İş Fikirleri ve İş Kurmak

Evde Balık Yetiştirme Üzerine İş Fikri

Evde akvaryum balığı yetiştirmek güzel bir hobidir. Dilerseniz bu hobinizi bir ek gelire dönüştürebilirsiniz.

Yakın çevremden bir arkadaşım evinde ciklet balığı yetiştirip balık satan akaryumculara satıyor.

Yetiştirme prosüdürü basit büyük bir akvaryum,hava motoru,ısıtıcı,derece ölçer,yavruluk,balık  ve günlük yem.

Balık Yetişmenin püf noktaları:

Canlı doğuranlarda üretim kolaydır ama yavrularını ayırmanız gerekmektedir.Sizin doğurana kadar tek yapmanız gereken şey akvaryuma bitki koymak.Çünkü canlı doğuranlar bitkiyi sever.Üremeyi altında yapacaktır.Doğurmak üzere olan balığı yavruluğa almanız o balığı öldürecektir(Ben 2 kere koydum 2sinde de öldü).Yavrular doğduktan sonra sadece yavruları yavruluğa koymanız gerekecektir.Canlı doğuranlar fazla yavrulamamaktadır.Bu işi ticaret için yapıyorsanız tavsiye etmem.En kolay üretimi yapılan canlı doğuran balığı lepistestir.

CİKLETLER HAKKINDA

Malawiler genelde 8 aydan itibaren cinsel olgunluğa ulaşır ve çiftleşmeye başlarlar. Aynı türden 1 erkek 1 dişi malawi 8 ayını doldurduklarında çiftleşeceklerdir. Öncelikle bunu bilelim, sabırsız olmayalım.

Yavru almak için 3 şeye ihtiyacınız var, çok fazla şey değil.
Misal sarı prenseslerden yavru almak için gerekenler.

1-)1 erkek 1 dişi, 8 ayını tamamlamış sarı prensesler.
2-)Akvaryum
3-)Sabır.

Ne dekora ihtiyacımız var ne de başka bir şeye. Yemlememizi yapacağız, su değişimleri ve filtre temizliklerinizi ihmal etmeyeceğiz, hepsi bu.

Soru ; Balığım nasıl çiftleşir?

Soru ; Balığımın ağzında yumurta olup olmadığını nasıl anlarım?
Cevap ; Eğer balığınız yem yemiyorsa, ağzı biraz şişkince ise ve geviş getirir gibi yapıyorsa ağzında yumurta var demektir.
Ağzı dolu malawi resimleri.

Soru : Balığım ağzına yumurta aldı, ne yapmalıyım?
Cevap :
Öncelikle tebrikler. Yapabilecekleriniz aşağıda ki gibidir.
Bir malawinin ortalama kuluçka süresi (Yumurtaların ağzında yavru olmaları için gereken süre) 20-25 gündür.Önünüzde bazı seçenekler var, isterseniz bu seçenekleri ele alarak avanta j ve dezavantajlarına birlikte bakalım ve siz imkanlarınız ve yapabilecekleriniz dahilinde kararınızı verin.

1-) Balığınızı kusturarak yavruları alabilirsiniz.

Kusturmanın amacı balığın fazla aç kalmasını engellemekle birlikte daha fazla yavru sahibi olabilmektir.
Anne kuluçka döneminde az da olsa yumurtalarından yiyerek beslenir. Ne kadar önce kusturulursa o kadar çabuk kendini toparlayarak bir sonraki kuluçka dönemine erişir ve çıkan yavru sayısı doğal olarak fazla olur.

Bu nedenlerle eğer kusturma yapılacaksa 28 derece akvaryum sıcaklığında 12-13 gü nler geçirilmemelidir. Geçirildiğinde kusturma işlemi amacından sapmış olur.Tecrübe kazanılmışsa 8 günde dahi bu işlem belli şartlar sağlanarak yapılabilir.Normal bir yavrulukla tıklayın 10-12. günlerde yavruları alabilirsini z (sıcaklık 28 derece), egg thumbler kullanarak tıklayın, 3.günden itibaren yavruları alabilirsiniz. Tavsiye edilen ise ilk deneyiminiz  ise 14-15. günlerdir.Bu günlerde yumurta keseleri ya tamamen kaybolmuştur, ya da kaybolmak üzeredir.

Egg thumbler yani kuluçka aparatları aslında yavrularını tüküren, ağzı sıkı olmayan, az ve iri yumurta veren (Frontosa, tropheus v.b.) türler için geliştirilmiştir. Tecrübeli değilseniz ve amacınız üretim değilse malawiler için kullanmanız zorunlu değil, tercih meselesidir.

Asla ilk yavrulaması olan balığı kusturmayınız, ileride yumurtalarını gerektiği gibi sahiplenmemesine, üreme isteksizliğine v.b. sebep olabilirsiniz.

Bu linkte 8 günlük kusturduğum yavrularımın resimlerini görebilirsiniz, şu an o resimdeki balıklardan yavru (Torun) sahibi olmak üzereyim.

Kusturma işlemini nasıl yapacağım?
Cevap ; Kusturma videosu linki aşağıdadır.


Balığı ürkütmeden yakalayın ve maşrapaya yahut uygun bir kaba alın. Videoda izleyeceğiniz gibi fazla bastırmadan kesik kesik solungaçlarına baskı uygulayın. Bir kaç kez bunu yaptığınızda anne ağzını açacak ve yavrular dışarı çıkmaya başlayacaklardır.

Sakin ve soğuk kanlı olmaya çalışınız.Kusturma süresini uzun tutmayınız [2dk.’yı aşmayın] Eğer bu sürede yavruları almayı beceremezseniz balığı daha fazla hırp alamayın, ölümüne neden olabilirsiniz.

2-) Balığınızı yavrularını kendisinin bırakması için ayrı bir akvaryuma ayırabilirsiniz.

Özellikle balığınızın ağzına ilk yumurta alışı ise bu yöntemi uygulayınız. Ağzına yumurta aldıktan 2.gün sonra ayırabilirsiniz.

Soru; Balığı nasıl ve hangi şartlarda ayıracağım?

Cevap; Öncelikle ayıracağınız akvaryumu ana tankınızdan alacağınız su ile doldurun, ısıtıcı ile ısısını ayarlayın. İç filitre ya da hava motoru ile akvaryuma hava sağlayın. Balığın saklanması ve kendini rahat hissetmesi için akvaryumun bir kaç noktasına kaya koyun. Akvaryuma kum koymayın.

Balığı ayıracağınız akvaryum balık boyuna da bağlı olmak üzere minimum 20 litre olsun, ilerde yavrularınıza bu akvaryumda bakacağınızı düşünürsek minimum 70 litre hatta imkanınız nispetinde mümkün olduğu kadar büyük bir akvaryum tercih edin.

Mümkünse ışıkları kapatıp yarım saat kadar uyumalarını bekleyin. Sonrasında ışığı açarak ağzı dolu olan balığınızı yakalayın ve hazırladığınız akvaryuma alın. (Burada amaç hem balığın daha az strese girmesini sağlamak hemde balığı daha kolay yakalayabilmektir.)

Bu aşamadan sonra size beklemekten başka bir şey kalmıyor. Balığınız bu  dönemde yemde yemediği için bırakın ne hali varsa görsün. Hatta bu akvaryumu evin sakin bir yerinde loş bir ortama koyarsanız daha iyi olur.Kuluçka süresini tamamladığında yavrularını bırakacaktır. Hayırlı olsun.

Soru ; Anne yavrularını bıraktı, peki yarularını yer mi? Anneyi yavrulardan ne kadar sonra ayırmalıyım?

Cevap ; Anne yavrularını yemez.

Anne dışında diğer balıklar yeni doğmuş yavruları yiyeceklerdir. Anne yavrularını ayırdığınız tankta kendisi bıraktıysa 3-4 gün süreyle bu muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Bu süre içerisinde de anneyi sıkı besleyerek kaybettiği formunu geri kazandırırsınız. Bu süre sonunda anneyi tekrar ana tanka alıp yavruları yanlız bırakınız.

Kusturduysanız bu şansınız olmayacak, anneyi yavrularından ayırmalısınız. Aksi takdirde anne yavrularını yemeyecek ama ağzına geri toplayacaktır, sizde kusturduğunuzla kalırsınız.

Soru ; Diyelim ki başka bir akvaryuma ayırdığım dişi yavrularını ağızdan bıraktı ve 2-3 gün sonra dişiyi yavrulardan ayırdım.

Fakat yeni bir dişi ağzına yumurta aldı. Peki ilk yavrular ayırma tankında serbest, ben yeni dişiyi bu yavruların yanına eklersem, yavrular için sorun olmaz mı?

Cevap ; Eklediğiniz dişinin ağzı dolu olduğu sürece diğer yavrulara zarar veremez, fakat kendi yavrularını bıraktığında ilk yavruları tehdit olarak görecektir ve zarar verir.

Bu sorunu şu yöntemlerle aşabilirsiniz;
a-) Mevcut yavrular için ve olası ihtimal zamanla eklenecek bir sürü yavru için mümkün olduğunca büyük bir yavru akvaryumu alabilirsiniz. (Sadece yavruların bulunacağı.)
Sorun kökten çözüme kavuşur.

b-) Mevcut yavruları bol bol linkini verdiğim pet şişe yavruluğa diğer anne yavrularını bırakana kadar ayırabilirsiniz.

c-) Yeni dişiyi ayırmadan, günü geldiğinde pet şişe yavruluğa kusturabilirsiniz. Bu yavruluğu da ana tanka yüzer halde bırakırsınız.

Soru ; Yavrularım doğdu nasıl besleyeceğim?
Cevap ; Doğan yavrularınızı eğer kusturduysanız vucudlarına yapışık halde ve top şeklnde yumurta keseleri olabilir. Takribi ilk iki gün bu keselerinden beslenirler ve yem yemezler.

Bu keselerin indiğini ve yok olduğunu gördüğünüzde anaçlara verdiğiniz tetra bits türevi yemleri ufalayarak verebilirsiniz. Ben masraftan kaçınmam, canım da uğraşmak istiyor. Daha iyi büyümelerini istiyorum diyorsanız onlar için artemia hazılayabilirsiniz.

Soru ; Artemia nedir, hangi şartlar da hazırlanır, ne şekilde verilir?

1 aylarını doldurduklarında ise tubifex gibi canlı yemler verebilirsiniz. Risklidir ama ben balıklarıma verdim, veriyorum.
Canlı yemler balıkları daha iyi geliştirir, su pireleri, beyaz kurtlar bilinen en yaygın ve kolay bulunur alternatiflerdir.

Soru ; İlk yavrularım (Misal) 1 aylık oldular ama tanktaki bir başka dişinin yavruları doğmak üzere ne yapabilirim? Yahut yeni yavrularla eskileri aynı yere koyabilir miyim?
Cevap ; Bu durumlarda yeni doğan ünitesi (
Yavruluk) her daim şarttır.

Yüzebilen yavruları büyüklerle karıştırmanız da sorun yok. Yeni doğanları ise yavrulukta bir miktar büyütmelisiniz.Çünkü yeni doğdukları bu dönemde vücutları hassas olur, büyük yavrulardan kaçam ayacakları için tırtıklanarak öldürülebilirler. Gerekli çevikliğe ulaştıklarında diğerleri ile karıştırabilirsiniz.

Ben 200 litrelik bir yavru akvaryumu alıp sorunu çözmüştüm. 1-2 cm’i aşan tüm yavruları bu tanka alıyordum. 1-2 cm’den 7 cm’e kadar irili ufaklı yavrular bu tankta idi.
Yeni doğanları 1-2 cm olana kadar yavru tankı içerisinde pet şişe yavruluklar da tutuyordum.

Anlattığım sistemi fazla yavru alıyorsanız ve düzeniniz oturmuşsa ileride yahut şimdiden, mecburen kurmak durumunda kalacaksınız.

Sistemi anlatma çabamı bir resim ile destekleyeyim, bahsettiğim yavru akvaryumunun resimlerini bulamadım ama sistem bu olacak.

Yeni doğanlar resimdeki yavrulukta, diğer boylanmış yavrular tankta. 1-2 cm’i yaklaşık 1 ay içerisinde geçerler ve diğer yavrularla karıştırabilirsiniz.

Soru ; Peki yeni doğan yavrular, en erken ne zaman ana tanka alınabilirler?
Cevap ; Yeni doğan yavrular anaç boyları ve ana tanktaki balık sayısı, saklanma yerleri gibi etkenler düşünülürek ana tanka en kötü koşullarda 2.5-3 cm olduklarında alınabilir.

Yavrular için gerekli saklanma alanları ve yem yiyebilmeleri için yeterli yemlemeyi yapıyorsanız bu boy 1.5-2 cm’e kadar düşebilir.

Mesela tankımın şartlarına bağlı olarak yavru akvaryumundan ana tankıma ayırdığım yavrularımın resimleri.

Bu yavrular 2-3 cm boya geldiklerinde anaçlarla ana tankta karıştırıldılar.

Tanktaki yavrular
Anne ve oğul  –  Baba ve oğul

İki kardeş – En küçük yavru 1.5 cm

Bu yavrular ise saklanma alanlarım bol, yemlemem sık olduğundan 1.5 cm boyda iken ana tanka salındılar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. kardeş yazıktır günahtır canlı oda neden işkence ettin yaa…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu