Anasayfa / Foto Galeri / En İyi Mimarlık Şirketleri ve Marka Olmuş Mimarlar

En İyi Mimarlık Şirketleri ve Marka Olmuş MimarlarMarkalı Mimarlık

DEVASA konut projeleri, yüksek katlı rezidans ve ofis binaları, alışveriş merkezleri… Bu kavramlar son 10 yılda hayatımıza giderek daha çok girdi. Önce yükseklik ve büyüklükleriyle şaşırttılar bizi. Ardından bazılarına farklı mimari tasarımları nedeniyle hayran kaldık. Alkış ve övgülerimizi ise çoğu zaman projenin yatırımcısı olan müteahhide yönelttik. “Bu projenin mimarı kim?” diye sormak çok da aklımıza gelmedi. Aklımıza gelse bile onların kim olduğu konusunda pek de bilgimiz olmadı.

en iyi mimarlar

İnşaat sektöründeki gelişmeyle birlikte artık yurtiçi ve yurtdışmda markalı yapılar yapan onlarca müteahhidimiz var. Her birinin başarı hikayelerini defalarca yazdık. Peki bu sektör büyürken bu alanda kendini kanıtlayan markalı mimarlarımız yok mu? Türkiye’de ve yurtdışında çok özel yapılara imza atan, kendi alanında marka olmuş mimarlarımızı araştırdık. Aslında bunların çoğu tüzel kişilikleriyle faaliyet gösteriyorlar ama onları ‘mimarlık şirketleri’ ctarak değil de kendi jargonları ve çalışma şekilleri itibariyle ‘mimarlık ofisleri’ olarak nitelendiriyoruz, Türkiye’nin markalı mimarlık ofislerini ve kurucularının hikayelerini bu araştırmamızda okuyacaksınız.

SERBEST MİMARLAR

Türkiye’de mimar ve mühendis odalarına kayıtlı mimarların sayısı 43 bini buluyor. Bunlara kamuda çalışan ya da mimarlık okuyup da mesleğini yapmayan mimarlar dahil değil. Bunlar içinde kurumsal yapıya bürünmüş, marka olmuş ya da olma yolunda ilerleyen ofis sayısı 100’ü ancak buluyor. Her ofisin ortalama iki ortağı olduğu düşünüldüğünde Türkiye’de ‘yıldız’ olarak nitelendirilebilecek yaklaşık 200 mimarımızın olduğunu söylemek mümkün.

Mimarların en güçlü sivil toplum örgütlenmesi olan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’ne üye mimar sayısı 85 civarında. 11 yıl önce kurulan dernek kendi ifadesiyle “nitelikli yapılar yapan ve serbest çalıdan” mimarları üyeliğe kabul ediyor. Referans ve portfolva (daha önceki yaptığı projelerle ilgili kısa tanıtımların yer aldığı tanıtım kiti) hazırlamaya önem veren dernek, üniversite hocalarım üyeliğe kabul etmiyor.

İstanbul Serbest Mimarlar Demeği Başkan Yardımcısı Kereni Erginoğlu, “Mimarlık serbest olarak yapılması gereken bir meslek. Sanatın özgür olması lazım. Bir patrona bağlı olarak çalışan mimar özgür olamaz. Bağımsız olarak üretim yapılması önemli. Bu nedenle derneğimiz yalnızca serbest çalışan mimarları seçerek üye alıyor” diyor.

KURUMSALLAŞMA YOLUNDA

Türkiye’de mimarlık bireysel bir meslek olarak icra ediliyor. Bu nedenle genelde serbest çalışan mimarlar bir ya da iki kişilik ofislerle çalışma hayatlarını sürdürüyor. Oysa dünyada 400-500 çalışanın olduğu adeta ‘mimarlık fabrikaları’ var. Türkiye’de ise markalı işler yapan mimarlar tam da bu ikisinin arasında yer alıyor. Genellikle 20-30 kişilik ekiplerle çalışan bu mimarlık ofisleri, kurumsallaşma yolunda ilerliyorlar. Ancak yine de bu ofislerde kurucu bir ya da iki mimarın ‘star’ olduğu ve onların dediğinin yapıldığı bir sistem söz konusu.
Türkiye’de 100’ün üzerinde çalışanı olan mimari ofis sayısı bir elin beş parmağını bile bulmuyor. Murat- Melkan Gürsel Tabanlıoğlu çiftinin yönettiği Tabanlıoğlu Mimarlık ile Emre Aralat ın başında olduğu EAA Mimarlık en geniş ekiple çalışan ofisler olarak biliniyor. Prof. Dr. Ertun Hı-zıroğlu ile kardeşi Ali Hızıroğlu nun kurduğu ERA Mimarlık ise mimarlığın yanı sıra mühendislik hizmeti de verdiği için bu alanda en geniş ekibi bulunan ofisler arasında yer alıyor.

cizim

HEDEF, PRITZKER ÖDÜLÜ

Mimarların deyimiyle, mimarlık takdirle değer kazanan bir alan. Bu takdir mekanizması da daha çok ödüllerle hayat buluyor. Bu nedenle bir mimarın tamnırlığmda yaptığı projelerin ve o projelerin de aldığı ödüllerin önemi büyük. Amerika’da Hyaat Foundation’un verdiği Pritzker Ödülü alanındaki dünyanın en saygın ödülü olarak kabul ediliyor, ‘Mimarlığın NobelT olarak kabul edilen ödül 1979 yılından beri her yıl yalnızca bir mimara veriliyor. Şu ana kadar hiçbir Türk mimarı bu ödülü kazanamadı.

Pritzker dışında da önemli mimarlık ödülleri var. Bunlar arasında Royal Institute of British Architects’in (Kraliyet Britan-yalı Mimarlar Enstitüsü) verdiği RIBA Ödülleri, Dünya Mimarlık Festivali kapsamında verilen Aga Khan Mimarlık Ödülleri ve American Institute of Architects (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) verdiği ödüller ilk sıralarda geliyor. Ancak şunu belirtelim ki dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM gibi organizasyonlar kapsamında verilen ödüller mimarlar arasında çok itibar görmüyor. Türkiye’de Mimarlar Odası’nın iki senede bir verdiği Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, meslek adamları tarafından muteber kabul edilen ödüllerden.

Bu arada mimarlık mesleğinin özünde ‘yarışma nın olduğunu da söylemeden geçmemek lazım. Yatırımcılar genellikle bir mimari proje yarışması açıyor. Yarışmalar kimi zaman davet usulü oluyor; girişimci bedeli karşılığı konsept proje (ön proje) yaptırıp, bunların içinden birini seçiyor.

ORTAKLIK ŞART

Türkiye’de mimarlık halen bireysel bir meslek ama büyüme yolunda olan ofislerin tümünde genelde iki mimarın ortaklığı görülüyor. Bu ortaklar parayı olduğu kadar işi de paylaşıyor. Zaten birçok şirketin adı da aynı zamanda ortak olan ‘star’ mimarların ad ve soyadlarını taşıyor. İşin her aşamasını kontrol eden, gerekirse müdahale eden ofis sahibi mimarlar öyle patron gibi oturup para saymakla yetinmiyor. Kurulan ekiplerin başında yer alıp gerekirse projenin bitirilmesi için sabahlıyorlar.

Erginoğlu Çalışlar Mimarlık’ın ortaklarından Kerem Erginoğlu, ortaklığın kendilerine kattıklarını şu cümlelerle anlatıyor: “Mimarlık meşakkatli bir iş. Destek olmak için ortaklık yapılmasında fayda var. Bizimkisi ticari kaygısı olmayan, mesleki anlamda gönül vermiş olma birlikteliği. İkimiz de işimizi iyi yapıyorduk. Sermayemiz mimarlığa olan sevgimi/di. Bizim önceliğimiz işimizi yapmak. Sonra parayı kazanıyorsunuz. Kazandıktan sonra parayı paylaşmak kolay.”

mimarlik

YABANCI İLGİSİ AZ

Peki, yerli mimarlık ofislerine yabancılar ortak olmak istiyor mu? Bu konuda çok fazla bir istek olduğunu söylemek mümkün değil. Genellikle projelerde ‘partnerlik yapılıyor ama fiili ortaklığa yabancılar pek sıcak bakmıyor. Bunun nedeni yabancıların Türkiye pazarına girmek için yerli bir ortağa gereksinim duymamaları. Ayrıca yerli bürolar hem karlılık hem de iş hacmi itibariyle yeterli büyüklüğe ulaşmamış olarak değerlendiriyorlar. Örneğin Amerikalı bir mimarlık grubu bir Türk mimarlık ofisine ortak olmaktansa Türkiye’ye gelip rahatlıkla ticari faaliyetini yürütebiliyor. Proje gelince de hemen ekip gurup, gerekirse yerlilerle ‘proje ortaklığı’ yapıyor. Ayrıca teknolojinin getirdiği olanaklarla yurtdışmdan rahatlıkla çizim desteği de alınabiliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

2 Yorumlar

  1. Yeni Kurulan Mimarlık ve MÜHENDİSLİK OFİSLERİNE DAHA SAĞLAM İLERLEMELERİ KONUSUNDA DEVLET DESTEKLERİ İLE GÜÇ VERİYORUZ;
    ANKARADA ; GERAVLU İÇ MİMARLIK , KK MÜHENDİSLİK VE OTAĞ MÜHENDİSLİK İLE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTE MARKA DEĞERİNİ YARATAN BU KURULUŞLARIMIZA KOSGEBDEN HİBELER ALINMAKTADIR. SİZDE BİREBİR GÜVENİLİR ORTAKLIKLAR İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

    • DİKKAT !! KOSGEB’in HİBE PARASI İÇİN, ARACISI YOKTUR!! HİBE PARA AYARLAYACAĞIZ DİYENLERE İNANMAYIN!! KOSGEB DİREK OLARAK SADECE SİZİNLE İLETİŞİM KURAR..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir