Anasayfa / Kariyer ve İş / Ekonomide Yılın iş İnsanları Anketi

Ekonomide Yılın iş İnsanları AnketiEkonomistin bu yıl 26’ncısını yaptığı “Ekonomide Yılın iş İnsanları”anketinde, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç Yılın İş İnsanı olarak seçildi. İki bankacıdan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Yılın Profesyoneli, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise Yılın Bürokratı kategorisinde liderliğe oturdu. Yılın Global Türk Profesyoneli ve Yılın Global Türk Girişimcisi kategorilerinde geçen yıl ilk sırayı alan Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent ve Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya yine ilk sıradaki yerlerini korudular.

Yılın Sivil Toplum Önderi de yine TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes oldu. Gamze Cizreli Yılın Kadın Girişimcisi seçildi. Yılın Erkek Girişimcisi ödülünü geçen yıl BİTaksi uygulamasıyla alan Nazım Salur bu kez de Getir uygulamasıyla aynı ödülü kazandı.

Türkiye, 2016 yılında çok zor bir süreçten geçti. Darbe girişimi başta olmak üzere, jeopolitik riskler, terör saldırıları, dünyada döviz kurlarının hızlı yükseliş süreciyle birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı gibi faktörler, doğal olarak iş dünyasını da hayli zorladı. İşte bu fırtınalı yılda gemisini en iyi şekilde yüzdüren kaptanlar, Ekonomistin ‘Ekonomide Yılın İş İnsanları’ çalışmasında iş dünyası tarafından zirveye seçildi. Toplam sekiz kategoride düzenlenen ankette, 2016 yılındaki fırtınalı dönemde dünyasının başarılı bulduğu sekiz lider belirlendi.

İş dünyasının önde gelen isimlerini içeren 2 bin 500 iş insanına gönderilen bu anketimize 500’ün üzerinde yanıt geldi. Mustafa Koç’un vefatının ardından 2016 yılında başkanlık koltuğuna oturan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, oylann yüzde 19,5’ini alarak Yılın İş İnsanı’ seçildi. Hatırlanacağı üzere geçen yıl bu ödülü ağabey Mustafa Koç almıştı. Mustafa Koç, daha önce 2005 ve 2013 yıllarında da Yılın İş İnsanı seçilmişti.
GLOBAL LİDERLER

Son üç yıldır Yılın Global Türk Profesyoneli’ kategorisini iş dünyasının oylamasına sunuyoruz. Bundan önceki iki yılda bu ödülü alan Coca Cola’nm CEO’su Muhtar Kent, üçüncü oylamada da oyların yüzde 31,2’sini alarak bu kategorinin lideri olmayı başardı.

Geçen yıl ilk kez düzenlediğimiz Yılın Global Türk Girişimcisi’ kategorisinde ilk sırada Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya yer almıştı. Chobani’yi ABD’nin yoğurt devi haline getiren Ulukaya, bu yılki oylamada da oyların yüzde 44,2’sini almayı başardı ve zirvedeki yerini korudu.

  Yöneticinin Başarısını Aldığı Kararlar Belirler

İKİ BANKACI

Yılın Profesyoneli’ kategorisinde yoğun bir rekabet yaşandı. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu’nu az bir farkla geçen ve oylann yüzde 14,6’sını alan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Yılın Profesyoneli’ seçildi. Bu ödülü 2008 yılında İş Bankası’nın şimdi yönetim kurulu başkanı olan Ersin Özince almıştı. Yani İş Bankası dokuz yıl sonra Adnan Bali ile yeniden Yılın Profesyoneli’ kürsüsüne bir yöneticisini çıkarmış oldu.

Yılın Bürokratı’ kategorisinde bundan önceki dört yılda ilk sırada yer alan isim Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı olmuştu. Bu yıl gelenek sona erdi ve oyların yüzde 20,6’sını alan ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı da olan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ilk sırada yer aldı.

YENİDEN KÜRSÜDELER

Yılın Sivil Toplum Önderi’ kategorisini bu yıl 16’ncı kez oylamaya sunduk. Bunlann yedisinde ilk sırada yer alan TUSİAD, son oylamada da bu yıl başkanlık koltuğunu Erol Bilecik’e devreden Cansen Başaran Symes ile ilk sırada yer aldı. Symes, geçen yıl da iş dünyasının oylarıyla aynı ödüle layık görülmüştü.

Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisinde, bu ödülü 2010 ve 2013 yıllannda kazanan Big Chefs’in patronu Gamze Cizreli, oyların yüzde 39’6’sını alarak yine öne çıktı.

Yılın Erkek Girişimcisi ise geçen yıl BİTaksi uygulamasıyla dikkatleri çeken ve ödül kazanan Nazım Salur oldu. Sa-lur, bu yıl da ‘Getir’ uygulamasıyla iş dünyasının dikkatini çekmeyi başardı.

SEÇİM YÖNTEMİ

Ekonomist, ‘Ekonomide Yılın İş İnsanları’ anketini yayın yaşamına başladığı 1991 yılından beri aralıksız düzenliyor. Bu çalışmada öncelikle ilgili yılda yap-tıklan işlerle dikkat çeken iş insanlan, profesyonel yöneticiler ve girişimciler, aldıklan kararlarla ekonomiye yön veren bürokratlar ve faaliyetleriyle gündeme gelen sivil toplum önderleri bir jüri tarafından belirleniyor. Daha sonra sekiz kategorideki bu adaylann yer aldığı anket formlan, içlerinde patronlar, CEO’lar ve üst düzey yöneticilerin bulunduğu 2 bin 500 civannda iş insanına gönderiliyor. Elektronik ortamda ve şifre girilerek yanıtlanan ankette katılımcılar her kategoride en fazla üç adaya oy verebiliyor. Bu oylama sonucunda da ‘Yılın İş İnsanlan’ seçiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir