Giyim Bayilikleri

Fashion Frends’i franchise ile büyütecek

Onat Tekstil, 2007 yılında yarattığı Fashion Frends markasıyla franchise yererek büyümeye hazırlanıyor. Türkiye’de 15 mağaza açmaya hazırlanan şirket, yurtdışı pazarına ise İran ile adını atmayı hedefliyor.

Onat Tekstil

Fikriye Onat’ın 1989 yılında Bahçelievler’de 100 metrekarelik bir atölyede temellerini attığı Onat Tekstil, bugün 20 bin metrekarelik üretim tesisiyle Türkiye’nin önemli tekstil üreticilerinden bili haline geldi. Kurulduğu yıllarda şirketlere fason üretim yapan Onat Tekstil, Fikriye Onat’m oğlu Ayhan Onat’ın da işin içine girmesiyle hızlı bir büyüme sürecine girdi. 2007 yılında kendi markalarını oluşturmak için Fashion Frends’i kuran Fikriye ve Ayhan Onat, toptan markası olan Fashion Frends’i şimdi franchise mağazalarla büyütmeye hazırlanıyor. Marka, 17-35 yaş arası genç kadın ve erkekler için hazır giyime yönelik üretim yapıyor.

ANADOLU’YA AÇILIM ZAMANI

Fashion Frends Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Onat, bu yıl İstanbul’da kendileri bir mağaza açtıktan sonra Anadolu’ya açılacaklarım söylüyor. Onat, “ilk mağazamızı kendimiz Beylikdüzü’nde açacağız. Ardından Anadolu’ya açılacağız. Hedefimiz 20l6’da 15 civarında mağaza açmak” diyor. Bir Fashion Frends mağazası açmak için inşaat ve dekorasyon maliyeti metrekare başına 500 dolar. Bu rakama sezonluk 250 bin dolarlık ürün maliyeti ekleniyor. Ortalama 500 metrekarelik bir mağaza gerektiğini belirten Ayhan Onat, bayilerin büyüme hedeflerini dikkate alarak bütçeleme, yeni lokasyonda mağaza açma ve ürün tedariki konularında destek vereceklerini söylüyor.

YURTDIŞINDA BÜYÜYECEK

Dış pazarlarda da büyüme hedefi olan Onat Tekstil, yurtdışına ilk adımını İran ile atacak. İran’da yerli bir ortakla Tebriz ve Tahran’da iki mağaza açmaya hazırlanan şirket, yıl sonuna kadar bu ülkede toplam yedi mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Ayhan Onat, Kuzey Afrika, Kazakistan, Kırgızistan gibi pazarları da araştırdıklarını söylüyor.Tekstilin dışında inşaat sektörüne yönelik yatırımları da olan Onat Grup, 2015’te yüzde 25 büyüyerek cirosunu 100 milyon TL’ye çıkaıdı. Fashion Trends ile bu yıl agresif bir büyüme stratejisi belirleyen şirket, 20l6’yı yüzde 30’luk büyümeyle kapatmayı planlıyor.

Ayhan Onat, 20l6’da üretim konusunda yeni bir yatmma hazırlandıklarını belirtiyor. Onat, “Adapazan’nda 5 milyon dolarlık bir yatırımla bir üretim tesisi kurmayı hedefliyoruz. Bu yatırımımızla 200 kişiye istihdam sağlayacağız. Aylık 300 bin adet olan üretim kapasitemiz de 500 bin adede çıkacak” diye konuşuyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Alışveriş merkezlerinde ve büyük şehirlerdeki ana caddeler üzerinde minimum 500 metrekarelik bir mağaza olması gerekiyor.
ilk sermaye bedeli: 500 metrekarelik bir mağaza için ortalama 500 bin dolarlık yatırım yapmak gerekiyor.

Ciro hedefi: Sezonluk 500 bin dolar

Kâr marjı: Net yüzde 40

Bayilerde aranan özellikler: Perakende geçmişi olan ve yeterli sermayeye sahip olan girişimciler

Başvuru için irtibat: 0212 689 42 42Bir Yorum

  1. Anladım yani 500 metrekare bayilik için 500.000 Dolar istiyorsunuz.Yaz sezonu için 250.000 Dolar,kış sezonu için bir 250.000 Dolar daha. İçerisinde ne satacağız dükkanın? T-Shirt,Gömlek,Kazak,pantolon vs. Eh işletme maliyeti için de bir 500.000 Dolar olması lazım bir köşede.İyi de güzel abicim 1.500.000 milyon Dolarlık yatırım eder 4.5 milyon Lira. Kaç yılda yatırımın karşılığı alınacak 20 senede mi ? Sizin psikolojiniz bozulmuş 🙂 İçeride karı satsan o parayı çıkaramazsın,batar gidersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu