İş Fikirleri

Başarılı Fintech Girişimleri ve Para Kazanmanın Pratik Yolları

Global fintech merkezi olmaya adayız

Türkiye bankacılık ve finans teknolojileri alanında ABD ve Avrupa’dan daha ileride. Dünyanın pek çok bankasında Türk girişimcilerin uygulamaları kullanılıyor. Veni girişimlerle küresel bir fintech merkezi olma şansımız yüksek…FINTECH alanına yapılan yatırımlar Türkiye’de son dönemde artışa geçti. Bütün göstergeler fintech ekosisteminde çok daha büyük yatırımların ve gelişmelerin olacağı bir dönemin arifesinde olduğumuza işaret ediyor. Türkiye’de girişim ekosistemine yapılan yatırımlarda da genel bir yükseliş hakim. Yatırımların fintech alanındaki ağırlığı ise her geçen gün artıyor. Küresel ölçekte fi-nans dünyasının değiştiği, alternatif ürün ve hizmetlerin tercih edildiği yeni bir döneme giriliyor.

Değişen kullanıcı ihtiyaçlarını öngörerek yenilikçi hizmetler sunan, mobil dünyanın avantajlarını da vatandaşın ayağına getiren fintech sektörünün, iş dünyasını dönüştürmesi bekleniyor. Hem kurumsal hem de bireysel tüketicilere sunulan işlemleri daha uygun ve hızlı şekilde gerçekleştiren, dahası finans sektöründe paradigma değişimine yol açan finteeh’ler, farklılaşan hizmet ve çözümleriyle birlikte aldıkları yatırımlarla da dikkat çekiyor.

YATIRIMDA ASLAN PAYINI KAPTI

Startups Watch’ın paylaştığı Türkiye girişim ekosistemi verilerine göre, 2017’de en çok yatırım yapılan alan fintech oldu. Dijital bankacılık, elektronik para, mobil, bulut tabanlı temassız ödemeler, nesnelerin interneti teknolojileri gibi her geçen gün değişen ve gelişen alanlara olan ilgi ve talep artıyor. Bu da önümüzdeki yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada fintech ekosisteminde heyecan verici gelişmelerin habercisi olarak yorumlanıyor. Sektörün temsilcilerine göre, Türkiye bölgesel bir fintech hub’ı (finans teknolojileri merkezi) olma yolunda ilerliyor.

KPMG’nin ikinci çeyrek Fintech Raporu’na göre, bu yılın ilk yarısında dünya genelinde finteeh yatırımları rekor bir yükselişle 875 işlemde 57.9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de ise aynı dönemde startup ekosistemi 34 işlemde 27.5 milyon dolar yatırım aldı. Fintech yatırımları ise aynı dönemde 6.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk,

“Küresel ölçekte yapılan büyük işlemler 2018’in ilk yarısında fintech yatırımlarının gücüne güç kattı. Dikkat çeken bir başka nokta ise yatırımların geniş bir alana yayılması. Veri analitiği, yapay zeka ve regtech dahil olmak üzere fintech’e ait farklı alt sektörlere karşı artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu yatay kabiliyetler, finansal hizmetler sektörünün bütün segmentlerine hitap ediyor. Yapay zeka ve regtech gibi gelişmekte olan teknolojilere daha fazla yatırım yapılması dışında, fintech kabiliyetlerini birleştirme ve bunları daha geniş dijital dönüşüm programlarına entegre etme çabalarını da izliyoruz. Kullanılmayı bekleyen önemli miktarda sermaye, dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan çeşitli fintech ekosistemleri ve inovasyonu teşvik etmek için finteeh’ten yararlanmak isteyen şirketlerin artması nedeniyle, fintech’e yapılan yatırımların 2018’in ikinci yarısına girerken güçlü bir şekilde devam etmesi bekleniyor” diyor.

Fintech pazarı son üç yılda aldığı yatırım ile rekora koşuyor. Bu rakamlar sektörün olgunlaştığını ve yatırımcıların pazarı fırsat olarak değerlendirdiğini gösteriyor. Fintech dünyası çok geniş. Sigorta teknolojileri olan ‘Insurtech’ ve ‘Blockchain’c yönelik ilginin artması, yeni nesil bankalar gibi yıkıcı oyuncuların alanlarında yeterli olgunluğa erişerek finansal hizmetlerin yeni alanlarına odaklanması, fintech dünyasını ilginç kılıyor. Özellikle Avrupa’da yeni PSD2 düzenlemesi 2018’in fırsatlarla ve yeni iş modelleri ile birlikte geleceğine işaret ediyor” diyen Cantürk, dünya çapındaki fintech yatırımlarını ise şu sözlerle yorumluyor:

“2017’nin dördüncü çeyreğinde aslan payını 149 işlemde 5.8 milyar dolar yatırımla Amerika Birleşik Devletleri aldı. Avrupa’da hız kesmedi, dördüncü çeyrekte 94 işlemde 2 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. Asya’da ise durgunluk hakim. Asya’da 2016’da 10 milyar dolarm üzerinde olan fintech yatırımları, 2017’de büyük düşüşle 3.85 milyar dolara geriledi. Asya’daki yatırımların düşmesinde Çin’in frene basması etkili oldu. Çin’de 2017’nin dördüncü çeyreğinde sadece 45.8 milyon dolar yatırım gerçekleşti.”

FinTek Çalışma Grubu kuruldu

Türkiye’deki fintech ekosisteminin gelişmesi ve Türkiye’nin fintech merkezi haline getirilmesi hedefleri açısından önemli faydalan olabileceği öngörülen FinTek Çalışma Grubu kuruldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkililerinden oluşan çalışma grubunun gündeme bağlı olarak diğer kamu otoritelerinin de katılımıyla sektöre milli vizyon, hedef, strateji ve yol haritası belirlemesi bekleniyor.

YEPYENİ BİR FİNTECH PLATFORMU

Fintech danışmanlık firması FintechPark, finans teknolojilerini Türkiye ve çevre ülkelerde yaygınlaştırarak, Türkiye’yi bölgesel bir fintech hub’ı haline getirmek amacıyla, fintech platformu KOOP’u geçtiğimiz yıl hayata geçirdi.
Hem fiziksel hem de dijital ortamı birleştiren ilk fintech platformu olan KOOP, Türkiye’den sonra Doğu Avrupa, Avrasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki diğer pazarlara da açılacak. Finans dünyası ile teknolojiyi bir araya getirerek, kuvvetli bir ekosistem oluşturmak üzere yola çıkan FintechPark, KOOP ile fintech şirketlerine, finansal kuruluşlara, perakendecilere, telekom operatörlerine, tek-ıîoloji şirketlerine ve diğer sektör oyuncularına yüksek katma değerli hizmetler verecek. Üyelerine ortak çalışma alanı Workinton işbirliği ile ortak ofis seçeneklerinin yanında, dijital işbirliği ortamı için de bir AP1 Sandbox Platformu sunacak olan KOOP, sektörle ilgili konferanslar, çalıştaylar, yuvarlak masa toplantıları ve ulus- { lararası fintech merkezlerine turlar düzenleyecek. Ayrıca sektörle ilgili araştırmaları ve sektör raporlarını organize edip mentorluk, iş geliştirme ve yatırım danışmanlığı hizmetleri sunacak.

KOOP LAB’da ise özel projelerin yanı sıra hızlandırma programları, uluslararası açılım ve dijital dönüşüm gibi özel paket programlara da yine kooperatif yapılarla imza atacak. KOOP kodlama bilmeyen girişimler için de KOOP ZCODE adında bir platform sunuyor. Platform, özellikle finansal sektördeki fırsatlar üzerinden parlak fikir geliştiren girişimcilerin, fikirlerini en az kodlama bilgisi desteği ile ürüne dönüştürebilmelerine imkan sağlıyor.

“BÖLGENİN MERKEZİ OLACAĞIZ”

KOOP Program Başkanı ve FintechPark îş Geliştirme Ortağı Demet Zübeyiroğlu, Türkiye Fintech Ekosistemi raporuna göre, Türkiye fintech sektörünün yılda ortalama yüzde 14 oranında büyüyeceğinin öngörüldüğüne işaret ediyor. “Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları son dört yılda ülkemizdeki fintech girişimlerine toplam 53.2 milyon dolarlık yatırım yaptı” diyen Zübeyiroğlu sözlerine şöyle devam ediyor:

“Dijital bankacılık, kitle fonlaması, block-chain, akıllı sözleşmeler, dijital para birimleri, sigorta teknolojileri (insurtech), robo-danışmanlık, bireyler arası borçlanma gibi yeni kavramlar ortaya çıkıyor. KOOP finansal hizmetler ve teknoloji sektöründeki değişen anlayışa ve gereksinimlere cevap vermeyi planlıyor. Modem ekonomi yapılarının olmadığı çevre ülkelerdeki tüketiciler için de erişilebilir olacağız. Amacımız Türkiye’yi Frankfurt, Singapur, Hong-Kong, New York ve Londra gibi bölgesel bir fintech hub’ı haline getirmek. Bunun için Türkiye’de yeterli bilgi birikimi ve tecrübe var.”

Fintech girişimleriyle önümüzdeki dönemde tüm sektörlerde çok daha farklı iş modellerinin ortaya çıkacağına da değinen Zübeyiroğlu’na göre, bundan sonra ödeme konusunda bir yıkıcı inovasyon çıkması zor, fakat sigortacılık gibi henüz boş olan farklı sektörlerden fintech inovas-yonları çıkması bekleniyor. Zübeyiroğlu Türkiye’nin Avrupa ve ABD’ye kıyasla finans teknolojilerinde ilerlemiş olmasının sebebi olarak ise, Türk bankalarının 2001-2008 krizlerinde teknolojiye yatırım yaparak krizi fırsata çevirmelerini gösteriyor. Bunun aynı zamanda bir dezavantaj olduğuna da işaret eden Zübeyiroğlu, “Bir start-up Avrupa’da bu alanda ne yaparsa yapsın kolayca ilerleyebiliyor. Çünkü pazar aç, bankalar EFT’yi bile hala üç günde yapabiliyor Orada. Ama bizim gibi ilerlemiş bir pazarda start-up’m başarılı olması daha zor. Daha çok emek gerekiyor” diyor.

LONDRA’DA OFİS AÇTI

Fintech yazılım firması Mobven, Türkiye’de çok sayıda bankayla gerçekleştirdiği yenilikçi işbirliğinin ardından şimdi de Londra’da bir ofis açtı. Mobil finans ve mobil ödeme alanlarında uzmanlaşan Mobven, Londra ofisi ile fintech alanındaki tecrübe ve ürünlerini Avrupa’da da duyurmaya başladı.

Londra’da bilindik bir fintech şirketinin hem mobil cüzdanmı hem de uçtan uca test işini yapmak için el sıkıştıklarını aktaran Mobven kurucu ortağı ve CEO’su Serter Varol, “Ortadoğu pazarında da önemli projelere imza atıyoruz. Dubai’de tüm ödemelerde kredi kartı yerine kullanılan EmPay adı verilen bir devlet cüzdanı projesinde yer aldık. Yeme içme ödemelerinden para transferine, toplu taşımadan okul ve aidat ödemelerine kadar her alanda kullanılıyor. Chicago’daki müşterilerimiz için geliştirdiğimiz ürünler de şu an telekom operatörü AT&T ile beraber ABD’de de hızla yayılıyor” diyor.1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu