harcamıyor. Yüzde 42,5‘isi ise tiyatro, sinema gibi aktıvitelere para harcamıyor veya harcayamıyor.
 • Gençlerin yüzde 38’i burs, geri ödemeli veya geri ödemesiz KYK almıyor. Yüzde 26,1’i geri ödemesiz, yüzde 18,9’u geri ödemeli KYK bursu alıyor. Yüzde 5’i STK’Iardan burs alıyor.
 • Gençlerin sadece yüzde 6’sı yalnız yaşarken, yüzde 17’sinin hanesinde 6 veya daha fazla kişi yaşıyor.
 • Araştırmaya katılan her 3 gençten 1’i okul açıkken de aile yanında yasamaya devam ediyor. Devlet yurdunda yasayan gençlerin oranı yüzde 37 iken, öğrenci evinde yaşayanların oranı yüzde 19,1. Gençlerin sadece yüzde 7,9’u özel yurtta kalıyor.
 • Gençlerin yüzde 11,7’si barınmak için 2000 TL den fazla ücret ödüyor. 1300-2000 TL arası ücret Ödeyen gençlerin oranı yüzde 12,3 iken yüzde 19,5’i aylık 650-1300 TL arası bir harcama yapıyor.
 • Gençlerin yüzde 37’si aileden harçlık almıyor. 1000 TL’den fazla harçlık alanların oranı yüzde 16,3 iken, gençlerin yüzde 18,6‘sı 250-500 TL arası bir harçlık alıyor.
 • Katılımcıların yüzde 55,6‘sı son 3 ayda çalışmamışken, yüzde 16,1’i işsiz ve iş arıyor. Tam zamanlı bir işte çalışanların oranı ise yüzde 7,4.
 • Katılımcıların yüzde 44,7’sinin kendisine alt bir odası bulunmuyor.
 • Gençlerin yüzde 83,5’i sağlık bakımı için devlet hastanesine giderken, yüzde 63,1’i sağlık ocağına, yüzde 30’u üniversite hastanesine gidiyor.
 • Yüzde 66’sı mobil internete ve sadece yüzde 64,5’i bilgisayara sahip.

https://www.tog.org.tr/egitimeyolver/

Ayfer Arslan / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu