Şirket Haberleri

Full istasyonlarından yeni bir zincir çıktı

Full Petrol, 2010 yılında akaryakıt sektörüne ‘ucuz akaryakıt’ sloganıyla hızlı bir giriş yapmıştı. Ar Şirketler Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Full, yüzde 7 daha ucuz akaryakıt kampanyalarıyla dikkat çekmişti.

fuullKısa sürede 54 istasyona ve Türkiye genelinde yüzde 2.5 pazar payına ulaştı. Markaya yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığı bir dönemde, MASAK’ın (Mali Suçları Araştırma Kurumu) grup şirketlerinden European Tabacco da inceleme başlatması Full’deki ibreyi tersine çevirdi. Full Petrol’ün Doğan Grubu ile sürdürdüğü ortaklık görüşmeleri Doğan Grubu’nun masayı terk etmesiyle kesildi. Ardından şirketi kurtarma çabaları sonuçsuz kaldı. 2012 yılından bu yana ödeme güçlüğü yaşayan Full’un krizden çıkış formülleri aradığı sektörde konuşuluyordu.

Arkadaşımız Erkan Kızılocak’ın aldığı bilgilere göre, geçen yıl nisan ayında Full tarafında, önemli bir gelişme oldu. Full markasının etkili kampanyalarını planlayan ve yürüten CEO’suTimuçin Yalı, krizden çıkmak için, Aslan Ailesi ile tüm bağlarını kopardı ve borçları yeniden yapılandırarak, yeni bir şirket kurdu. Yalı’nın geçtiğimiz yıl nisan ayında Bravo Petrol adıyla kurduğu şirket, Rusya’nın petrol devi Lukoil ile anlaşmaya vardı. Anlaşma mülkiyeti Full’e ait olan 38 istasyonu kapsıyor.

Buna göre, Full’un istasyonları Lukoil çatısı altında faaliyete başladı. Full markası tamamen terk edilirken, yerine Lukoil markası kullanılmaya başlandı. Timuçin Yalı, Lukoil ile yapılan anlaşmayı “bir nevi bayilik” olarak tanımlıyor. Full bu haliyle Lukoil’in Türkiye’deki en büyük bayisi oldu. Ancak diğer Lukoil istasyonlarından farkı belirtmek için, Full’den geçen istasyonların tabelalarında Bravo Petrol logosu yer alıyor. Lukoil ile yaptıkları anlaşmanın beş yıllık olduğuna dikkat çeken Yalı, bu sürede Lukoil’in de Türkiye pazarında ilk üç marka arasına girmeyi hedeflediğini vurguluyor. Yalı’ya göre, Lukoil ilk üç arasına giremezse Türkiye pazarından çekilebilir.

“Lukoil, Türkiye’de yaşadığı kötü tecrübe nedeniyle bizim halimizden en iyi anlayan firma oldu” diyen Yalı, şu bilgileri veriyor: “Lukoil’in altında faaliyete başladık ama kendi markamız da olsun dedik. Bu işletici markamız, istasyonlarımızın yüzde 10’unda ‘Bravo’ ismini kullanma hakkımız var. Şu anda bize ait 38 istasyon var. Buna rağmen Lukoil’in Türkiye’deki satışlarının yüzde 30’unu tek pr- başımıza yapabiliyoruz. Çünkü istasyonlarımızın yeri çok kıymetli.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu