Başarılı GirişimcilikEn Popüler ve Yaratıcı İş Fikirleri 2022

Ev Kadınlarına Kolay Girişim Önerileri

Hanımlara iş tavsiyeleri

Kadın girişimciliği ekonomik kalkınma için yaşamsal öneme sahip. Ev kadınlarının emeğini ekonomiye kazandıracak girişimlere büyük ihtiyaç var. Uygulanması kolay, basit, ev içinde yapılabilecek girişimler, aile ekonomisine katkı sağlamanın ötesinde, daha büyük girişimciliğe kapı açabilir.Kadınlara Girişim Önerileri

GİRİŞİMCİ kadın kimliğinin oluşmasında en büyük reform 1940’lı yıllarda ‘Kız Enstitüleri’nin kurulmasıyla gerçekleşti. Modern zamanların başlangıcından itibaren değişen yaşam stili, giyim ve el sanatlarında kadın girişimcilere yeni fırsatlar doğurdu. Denilebilir ki, bugünün Türkiye’sinde dev tekstil sektörünün ilk başlangıç adımı kız enstitülerinden yetişenler tarafından atıldı. Üstelik ‘Kız Enstitüleri’ aynı zamanda kadının aktif iş yaşamında önemli roller üstlenmesini sağladı.

İkinci Dünya Savaşı’nın karmaşasında 1945 yılında kurulan ‘Kız Enstitüleri’nin iki temel amacı vardı: İlki, çağdaş kişiliği olan ev kadınları yetiştirmek; İkincisi ise, ev kadınının yaşam mücadelesinde kendine yeter işlerinin olmasını sağlamak.

Türkiye’de 1940’lı yılların ortalarında yetişkin toplam kadın nüfusunun yüzde 92’si okuma yazma bilmiyordu. Cumhuriyetin olgunlaşmasıyla birlikte kadın kimliği hızla değişti, çok partili döneme geçildiğinde ilk kadın girişimciler ortaya çıktı. Üstelik ‘Kız Enstitüleri’ kadınlarımıza meslek kazandırmakla kalmadı, onları çağdaş kültür değerleriyle lise ve üstü öğrenim düzeyinde yetiştirdi.

Sonraki bir üst aşamada kurulan ‘Olgunlaşma Enstitüleri’ ise Türkiye’nin estetik kültürüne büyük katkılar sağladı. Öyle ki, bu duruma gelinmesinde zamanında yurt dışından getirilen hocaların büyük katkısı oldu.

Zamanın en parlak terzileri Anadolu’nun her yerinden birer girişimci olarak yine kadınlar arasından çıktı. Anadolu kent ve kasabalarında ‘ondüleci’ olarak anılan ilk kadın kuaförlerinin çoğu da yine kadınlar tarafından kurulmuştu.

EV KADINLARI DA PARA KAZANIR

Şimdi devir değişti; daha pratik, daha kolay ve zamanı yaşamayı seven toplulukların sosyal profiline uygun basit işler ön plana çıktı. Bu süreçte 60’lı yıllardan itibaren etkisini hissettiren ‘pop-kültür’ akımının büyük etkisi var.

Ülkemizde toplam işgücü içinde kadının payı halen çok düşük. Oysa modern toplumlarda kadın erkek eşitliği ilkesinden hareketle kadınlar en yüksek düzeyde girişimlerde bulunuyor, şirket kurup şirket yönetiyor. Bu süreç kısmen bizde görülse de kadın girişimcilerin sayısı hala erkeklerin beşte birine dahi erişmiş değil.

Ferahlatan konu ise profesyonel kadın yönetici ve çalışan sayısındaki artış… Fakat bugün ülkemizde hala arka planda kalan, evinde oturan ve ekonomide rol almayan çok sayıda ev kadını var. Oysa basit sayılabilecek girişimlerle bu potansiyel harekete geçirilebilir, ev kadınları birçok alanda kendi evlerinde iş yaparak para kazanabilir. Nitekim gelişmiş batı toplumlarında bugün ev kadınları basit serbest girişimlerin en önemli figürlerinden biri.

Hayat müşterektir ve kadın evinde otursa bile aile bütçesine katkı sunmak zorundadır. Bu ilkeden hareketle kırsal ya da kentsel yerleşim ayırımı yapmadan ev kadınlarımıza daha başka ve daha yapılabilir önerilerde bulunmayı amaçladık. Bu çalışmayı yaparken aynı mantıkla Amerika’da ev kadınlarını girişimci olmaya yönlendiren ‘Priscilla Y. Hoffun eserlerinden de yararlandık. Her ne kadar bunların önemli bir bölümü kendi toplum yapımıza uymasa da oldukça esinlendiğimiz bölümleri oldu.

“KADINSI” GİRİŞİMLER

Ev kadınlarının yapacağı işleri girişimci gözünden değerlendirip birçok esere imza atan ‘Priscilla Y. Huffa göre, bugün Amerika’da 4.3 milyon ev kadını işini kendi evinde kurarak patron olmuş durumda.

Çocuğunu iyi yetiştirmeyi ihmal etmeyenler çoğunlukta;

18.5 milyon ev kadını kendi evindeki düzenini bozmadan yine evinde yarı zamanlı çalışarak girişimci olmaya çalışıyor. Ev kadınlarının yarattığı yeni iş kolları genellikle sosyal nitelikte, çoğu internet tabanlı ve oldukça da ilginç; çoğunun internette sitesi, dergisi, hatta gazetesi var.Daha önce de kısaca bahsettik; kadın girişim yazarlarını bu sürede teşvike özendiren ünlü yazar ‘Alfred Kuehn’ olmuş. Bu ilginç adam Amerikan pazarlama tarihinin önemli isimlerinden biri. Zamanında yayımladığı eserlerle Amerikan usulü ev girişimciliğine ciddi katkılar sağlamış. ‘Harvard Business Review’da yayımlanan makalelerinde girişim projelerinin daima ‘kadınsı’ olmasına önem vermiş. Çünkü ona göre kadının düşünce tornasından çıkan işler modern zamanların girişim ikliminde prim yapıyor.

KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN İŞLER

Biz burada daha çok kendi kültürümüze uygun basit, kolay işleri tercih ettik. Birkaç yıl önce yayınladığımız benzer işleri burada tekrar etmeyeceğiz. Onların içinde şimdi çok popüler olan, internet dünyasına taşman birçok girişim var. Önerilerimizi önemseyip bu girişimleri başarıya çeviren ev kadınlarını bir kez daha buradan kutluyoruz.

Aşağıda okuyacağınız başlıkları yine tümüyle hayal dünyanızı harekete geçirecek kurgulanması kolay işlerin bir bileşimi olarak sunuyoruz. Başlıktaki konuları aynen yapın demiyoruz; düşünen bireyler olarak buradan ilham alın, hayal edin ve geliştirip farklı iş yapın diyoruz. Çünkü zaman ucuz taklitlerin yok olduğu; farklı olan işlerin kabul gördüğü bir dönem. Biraz araştırma, biraz gayret sizi de küçük girişimcilerin sihirli dünyasına taşıyabilir.

Özelde aile bütçesi, genelde Türkiye ekonomisi için anlam taşıyan bu ilginç işlerle ilk girişim deneyiminizi -büyük risklere girmeden- yaşayabilirsiniz. Bunlar sadece ön adım olarak algılanmalı. Tecrübe kazandıkça işlerinizi gerçek üretim mekânlarına taşıyarak profesyonelleşme aşamasına geçebilirsiniz. Biz şimdiden yürekli ev kadınlarımıza kolay gelsin diyor, üstün başarılar diliyoruz. işte kolay önerilerden  örnekler 1örnekler 2örnekler 3

Bir Yorum

 1. ANKET DOLDURARAK PARA KAZANMAK

  İnternetten para kazanmak denilince aslında bu sorunun cevabı olabilecek birçok seçenek var diyebiliriz.Bu gün ülkemizde de farklı yollardan internetten ek gelir elde eden hatta tam zamanlı olarak çalışarak internet üzerinden para kazanıp geçimini sağlayan pek çok kişinin olduğunu biliyoruz.Aslında dünyada, özellikle de batıda bu iş 10 seneden fazla zamandan beri birçok kişinin para kazandığı bir sektör olarak yerini çoktan almıştı.Ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan internetten para kazanma fikri insanları bu yönde araştırmalar yapmaya itmektedir.Bu yöntemlerin bazıları bir süre çabalayıp bilgi birikimi kazanmayı gerektirirken bazısı ise sadece bir miktar ön araştırma yapıp günde birkaç saatini o işe ayırarak bazı rütinleri tekrar etmeyle bile yapılabiliyor.Bu tip bir kazanç modeline örnek vermek gerekirse anket doldurmak buna verilebilecek en bariz örnek olacaktır.

  Ancak anket doldurarak para kazanmak meselesi biraz spekülatif tartışmalara konu olmaktadır.Anket doldurarak para kazanmanın mümkün olmayacağını savunan pek çok kişi vardır.İnternette biraz araştırdığınız zaman anket doldurarak para kazanmanın mümkün olamayacağı, hiçkimsenin bazı sorulara cevap verdik diye kimseye ödeme yapmayacağı, bunun tam anlamıyla aptallık olduğu gibi yorumlar yapıldığını göreceksiniz.Bu gibi yorumların yapılmasına sebep olan sebeplerden biri bu konuda tam anlamı ile doğru bilgi sahibi olunmaması ve anket doldurarak para kazanma isteğini kimi kötü niyetli ve amatör kişilerin istismar etmesidir.

  Firmalar Anket Dolduranlara Niçin Para Öder

  Büyük şirketler ürettikleri ürünler veya sundukları hizmetlerin kalite standartlarını yükseltmek için anket yolu ile insanlardan fikir alırlar.Bu sayede tüketicilerin memnuniyet seviyesini ölçmüş ve tüketim dinamikleri ve buna etki eden faktörler hakkında bilgi sahibi olarak yeni stratejiler geliştirmiş olurlar.Eskiden bu anketler anketörler aracılığı ile insanlara doldurtularak düzenlenirken günümüzde ise internetin sunduğu imkanlardan yararlanarak anketörlere para ödenmeksizin ve de diğer masraflardan da kurtularak tüketicinin direkt kendisine internet ağı üzerinden doldurtma yoluna gidilmiştir.Bu sayede anketörlere ödenen ücret ve onların yemek yol vs. gibi masraflarından da kurtulmuşlardır.Bu gibi ödeme kalemlerine ayrılan araştırma giderlerinin çok daha azını internetten tüketicilere anket başına ödemeye ayırarak bu işi hem daha ucuza getirmiş hemde bu işi internetten online yürüterek daha hızlı ve verimli hale getirmişlerdir. Herşey buraya kadar tamamdır ancak internette doldurmamız için sunulan bütün anketlerden ödeme alabilirmiyiz sorusunu sormakta fayda var.Elbette az önce de bahsettiğim gibi bu işi istismar eden kişi yada firmalar olduğu gibi kurumsal olarak çalışan ve ciddi, dürüst bir şekilde bu işi yürüten bir çok firma/aracı kuruluş vardır.
  Peki bunlardan hangileri dürüst hangileri değil nasıl ayırabiliriz.Dolandırıcılık niyeti ile sizden anket doldurmanızı buna karşılık da size ödeme yapacağını iddaa eden kişi yada siteler sizden üyelik ücreti ve benzeri adlar altında para talep ederler.Halbuki ciddi anket siteleri yada firmalar sizden asla bir para talep etmez.Tam aksine bu anketleri özenli ve samimi bir şekilde doldurmanız halinde size onlar ödeme yaparlar.Sizden ne ad altında olursa olsun anket doldurmadan önce ödeme isteyen hiçbir firma yada anket sitesine itibar etmemeniz konusunda sizleri ısrarla uyarmak istiyorum.Aldatıcı kişi yada siteleri ayırt etmenin diğer bir yolu da bu kişilerin anket dolduran kişilere yapılacak olan minimum ödeme alt limitini çok yüksek tutmalarıdır.Mesela 100 lira ve üzeri gibi alt sınır ödeme limitleri tek bir anket sunucusu site için ulaşılması çok yüksek bir limittir.Muhtemelen bu ödeme alt limitine ulaşamadan anket doldurmaktan sıkılacak ve bir miktar anket doldurduktan sonra anket doldurmayı bırakarak doldurduğunuz anketlerin ücretini alamadan bu siyteyi bırakacaksınız.Bunu daha önceden bilen dolandırıcı kişiler alt ödeme limitini yüksek tutarlar ve sizi bu şekilde oyalamış olurlar.Bir diğer yöntemleri de çok uzun olan üyelik sözleşmelerinin bir yerine (çoğunlukla uzun olmalarından dolayı okumayız) ödeme yapmayacakları yada isterlerse ödeme yapmama haklarının saklı/tercihli olabileceği anlamına gelen madde koymalarıdır.
  Dolandırıcı olmayan ve üyelerine düzgün ödeme yapanlar hangileridir:
  Aslında dünyada ve ülkemizde dürüst çalışan pek çok anket sitesi vardır.Bunlar üyelerine düzenli olarak ödeme yaparlar.Bunların hangileri olduğu konusunda uzun süre araştırma yapıp zaman kaybetmemek ve dürüst ve profesyonel çalışan ödemeleri düzenli olarak yapan anket kuruluşlarını toplu halde bularak anketlerini ne şekilde nelere dikkat ederek dolduracağınız konusunda önceden bilgi sahibi olmak istiyorsanız Anket Listesi Eğitim Kitabı http://www.xticaret.com/xticaret/?680_85142 edinmenizi öneririm.Peki bu bir dolandırıcılık değilmi şimdi diye soranlarınızı duyar gibiyim.Cevabım kesinlikle değil olacak.Çünkü anket doldurmanında bilinmesi gereken bazı püf noktaları var emin olun.Anket gönderen firmaların anketleri doldurmadan önce sizin bu anketi doldurmak için doğru kişi olup olmadığınızı anlamak için yönelttiği bir takım ön sorular oluyor.Eğer bunlara önceden belirlenmiş cevapları sizden alamazlar ise anketin size uygun olmadığı cevabını vererek doldurmanıza izin verilmiyor.Bu gibi püf noktaları öğrenmek ve anket başına ödenen ücretin genellikle birkaç dolar olmasından dolayı size anket göndermesi için birçok anket firmasına ihtiyaç duyacağınız için önceden araştırma yapan profesyonel kişilerin emek verip hazırladığı anket listelerine sahip olmanız bu iş için gereklidir.Bir diğer sebepte her anket firması size ayda bir kaç anketten fazla göndermezler.Bu sebeple tatmin edici gelir elde edebilmek için dürüst ve saygın birçok anket sitesine ihtiyaç duymanız kaçınılmaz olacaktır.Ama ben birşekilde bu firmaları kendim bulur derler toplar o şekilde çalışırım derseniz tabiki de bu imkansız değildir.Ancak böyle bir yol izlemek hiç de kolay olmayacaktır.Buna da hazırlıklı olmanızda fayda var derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu