Şirket Haberleri

Fındıkta fiyat artışı rekor kâr getirdi

Anadolu 500’ün kârını an çok artıran şirketi Ordu’dan çıktı. Fındık tedarikçisi Gürsoy Tarımsal Ürünler, vergi öncesi karını yüzde 41 birden fazla artırarak bu kategorinin birinci sırasına yerleşti. Geçtiğimiz yıl findik fiyatlarında yaşanan artışın da etkisiyle kârlılığım artıran şirket, ihracat yaparken iç pazara da yönelmesiyle birlikte önemli bir büyüme yakaladı.

Her yıl düzenlediğimiz Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında 2014 yılında kâarını en çok artıran şirketler kategorisinde birinciliği Ordulu Gürsoy Tarımsal Ürünler elde etti. Gürsoy Tarımsal Ürünler, 2013’te 17 bin 541 TL olan vergi öncesi kârım geçtiğimiz yıl 7 milyon 373 bin TL’ye yükselterek kâr atışı şampiyonu oldu. Gürsoy’un kârındaki artış yüzde 41 bini aştı.

Bu kategoride ikinci sırada Erpiliç Entegre Tavukçuluk yer aldı. Üçüncü sıraya ise Çamsan Ağaç yerleşti.

Fındığın anavatanı Karadeniz’de 1933 yılından bu yana faaliyet gösteren Gürsoy, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük gıda markalannın dağıtıcısı ve tedarikçisi konumunda. Gürsoy, iç ve dış pazarda çikolata, pasta, şekerleme, dondurma ve bisküvi sektörlerinin lider markalarıyla çalışıyor.

PERFORMANSI NASIL ARTTI?

Fındık, fındık unu, fındık püresi, fındık ezmesi, draje ve krokan üreten şirket, 310 kişiye istihdam sağlıyor. 2013 yılında 168 milyon TL olan cirosunu 2014 yılında 225 milyon TL’ye yükseltmeyi başaran şirket, 2013’te 6l milyon TL olan ihracatını da geçtiğimiz yıl 73 milyon TL’ye çıkardı.

Gürsoy Tarımsal Ürünler Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, geçen yılki performansları hakkında şunlan söylüyor: “Geçtiğimiz yıl fındık fiyatlarındaki yükseliş kârımıza pozitif yansıdı. Ancak bunun ardındaki asıl başarı Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip etmemizden kaynaklanıyor. Geçen yıl sektördeki bazı oyuncular don felaketinden önce fiyatların düşmesiyle birlikte mart-ağus-tos arası yoğun satış yaptılar. Biz bunu yapmadık. Dondan sonra bazı firmalar çok zarar etti.”

Otomasyon yatırımı yaptıklarını, böylece verimlilikte de önemli bir artış yakaladıklannı söyleyen Dursun Oğuz Gürsoy, 2013 yılındaki 11 bin tonluk üretimlerini de geçtiğimiz yıl 15 bin tona çıkardıklarına dikkat çekiyor. Gürsoy, ağırlıklı olarak dış piyasaya çalışan bir şirket iken geçtiğimiz yıl iç pazara da açılarak önemli perakendecilere ürün tedarik etmeye başladıklannı belirtiyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu