Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Evde Ek İş Yaparak Para Kazanan Ev Hanımları

Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak

Türkiye’de 12.2 milyon ev kadını var. Bu kadınların büyük bir kısmı ya hiç çalışmamış ya da geçici işlerde çalışmış ev kadınları. Evlerine tek bir maaş, kocalarının maaşı giriyor. Bu pahalılıkta tek maaşla geçinmek kolay değil. O nedenle ev kadınları ev ekonomisine katkıda bulunmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Kimisi evde dikiş dikiyor, kimisi yemek pişirip satıyor, kimisi de incik boncuk yapıyor. Ürettiklerini arkadaşlarına, çevrelerine veya mağazalara satarak para kazanıyorlar. Bu şekilde hem özgüvenleri artıyor hem eşlerinden para istemek zorunda kalmıyorlar hem de istedikleri bir şeyi gönül rahalığı ile alabiliyorlar.Dikiş dikip, yemek yaparak ev ekonomisine katkı sağlayan kadınlarla konuştuk.
Pek çok ev kadını, dikiş dikerek, yemek yaparak bütçeye ciddi katkıda bulunuyor. Müşterilerini de daha çok çevrelerinden, arkadaşlarından bulan kadınlar “kendi paramızı kazanmak harika bir his, kimsenin eline bakmıyoruz, özgüvenimiz yerine geldi, çarşıya pazara çıkarken para istemiyoruz, kafamız rahat” diyorlar. O kadınlarla konuştuk.

Savulun dünya, ben geliyorum!
Tatvan Bitlisli 47 yaşındaki Candan Baş’ın 24 ve 27 yaşında iki çocuğu var. Eşi devlet memuru, o ise içli köfte yaparak eve katkı sağlıyor. İçli köfte yapmaya da 3-4 ay önce başlamış. Karamanlıların bir pikniğine katıldıktan sonra bu işe girişmiş. Herkes mangal yapıyormuş, Baş da içli köfte yapıp götürmüş. 100-150 kişilik bir piknikmiş bu. Birçok kişi tadına bakmış ve olumlu yorumlar almış. Piknikte bir arkadaşı içli köfteleri satmasını önermiş Baş’a. Başlarda pek ciddiye almamış bu öneriyi. Fakat daha sonra özel okulda okuyan oğlunun okul taksitlerinde sıkıntı yaşamaya başlayınca arkadaşının önerisine uyup, içli köfte yapmaya karar vermiş. Baş, “Mutsuz, çaresiz bir şekilde kara kara ne yapacağımı düşünürken içli köfte geldi aklıma” diyor. Birçok ev kadınının aksine Facebook üzerinden de satışlara başlamış Baş. Facebook’ta İçli Köfte Sevenler Grubu’na ‘içli köfte satışları başlamıştır’ yazınca ilk müşteriler gelmeye başlamış. İlk müşteriyi Baş şöyle anlatıyor: “Biri bir arkadaşımdan numaramı almış. 2 kilo içli köfte istiyorum dedi. Büyük bir coşkuyla yaptım, o an sanki milyonlar kazanmış gibi hissettim. Savulun dünya, ben geliyorum dercesine yaptım.” Tadına bakanlar çok memnun kalmış. Birkaç kişi daha istemiş. Ardından 3’er kilo 5’er kilo siparişler gelmeye başlamış ve 2-3 ay içinde bin liradan fazla para kazanmış. Baş para kazandığında hissettiklerini şöyle açıklıyor: “Bu benim için çok büyük bir şeydi. Artık bir yere giderken eşimden para istemek zorunda değildim. Hatta ona para verdiğim bile oldu. Eşimin getirdiği paranın üzerine para koydum ve özgüvenim arttı.”

Candan Baş’ın eşi içli köfte işini ilk zamanlarda pek hoş karşılamamış. ‘Emeğine, malzemeye yazık’ demiş. Böyle demesinin nedeni de içli köfteyi önceden yapıp müşteri bekleyeceğini sanmasıymış. Yapılan masrafın kendilerine dönmeyeceğinden endişe etmiş. Sipariş üzerine yapıldığını görünce biraz daha rahat etmiş. Para kazanıldığını görünce mutlu olmuş. Şimdi Baş’a “Malzemen bitti mi, bittiyse gidip alayım” diye kendisi geliyormuş.

Baş, broşür de bastırarak, belediyelerin düzenlediği kermese içli köftelerinden götürüp satıyormuş. Ev kadınlarına kendi paralarını kazanmalarını tavsiye eden Baş, daha önce de bazı işler yapmış. Sekreterlik ve okul servislerinde hosteslik yapmak gibi. Çocukları okula başlayınca 1998 yılında işi bırakmış ve çocuklarla ilgilenmeye başlamış. O zamandan beri evde. Bir ara çanta ve çorap örüp satmış. Evde oldukça bir şeyler yapmaya çalışmış.

Ana-kız birlikte çalışıyorlar
Ev kadını Hatice Sağçolak (65) ve kızı Ayşe Buket İskender (42) 2009 yılından beri evlerinde el yapımı saten çiçekler yaparak internet üzerinden yurtdışına satıyorlar. Kumaşlarını organize, saten kumaş satan mağazalardan, boncuk, pul, payet gibi malzemeleri Eminönü’nden temin ediyorlar.
Satışı da internet üzerinden el yapımı ürünler satan bir sitede açtıkları sayfadan yapıyorlar. Müşterilerini de buradan buluyorlar. Sürekli müşterileri var fakat düzenli alım yapmıyorlar.
Aylık kazanç mevsimlere göre değişiyor. Bu nedenle belirli bir aylık kazançları yok. Yüzde 30-35 kar marjıyla çalışıyorlar. Günlük çalışma saatleri ellerindeki mala göre değişse de ortalama 4-5 saat çalışıyorlar.

Daha önce özel sektörde muhasebe müdürü olarak çalışan, çocuğu olduktan sonra çalışmaya ara veren Ayşe Buket İskender, el işi ürünlerle ilgilenmeyi her zaman sevmiş. Ürünleri evde birikince bu ürünleri değerlendirecek bir mecra aramaya başlamış. İşler ilerledikten sonra annesi de kendisine çiçeklerin üretimi konusunda katılmış. Böylece internet üzerinden ilan hazırlanması ve müşterilerle diyalog kurulmasında kendisi, üretim konusunda anne Sağçolak ağırlık kazanmış.

Bu işin en büyük faydasını İskender şu şekilde anlatıyor: “Hobimi işim yaptım. Tam da istediğim gibi özgür zamanlı, çocuğumla ilgilenirken para kazanabileceğim bir işe sahip oldum. Annem ise boş zamanlarını değerlendirerek gelir elde etme imkanına kavuştu. Bir şeyler üretmeden duramayan bir insanım. Ayrıca interneti, sosyal medyayı, yeni insanlarla tanışmayı, başka dünyalar tanımayı seviyorum. Bu iş sayesinde yurtdışında iletişimde olduğum pek çok arkadaşım oldu.”

Anne kız bir günlerinin nasıl geçtiğini İskender şöyle anlatıyor: “Çocuğumu okula bıraktıktan sonra anneme geçip internette satışlarımı, siparişlerimi kontrol edip, yapılacak işleri düzenleyerek ürünleri hazırlıyoruz. Satış ya da sipariş olmadığı zaman yeni modeller geliştirmek için araştırmalar yapıp yeni ürünler üretiyoruz. Kadınlara muhakkak bir şeyler üretmelerini, sevdikleri şeyleri ve hobilerini işleri konumuna getirmeyi öneriyorum.” İskender’in eşi de bu şekilde para kazanmasına olumlu bakmış. İşin içinde anne de olunca içi rahat etmiş. İnternetten satış fikri ise İskender’in kardeşiyle yaptığı beyin fırtınaları sonucunda ortaya çıkmış.

Kimsenin eline bakmıyorum, kafam rahat
47 yaşındaki Menşure Solak, Kayserili. 9 yaşına kadar orada yaşamış. Sonra İstanbul’a gelmişler. Solak, 1 yıl önce işten ayrılmış. Bir ofiste telefonlara bakıyormuş. Ayrıldıktan sonra bir süre iş bulamamış. Solak, “35-40 yaşından sonra hiçbir yer işe almıyor” diyor. Bir dönem kozmetik, makyaj ürünleri satmış, takı yapmış, örgü, kazak, hırka örmüş. Son birkaç aydır da mantı yapıp satıyor. Çocukluğundan beri mantının içinde olduğunu söyleyen Solak, yemek yapmaya zaten hep meraklı olduğunu belirtiyor. Müşterileri de kendi çevresinden. Çoğunlukla arkadaş toplantıları ve kulaktan kulağa yayılmasıyla çevre edinmiş Solak. 100’den fazla müşterisi olmuş. Düzenli müşterileri de varmış. Mesela bir siteye mantı yapıyormuş. Haftada 20 kilo sipariş geldiği oluyormuş oradan.

Kilosunu da 20 liraya veriyor.
Mantı satma fikrini de arkadaşları vermiş. Zaten yapıyorsun neden satmıyorsun demişler. İlk alanlar da arkadaşları olmuş. Günlük yemek için isteyenler de oluyormuş arkadaş toplantıları için de. Bazen gece geç saatlere kadar mantı açtığı oluyormuş. 1 kilo mantıyı yapması 1 saatini alıyormuş. Mantı malzemelerini de bildiği güvendiği yerlerden alıyormuş. Kendi için nasıl yapıyorsa başkalarına da aynı şekilde hazırladığını, herkesin yaptığını da beğenmediğini ifade eden Solak, ince çalışılması gerektiğini söylüyor: “Tek tek, özenle yapılması gerekiyor. Şekil çok önemli, düzgün katlanması kapatılması çok önemli. Hamurunun yumuşaklığı, inceliği, baharatları çok iyi olmalı. Zerdeçal bile koyarım ben. Az miktarda nane koyarım, güzel bir nane ama köy nanesi.”

Eşinden ayrı olan Solak’ın iki kızı var. Biri evli, diğer kızıyla birlikte yaşıyor. 25 yaşındaki kızı kasiyer olarak çalışıyor. Ayda ortalama 1,500 lira kazançları var. Kızlarından her zaman destek gördüğünü söyleyen Solak: “İki kızım ve ben… Üçümüz birbirimizi desteklemeseydik hayatta kalmamız mümkün değildi” diyor.

Kendi parasını kazandığı için çok özgür hissettiğini belirten Solak’ın kendine güveni gelmiş, huzurluymuş, kendi ayakları üzerinde durabiliyormuş. Kafası da rahatmış, birine ihtiyacım yok, kimsenin eline bakmıyorum diyor.Ev kadınlarına kendi paralarını kazanmalarını tavsiye eden Solak, bu sayede kazandıkları parayla içlerinde kalan bir şey varsa rahatlıkla alabileceklerini söylüyor: “Bir elbise, bir kitap almak istiyorsan veya bir yere gitmek istiyorsan bunu yapacak paran oluyor ve daha korkusuzca ve rahat harcayabiliyorsun paranı.”

İş hayatına bir kere girince evde oturmak zor geliyor
2000 yılında emekli olan 56 yaşındaki Aynur Ger, daha önce sicil memuru ve vali sekteri olarak çalışmış. Emekli olduktan sonra uzun süre bir iş yapmamış. Internette Indus Danışmanlık’ın sitesinde gördüğü bir projeyle ev ekonomisine katkı sağlamanın bir yolunu bulmuş. Ger, şimdi evde 3 saatini kese yapıp, içlerine lavanta yerleştirmekle geçiriyor, bu sayede 300 TL civarında para kazanıyor.

Projede çalışan 13 ev kadını kendi becerileri doğrultusunda lavanta torbası yapmanın yanı sıra dantel, kanaviçeden kitap ayracı veya takı yapıyor.

Ev ekonomisine 3 aydır bu şekilde katkıda bulduğunu söyleyen Ger, “İnsan iş hayatına bir kere girince evde oturmak ona zor geliyor hele bir de çalışmayı seviyorsa. Uzun süredir evde oturmaktan sıkılmıştım. İş hayatına dönmenin yollarını arıyordum. Ancak benim yaşımda birinin tekrar iş hayatına dönmesi zor. Emekli bir ev kadını olarak ekonomiye katkıda bulunmak beni heyecanlandırdı. Uzun süreden sonra eve ek gelir getirmek tarif edilemez bir duygu. İçinde bulunduğum rutinden ayrılarak kendimi faydalı bir birey olarak görmemi sağladı” diyor. Sabah kalkıp kahvaltıyı hazırladıktan sonra çamaşır, bulaşık ve yemek yapmak gibi ev işleriyle ilgilenen Ger, öğle yemeğini yedikten sonra masa başına oturup lavanta keselerini hazırlıyor. Akşamüstü çayına kadar hazır olan keseleri sepetlerin içine yerleştiriyor.

Belediyeler de destek oluyor
Kadınların ürettiği, yaptığı şeyleri değerlendirmek için belediyeler de yardımcı oluyor. Mesela Ordu’da ev kadınlarına ekonomik katkı sağlamak ve ticaretin içine çekebilmek için belediye katkısıyla Kadın El Emeği Pazarı açıldı. Benzer bir şekilde Aliağa Belediyesi de Zeytinli Park içinde kurulan standlarda kadınların ürünlerini satabileceğini açıkladı.

Bu şekilde kadınlara destek olan birçok belediye var. Bunlar dışında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı da (KEDV) kadınların ürettiklerini satmaları konusunda yardımcı oluyor. 1986 yılında dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmek amacıyla kurulan KEDV, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. Çalıştığı bölgeler: İstanbul’un dar gelirli semtleri, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden etkilenen bölgeler ve Güneydoğu Anadolu. KEDV ayrıca bu programları hizmetlerine dahil etmek isteyen Türkiye’nin her yerinden belediyelere ve destek talep eden kadın gruplarına eğitim, danışmanlık desteği sağlıyor. İşbirliği yaptığı kuruluşlar arasında Belediyeler, SHÇEK, Kadının Sorunları ve Statüsü Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Citibank, Carrefour, Estore, Microsoft gibi yerler bulunuyor.

Çoğu kadın ürünlerini satamıyor
KEDV, kadınlarla birlikte ürün geliştiriyor, kendi ekonomilerine katkıda bulunabilecek bir şekilde satmalarını sağlamaya yardımcı oluyor. Geleneksel kalıplardan çok yeni dönemde ilgi çekebilecek modern ürünler geliştirmeye çalışıyorlar. Kadınlar önce KEDV’in yerine gidiyor ve yapılanlara bakıyorlar. Birlikte ne yapabileceklerini konuşuyor, yeteneklerini, kabiliyetlerini anlatıyorlar. Kimi örgü örüyor, kimi takı yapıyor, kimi dantel, kimi de dantel oyası yapıyor. Çoğu kadının ürünlerini satamadığını belirten KEDV Nahıl Mağaza Müdürü Şule Alpaslan bunun nedenini ya tasarımların çok iyi olmaması ya da satacak birileri bulunamaması şeklinde açıklıyor: “Biz emeği tasarımla birleştirerek daha büyük bir kesime ulaşmalarını sağlıyoruz. Firmalarla şirketlerle sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz, bir kadının bir ürününün burada bulunması proje için gelen şirket alıcıları için faydalı olabiliyor. Mesela yılbaşı için bin ürün sipariş verebiliyorlar. Veya set yapılabiliyor. Birkaç kadının ürünü birleştirip paket olarak satabiliyoruz. Özel günlerde çok yoğun oluyoruz. Kadın bu şekilde evinden çıkıyor, hiçbir şey yapamayacağını düşünürken kendisi gibi kadınları görüyor ve yapabileceğini, yalnız olmadığını anlıyor. Kendi ayakları üzerinde durabiliyor.”

KEDV’in Beyoğlu’nda fiziksel bir dükkanı bulunuyor. Ürünler burada satılıyor. 500’den fazla kadın KEDV sayesinde para kazanmış. Ürünlerini burada satmak isteyen kadınların önce KEDV’e bir e-posta atıp ürettikleri şeylerin fotoğrafını göndermesi gerekiyor.

Evde Dikiş Nakış İşi Yapmak

89 Yorum

 1. Bende iş istiyorum elim hızlıdır zamanında teslim ederim cevap atın lütfen paketleme katlama montaj dizme evde baklava yapabilirim ankara çankaya

 2. Merhabalar;
  Ev mantısı yapımı ile ugraşmaktayız. İstanbul Kartal bölgesinde ikamet etmekteyiz.
  Mantı fiyatımız 17 TL
  Ancak çoklu alımlarda fiyat konusunda yardımcı oluruz.Konu ile ilgilenirseniz iletişime geçebilirsiniz.
  kadirrkoc@hotmail.com
  Ulaşım için: 05319144720

 3. Mrb ben aydin nazillide yasiyorum evde icli kofte yapip satmak istiyorum aslen marasliyim icli kofte konusundada iddaliyim bana donerseniz cok sevinirim

 4. Merhaba evde ise ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim Kırklareli BABAESKİ

 5. Ben de üyeyim ve duyduğum hiç bir olumsuzluğu yaşamadım. Hatta Kontör yüklemesi yaptırdım. Tamda ihtiyacım olan bir zamanda oluştu.

 6. Merhaba Yalova da ikamet ediyorum davetiye katlama nikah sekeri kina paketleme gibi işler yapmak istiyorum bana da yardımcı olursanız sevinirim veya evden yapabileceğim bir is arıyorum geri dönüş bekliyorum

 7. Benderimki.com’a üye oldum ve anket doldurarak ödememi aldım. Diğer sitelere pek benzemiyor ödeme listelerini de sitelerinde yayınlamışlar ve zamanında ödeme yapıyorlar. Güzel bir siteye benziyor. İnternette hep olumsuz şeyler duyardım ama ben bir olumsuzlukla karşılaşmadım . Bu site hakkında fikri olan var mı?

 8. Ankara Eryaman da oturmaktayım. iyi ve iddalı bir ekibiz. Düğün,nişan, kına,sünnet,kokteyl ve toplantılar için sıpariş alınır.
  Malzemeler fiyata dahildir.
  sipariş ve irtibat hattı : 05536333754
  Büyük boy tepsi 20 katlı el açması börek ( patatesli, peynirli, mercimekli ) 50 tl
  Yaprak sarma kg fiyatı 25 tl
  Büyük boy poğaça tepsisi 20 tl
  Etli yaprak, lahana sarma kg fiyatı 45 tl
  Kek çeşitleri 20 tl
  Mantı kg fiyatı 20 tl
  Mercimek köftesi kg fiyatı 15 tl
  kısır kg fiyatı 15 tl
  Patates salatası kg fiyatı 15 tl.

 9. aynı işi yapıyorum bende arabistanda ve gayet gelir kazanıyorum

 10. paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu