Anasayfa / Kariyer ve İş / Finans ile İlgili Meslekler ve İş Tanımları

Finans ile İlgili Meslekler ve İş TanımlarıRakamlar size bir şey ifade ediyor mu? Peki ya doların sizin için bir anlamı var mı? Eğer öyleyse, mezun olmadan önceki yıllarınızı iş ve finans alanında bir kariyer yapabilmek için değerlendirmelisiniz.

Finans alanında düzinelerce iş fırsatı vardır. İşte finans alanında diploması bulunan herkesin değerlendirebileceği ihtimaller:

Sigorta Uzmanlığı

Eğer sigorta şirketlerinin sigorta politikalarını nasıl belirlediğini veya kimler ile anlaşma yapacağına nasıl karar verdiğini merak ediyorsanız, profesyonel tahminler yapabilmek veya sigorta şirketlerinde çalışmak için sigorta uzmanlığını keşfetmeye çalışmalısınız.

Sigorta uzmanları, verileri bir araya getirir, analizlerini yapar ve belirli olaylarla ilgili risklerle ihtimalleri tahmin etmeye çalışır. Bu olaylar ölüm, hastalık, yaralanma veya hırsızlık olabilir. Sigortacılar ellerindeki verilerden yararlanarak müşteriyi anlaşma yapmaya ikna edecek kadar yüksek bir sigorta miktarı belirlemeli, aynı zamanda da şirketin yeterli kar sağlamasını garanti altına almak zorundadır.

Bütçe Analisti

Küçük, orta, büyük bütün firmaların finansal kaynakları limitlidir. Bütçe analisti, firmanın kaynaklarını en verimli şekilde nasıl kullanabileceğini belirler.

Bütçe analistleri hem özel sektörde, hem de kamu sektöründe çalışabilir; firmada bütçeden sorumlu kişilere teknik yardım sağlayabilir veya önerilerde bulunabilirler. Yeni yatırımlar için bütçe ayırmak, var olanların bütçeleri düzenlemek, harcamaları azaltmak ve geliri artırmak için genelde yöneticilerle işbirliği içinde çalışırlar.

Finansal Danışman

5 dakika önce loto kazandınız. Peki ya şimdi ne yapacaksınız? En mantıklısı paranın bir kısmını veya tamamını yatırım için kullanmaktır.
Finans planlamacıları insanlara loto kazanmış olsalar da olmasalar da paralarını nasıl akıllıca ve karlı bir şekilde kullanabileceklerini gösterir.
Bu işi yapan kişilere mali müşavir veya finansal danışman adı da verilir. Bu profesyoneller bilgilerini ve yatırım stratejilerini vergi, sigorta ve emlak alanlarında müşterilerinin uzun veya kısa vadede amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak mali kararlar vermelerine yardımcı olmak için kullanırlar.

  İstanbul'a Yapılacak Kanal 2.5 Milyon Kişiye ,İş Sağlayacak

Aynı şekilde, güvenlik ve yatırım analistleri olarak da bilinen finans analistleri(hesap uzmanları) bankalarla, sigorta şirketleriyle, ortak fonlarla veya emekli fonlarıyla ve güvenlik firmalarıyla beraber bu kuruluşların akıllıca yatırımlar yapmalarını sağlamak amacıyla çalışabilirler.

Finansman Yönetimi

Bütçe analistleri gibi firmalarla beraber çalışırlar ancak sorumlulukları daha geniş ve çeşitlidir.

Finansman yöneticilerine bazen muhasebeci veya maliyeci adı da verilir. Finans raporlarını denetlemek, yatırım aktivitelerini yönetmek, şirketin yapması gereken işlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek ve para akışını düzenlemek başlıca görevleridir. Gelir ve gider dosyaları, bilançolar, gelecekteki kazançların ve masrafların analizleri genellikle hem kendi firmasının politikaları, hem de dışarıdaki yasalar ve düzenlemelerle ilgili çok iyi bilgi sahibi olması gereken finansman yöneticisinin geniş iş yelpazesi altındadır.

Sigorta Analisti

Sigorta koşullarını saptayan kişilere de sigortacı diyebiliriz ve bu kişiler sigorta poliçelerinin sigortayı yaptıran kişiye ve yapan şirkete uygun olup olmadığına karar verebilmek için genellikle sigorta uzmanlarıyla beraber çalışır, onların sigorta istatistiklerinden yararlanır.

Bu koşulları saptayan kişiler ayrıca firmanın poliçelerdeki risk alma durumuna göre yaptıkları değerlendirmelere dayanarak prim tahmini de yapabilirler.

Kredi Danışmanlığı

İnsanlar araba almak, ev değiştirmek veya üniversite masraflarına karşılamak amacıyla her gün kredi danışmanlarına başvururlar. Aynı şekilde, kendi işlerine sahip kişiler de işlerini genişletmek veya stok yapmak amacıyla kredi danışmanlarından sıklıkla yardım isterler.

Kredi danışmanları finans kurumlarında, bankalarda ve kredi kooperatiflerinde çalışırlar. Kredi danışmanı olarak biraz pazarlamacı biraz analizci olmalısınız. Kredi almak isteyen birine başvuru formunu doldurması için yardım eden ilk kişi siz olacak ve ardından formdaki bilgileri değerlendirerek kişinin geri ödemeyi yapıp yapamayacağına karar vereceksiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir