Anasayfa / Makaleler / En Gözde Meslek Mobil Uygulamaları Yazılım Uzmanlığı

En Gözde Meslek Mobil Uygulamaları Yazılım UzmanlığıYenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un 2010 yılı istihdamına yönelik yaptığı çalışmaya göre bilişim sektörü en çok ilan verilen ve en çok başvuru alan ilk 10 sektör arasında yerini korudu. En çok İstanbul’daki firmaların ilan yayınladığı görülen  çalışmada, bu sektörde teknolojinin gelişimine paralel yeni pozisyonların ortaya çıktığı da gözler önüne seriliyor.

Bilişim sektörü bu yıl yine en çok ilan yayınlanan ve adayların en çok başvurduğu ilk 10 sektör arasında yer aldı!
2010 yılında en çok ilan yayınlanan sektörler arasında 6. sırayı almış olan bilişim, en çok başvuru alan sektörler arasında 9. sırada yer aldı. 2010 yılının en çok ilan yayınlanan ve başvuru alan sektörleri şöyle:

EN ÇOK İLAN YAYINLANAN SEKTÖR ORAN EN ÇOK BAŞVURU ALAN SEKTÖR ORAN
HİZMET %10,36 SAĞLIK-TIP %11,26
YAPI-İNŞAAT %7,24 PERAKENDECİLİK-TOPTANCILIK %8,11
SAĞLIK-TIP %6,93 HALKLA İLİŞKİLER %6,54
PERAKENDECİLİK-TOPTANCILIK %6,28 İLAÇ %6,16
GIDA %5,39 DANIŞMANLIK %6,13
BİLİŞİM %4,97 TEKSTİL %5,53
TEKSTİL %4,55 HİZMET %5,33
ÜRETİM-İMALAT %3,98 BANKA-FİNANS %5,32
HIZLI TÜKETİM %3,17 BİLİŞİM %4,81
HALKLA İLİŞKİLER %3,11 ARAŞTIRMA %4,15

2010 yılında bilişim sektöründe en gözde pozisyon yazılım uzmanlığı oldu!
Bilişim sektöründe 2010 yılında en çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan pozisyon yazılım uzmanı oldu. Adayların bu sektörde en çok başvurduğu diğer pozisyonlar arasında satış temsilcisi, grafiker ve bakım onarım teknisyeni yer aldı. Şirketler ise yazılım uzmanı dışında en çok web tasarım ve grafik uzmanı, elektrik ve elektronik mühendisi, müşteri temsilcisi aradı. 2010 yılında bilişim sektöründe en çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan pozisyonlar şunlar:

Bilişim Sektöründe En Çok İlan Yayınlanan Pozisyon Adı Oran Bilişim Sektöründe En Çok Başvuru Alan Pozisyon Adı Oran
YAZILIM UZMANI %7,70 YAZILIM UZMANI %8,50
WEB TASARIM VE GRAFİK UZMANI %3,10 SATIŞ TEMSİLCİSİ %6,20
ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ %2,10 GRAFİKER %4,50
MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ %2,10 BAKIM ONARIM TEKNİSYENİ %4,00
PROJE YÖNETİCİSİ %1,70 PROMOTÖR %3,70
.NET YAZILIM UZMANI %1,20 SİSTEM DESTEK UZMANI %3,20
POS SAHA TEKNİSYENİ %1,00 SİSTEM MÜHENDİSİ %3,10
SİSTEM MÜHENDİSİ %0,90 PROJE YÖNETİCİSİ %2,20
İŞ ANALİSTİ %0,90 ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ %2,10
WEB PROGRAMCISI %0,80 WEB SİTELERİ EDİTÖRÜ %2,00

Yazılım uzmanı bilişim sektörü dışında diğer sektörlerde de aranıyor!
2010 yılında yazılım uzmanı pozisyonu en çok bilişim sektöründe gözde olsa da telekomünikasyon, elektrik-elektronik, perakendecilik-toptancılık, banka-finans gibi diğer sektörlerde de yazılım uzmanı aranıyor. Yazılım uzmanları da bilişim sektörü dışındaki diğer sektörlerde çalışmak üzere başvuruda bulunuyor.
Yazılım Uzmanı Pozisyonu İçin En Çok İlan Yayınlayan Sektörler Oran Yazılım Uzmanı Pozisyonu İçin En Çok Başvuru Alan Sektörler Oran
BİLİŞİM %61 BİLİŞİM %72,00
TELEKOMÜNİKASYON %4 TELEKOMÜNİKASYON %6,40
ELEKTRİK-ELEKTRONİK %3 BANKA-FİNANS %2,40
PERAKENDECİLİK-TOPTANCILIK %2 ÇAĞRI MERKEZİ %2,00
BANKA-FİNANS %2 LOJİSTİK-TAŞIMACILIK %1,70
MEDYA %2 ELEKTRİK-ELEKTRONİK %1,60
SAVUNMA SANAYİ %2 PERAKENDECİLİK-TOPTANCILIK %1,60
OTOMOTİV %2 OTOMOTİV %1,30
ARAŞTIRMA %2 SAVUNMA SANAYİ %1,00
LOJİSTİK-TAŞIMACILIK %2 MEDYA %0,80
  Vergi yük mü yoksa vatandaşlık görevi mi?

Yazılım uzmanı pozisyonu ise kendi uzmanlık alanlarına göre başlıca şu pozisyonlara ayrılıyor: .NET, Head Coder, JAVA, Web uygulamaları, Oracle, SQL, PHP, COBOL, Mobil uygulamaları.

Bu noktada mobil teknolojilerin hızlı gelişimine paralel olarak son dönemde yeni bir pozisyon da görülüyor: “Mobil Uygulamaları Yazılım Uzmanı”. Bu yeni pozisyon ilanlarda aynı görev tanımına sahip olarak “Blackberry – iPhone yazılım uzmanı” veya “Mobile Application Uzmanı” olarak da geçebiliyor.

Yazılım uzmanı ilanlarında adaylarda aranan başlıca nitelikler arasında ise üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu olunması, aranılan alanda (.net, oracle vb) minimum 2 yıl iş tecrübesi ve askerlik ile ilişiği olmaması yer alıyor.

En çok ilan veren iller kategorisinde İstanbul büyük farkla birinci, Ankara ikinci!
2010 yılında bilişim sektöründe en çok ilan yayınlayan iller sıralamasında İstanbul % 47 ile üstünlük sağlarken, Ankara da %7 ile diğer şehirlerin önünde yer alıyor. Bilişim sektöründe yayınlanan ilanlara en çok başvuru yapılan şehrin de İstanbul olduğu görülüyor. İstanbul’un ardından Ankara, İzmir ve Bursa geliyor:

Bilişim Sektöründe En Çok İlan Yayınlanan İl Adı Oran Bilişim Sektöründe En Çok başvuru Alan İl Adı Oran
İSTANBUL %47 İSTANBUL %24
ANKARA %7 ANKARA %4
İZMİR %2 İZMİR %2
BURSA %1 BURSA %1
ANTALYA %1 ADANA %1
TEKİRDAĞ %1 KOCAELİ %1
ADANA %1 ESKİŞEHİR %1
KOCAELİ %1 ANTALYA %1
ERZURUM %1 GAZİANTEP %1
KONYA %1 TEKİRDAĞ %1

Bir yazılımcıdan neler bekleniyor?
İşverenler yazılım uzmanlarında mesleki bilgi dışında şunlara dikkat ediyor:
– Çok iyi derecede ingilizce, en az İngilizce dokümanları rahatça anlayabilecek düzeyde
– İsteklilik
– Araştırmaya ve okumaya istekli olmak, yeni teknolojileri takip ederek kendini geliştirmek
– Üniversitede staj yapmış, yarı zamanlı da olsa bir projede yer alarak deneyim kazanmış olmak.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bilişimin alanı genişledi. Artık sadece bilişim firmalarında değil; perakende, sağlık-tıp gibi başka sektörlerde de bilişim çalışanlarına ihtiyaç duyulduğunu görüyoruz. Bilişim, Türkiye’de işgücü maliyetlerinin düşük olması ve Avrupa’ya yakınlığı gibi nedenlerle de dinamikliği artan bir sektör. Gelişen teknolojiler yeni iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Bu sektörde çalışmak isteyen gençler yeniliklere göre bilgilerini güncellerlerse dünyanın her yerinde çalışabilirler.”

Yenibiris.com Hakkında:

Yenibiris.com, büyük ölçekli ve çokuluslu şirketlerden orta ve küçük ölçekli şirketlere kadar her boyutta, farklı sektörlerden 64.000’i aşkın firmaya internet bazlı seçme ve değerlendirme hizmeti sunmaktadır. Yenibiris.com’un özgeçmiş bankasında 11.500.000’i aşkın özgeçmiş bulunmaktadır. Yenibiris.com sunduğu içerik ile bireysel üyelerinin kariyer ve kişisel gelişimlerine rehberlik eder. Yerel ve küresel değişimleri göz önünde tutarak farklı sektörlere yönelik geliştirdiği eğitim odaklı projeler ile istihdam piyasasında fark yaratır. Sürekli yenilenen teknolojisiyle bireysel ve kurumsal üyelerinin iş ve aday arama süreçlerini hızlandırıp kolaylaştırmaya yönelik çözümler üretir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir yorum

  1. fikrimin benzerleri sanal ve reel ortamda çok var. fakat fikrimin tahmin ederimki milyar dolar değeri var. bundan çok çok eminim. çünkü fikrimin boyutu keşfedilmemiş . dehşet bir boyuttur . zaten bu fikrin hayata geçmesi bile zanederimki bir kaç 100 bin dolara mal oacak yazılımdır. bu fikri bill gates google yahoo vs gibi büyükler ancak hayata geçirebilirler . emin olunki kıssa sürede milyar dolar edecek fikirdir. nasıl olur demeyin. bir çok site ve yazılım siteleri zaman zaman gazete yada netten okuruz 2 arkadaş öylesine bir site açmışlar . bir bakmışsın dünyanın her köyünde bile insanların üye olup ilgilendikleri siteler oluvermiş adam 50 dolara bir site kuruyor.6 ay sonra yahoo google vs gibiler 10 larca milyon dolar teklif edip kendi bünyelerine katmak istiyorlar. hem tek büyük olmalarını korumak adına hemde parlayan işiği iyi gördükleri için.. de ama ben nasıl değerlendireceğimide nasıl satacağımıda . bilmiyorum . sanıyorum . benimle beraber ölüp gidecek fikrimde.,,,,,,omernaime@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir