İş Fikirleri ve İş Kurmak

Evcil hayvan su kasesi Road Refresher

Road Refresher

İş fikri : Dâhice bir su akıtmayan ve köpeklerin su içerken etrafa savurdukları suyu %90 oranında azaltan evcil hayvan su kâsesi.
Girişimci : Natalie Ellis, İngiltere
Finansal ödül: 3 Milyon Dolardan fazla
Hikâyesi:  Mucit ve Girişimci Natalie Ellis Amerika’ya yolculuğunda bir çok kişi ürünün önüne koyduğu zorluklarla başa çıkarak milyon dolarlık buluşunu Beyaz Saray’a Kadar taşıdı.

Ustaca Bir Fikir
Yol Ferahlatıcı su akıtmayan ve araçta bırakılabilen bir evcil hayvan seyahat su kâsesidir ve bu sayede evcil hayvanınız etrafa hiç su dikmeden suyunu içebilir.  Bu buluşun içinde yüzen bir tabak vardır ve köpeğiniz burnuyla ittiğinde her seferinde bir içimlik su alma kapasitesine sahiptir. Diğer bütün zamanlarda su kâsenin içinde kilitli olarak durur ve aracınız fren yapsa ya da ani dönüş alsa bile su hiçbir yere gitmez. Ayrıca cırt cırtlı tabanı veya güvenlik bantları hemen hemen her zemine sabitlenmesini sağlar.

Fikrin Doğuşu: Ellis köpeğini arabasıyla dışarıya çıkarıyordu ve avucunda su veriyordu. Ancak trafik ışıklarından hareket ettiği anda su her yere sıçrıyordu. Bir gün polis onu kenara çekti ve eğer bir daha yaparsa trafikte gerekli dikkat ve özeni göstermediği için tutuklanabileceğini söyledi. O da suyu dökmeyen bir kâse bulmak için mağazalarda gezmeye başladı. Uygun hiçbir şey bulamayınca Ellis aklını çalıştırdı ve kendi ürününü buldu.

O zamanlar dul yardımıyla geçinen bekâr bir anneydi ve mutfak masasının dışında bir yerde çalışma imkânı yoktu. Plastik, strafor ve etraftaki ıvır zıvırdan parçalar kesip yapıştırarak bir prototip oluşturdu. İlk başta çalışmasa da istediğini alana kadar vazgeçmedi.

Sağlık Korkusu
Ürününü piyasaya sunmak ve pazarlamak için kendi şirketini kurdu ve birçok ticaret gösterisine katılarak dağıtım anlaşmalarını yapmaya çalıştı. Ancak Almanya’da bunun gibi bir etkinlikte geçici iskemik atak geçirdi. İyileşme süreci 10 ay sürdü ve onu sağlığına geri kavuşturan şey buluşunun peşinden gitme kararlılığı ve tekrar dul yardımıyla geçinmek istememesiydi.

Şimdilerde Yol Ferahlatıcı patentli bir ürün ve Ellis de bu ürünüyle “İngiltere’nin En yenilikçi ve Mucit Kadınları” yarışmasına katıldı. 3 ödül kazandı ve aynı zamanda ‘Dragon’s Den’ (Ejderhanın Mağarası) isimli üretim takımının da bulunduğu birçok televizyon kanalı orada olduğu için paha biçilemez bir tanıtım yapma imkânı buldu.

Ejderhaların Alıp Götürüşü
Ejderhalar onu şovlarına davet ettiler ancak orada zor anlar yaşattılar. Ancak bunu sebebi onun zaten sevdikleri ürünü değildi, Amerika piyasalarına yerleşme hayaliydi ki bu piyasada evcil hayvan ürünlerine aksesuarlarına yılda 10 Milyar Dolar para harcanıyordu. Ona Amerika’ya giderse başarısız olacağını ve oranın “İngiltere’nin iş Mezarlığı” olduğunu söylediler.

Oradan egosu paramparça olmuş ve hiçbir yatırım alamamış bir şekilde ayrıldı. Ancak bu çöküntünün üstesinden geldikten sonra daha kararlı bir şekilde Amerika hayallerinin peşine düştü. Eğer tavsiyelerine uymuş olsaydı bir ömür boyu bunu pişmanlığını yaşayacaktı.

Amerika Hayalleri
İngiltere ve Avrupa’da kazandığı başarı ve ürününün birçok evcil hayvan mağaza zincirinde (ayrıca kendi web sitesinde) satılıyor olması Amerika hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu bütçeyi elde etmesini sağladı. Bir konteynır Yol Ferahlatıcı aldı ve bir depo kurduğu Chicago’ya gitti. Ellis oldukça merkezi bir yer olmasını istiyordu böylece ürününü tüm ülkeye rahatça dağıtabilecekti.

Daha sonra bir ticaret gösterisine katıldı ve evcil hayvan mağazaları ve süpermarketlerin kapılarını çalmaya başladı. ( aylık zorlu bir uğraştan sonra Amazon.com ürünü sitesine aldı kısa sürede ona yılda 1 milyon Dolar kazandıran sitenin en çok satılan köpek su kâsesi oldu.

Başkan’ın Köpeği
Ellis’ten aynı zamanda Paula Deen tarafından tavsiye edildikten sonra Beyaz Saray’ın onaylı tedarikçisi olması istendi. Deen’in görevi Başkanın köpeği Bo’ya yeni ürünler bulmaktı ve o da bir Yol Ferahlatıcı satın almıştı.

Gelecek
İngiltere’deki şirketi Prestige Pet Products çok hızlı genişliyor ve Yol Ferahlatıcı şimdi küresel bir ürün. İngiltere asıllı mucit şimdi patentli su akıtmayan ürününü geliştirerek yeni diğer evcil hayvanlar ve bebekler için yeni ürünler üretmeyi amaçlıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu