Güncel Ekonomi Haberleri

FinTech nedir? FinTech ile ne gibi hizmetler sunuluyor

FinTech nedir? FinTech ile finansal hizmetlerin teknoloji kullanılarak daha hızlı, kolay ve verimli yapılması hedefleniyor. Bütün dünyada bu alan en hızlı gelişen sektörlerden biri. İsterseniz FinTech nedir, FinTech ile ne gibi hizmetler sunuluyor sorularını bu yazımızda yanıtlayalım.

Finansal Teknoloji Fintech

Financial Technology sözcüğünün kısaltması olan FinTech, finansal hizmetlerin daha kolay ve hızlı verilmesi amacıyla oluşturulmuş teknolojilerin bütünüdür. FinTech, internet ve diğer ağ teknolojileriyle oluşturulan finansal işlemleri birleştirip teknolojinin getirdiği pratik çözümlerin tamamını oluşturuyor.

Teknolojinin gelişmesi, giderek artan mobil internet kullanımı, bu yeniliklerle gelen işlemlerin ve hayatın hızlanması ile finansal işlemlerin de hızlanmasını sağlıyor. FinTech ile birlikte finansal dünyanın sunduğu hizmetler artıyor. Bu alanda üretilen yazılımlar bizlere farklı çözümler sunuyor. Teknoloji alanında yazılımlarla birlikte, bu alana ilgi her geçen gün artıyor ve üretilen birçok yazılım ve çözüm ödeme sistemlerini kolaylaştırıyor. Örneğin FinTech çözümlerinden biri olan basit cüzdan uygulamalarından, çok kapsamlı ön muhasebe programlarına kadar birçok yazılım ve uygulama geliştirildiğini görmek mümkün.

FinTech çözümleri bankaların alternatifi mi?

FinTech nedir?
FinTech nedir? FinTech çözümleri bankaların alternatifi mi?

Bankacılık sistemleri ile başlayan hızlı mobil sistemler, mobil uygulamaları ve internet şubelerini daha sık kullanılır hale getirdi. Bankacılık sektörünün yaptığı işleri çok daha ucuz, hızlı ve kolay yollardan yapan FinTech sektörü, iş dünyasını baştan aşağı değiştirmeyi amaçlıyor.

Bankalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri değiştiren ve bankacılık sektöründen pazar çalmaya başlayan FinTech şirketleri, bireyden bireye para transferleri ve finansal çözümler sağlayarak bankacılık sektöründen farklı alternatifler olduğunu da gösterdi.

İlginizi çekebilir: Başarılı Fintech Girişimleri ve Para Kazanmanın Pratik Yolları

Melek Yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği alan

Melek Yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği alan
FinTech nedir? Melek Yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği alan

FinTech melek yatırımcıların da hayli dikkatini çeken bir yenilik. Mobil ödeme sistemleri, online birikim araçları, günlük bütçe tutma uygulamaları, para transfer işlemleri gibi pek çok farklı alanda finansal teknoloji girişimleriyle karşılaşabiliyoruz. Günümüzde finansal teknoloji girişimlerinin çok fazla gündemde olmasının ve ilgi çekmesinin en büyük sebebi, cep telefonlarımızın hayatımızda büyük bir yerinin olması. Dünyada geçtiğimiz yıl FinTech alanında 22,5 milyar dolar yatırım yapıldı. Türkiye’de de melek yatırımcı ağları ve girişimciler yaptıkları yatırımlarla bu alanı canlı tutmaya çalışıyor.

FinTech girişimleri çok yakında hayatımızda bankalar kadar önemli bir hale gelecek. Bu yüzden günümüzde pek çok global banka, finansal teknoloji girişimler için fon oluşturmaya başladı. Şu günlerde nadir karşılaştığımız bankaların girişimleri satın alma veya yetenek satın almalarının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Fakat FinTech girişimlerinin bu alanda başarılı olması için büyümeleri gerekiyor. Gelişen teknoloji ile mobilleşen hayatımızın artık bir ‘ihtiyacı’ olarak görülen FinTech’i gelecek günlerde ne gibi yatırımlar ve gelişmeler bekliyor hep birlikte göreceğiz.

FinTech ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

FinTech ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?
FinTech nedir? FinTech ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

FinTech, geleneksel bankacılık ve finans piyasaları işlemlerini geride bırakarak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte ortaya çıktı. FinTech sayesinde borç alma ve verme gibi en basit finansal işlemlerin bile çok yavaş ve çok fazla prosedür içeren yapısı karşısında, hızlı ve efektif çözümler sunarak çağa ayak uyduran teknolojiler geliştirildi.

FinTech ve bankacılık arasındaki ilişki nedir?

FinTech ve bankacılık arasındaki ilişki nedir?
FinTech nedir? FinTech ve bankacılık arasındaki ilişki nedir?

FinTech, geleneksel bankacılık işlemlerinin çok ötesinde bir kavram. Tüketicilerin banka şubelerinde daha fazla zaman ve çaba harcayarak yapabilecekleri tüm işlemleri, FinTech ile saniyeler içerisinde ellerindeki cihazlardan yapabiliyor.

FinTech ekosistemini kimler oluşturuyor?

FinTech ekosistemini kimler oluşturuyor?
FinTech nedir? FinTech ekosistemini kimler oluşturuyor?

Makine öğrenimi (Machine Learning), davranış analizi ve veri merkezli pazarlama gibi yeni teknolojiler finansal noktada da etkili olmaya başladı. Bu teknolojilerin etrafındaki FinTech ekosistemini 4 farklı grup oluşturuyor. Bankalar, Müşteriler, Küçük İşletmeler ve Tüketiciler.

Mutlaka okuyun: Fintech’ler finansa damga vuruyor

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu