Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Emeklilere Tesbih Tornacılığı İşi

TESPİH TORNACILIĞI

tesbih tornaTespih üretimi bizim milli sanatlarımızdan biri. Mutlaka el becerisi ve kişisel zevkin devrede olması gerekiyor.

Daha düne kadar bu işin imza sahibi üstatları vardı. İstanbul Üniversitesi’nden aşağı doğru Mahmutpaşa’ya inerken Fincanlar Yokuşu’nun ara sokaklarındaki atölyeler kaldı mı artık bilmiyorum. Gerçek üstatların sayısı ne kadardır, tahmin etmek de şu an çok zor.

Sabır ve kanaat gerektiren bir iş bu. Standartları belli ama Oltu taşından, kehribara, abanoz ağacından pelesenke kadar onlarca hammaddeyi tanımak ve onları kuyumcu sanatıyla biçimlendirmek, “güngörmüş” olmayı gerektiriyor.Yarı değerli taşlarından yapılanları makbulse de özel çeşitlere yönelmek daha önemli. Emekli bir insanın herhangi bir yerde yapacağı bu iş modern gereçlerle, hassas tespih tornalarla daha kolay. Geriye kalan her şey perdah materyali ile diğer delgi levazımatından ibaret.

Benzer bir iş özellikle kadınlar için geçerli: Boncuk ve takı imalatı. Her emeklinin rahatça yapabileceği insanı giderek gençleştiren işlerden biri. Hem taşların sağaltıcı özelliklerinden (yaydıkları enerjiden) yararlanıyorsunuz hem de kromoterapinin renk cümbüşüyle yarattığı titreşimlerden…

Bir Yorum

  1. evımde komsularımla tespıh ısı yapmak ıstıyoruz ılgılenırsenız sevınırız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu