Başarılı GirişimcilikDünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Garanti kadın girişimcileri Aydın’da buluşturdu

Kadın Girişimci Buluşmaları

Garanti ve KAGİDER, 31’inci ‘Kadın Girişimci Buluşması’nı Aydın’da gerçekleştirdi. Global Girişimcilik Haftası’nda hayata geçirilen etkinlikte, kadınların işgücüne katılım oranının düşüklüğüne dikkat çekildi.

Garanti Bankası ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) sekiz yıldır düzenlediği Kadın Girişimci Buluşmalarının 31’inci toplantısı, 18 Kasım’da Aydın’da gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir yanındaki insanları yenilikçiliğe ve girişimciliğe davet etmek amacıyla kutlanan Global Girişimcilik Haftası’nda hayata geçirilen etkinliğe, çok sayıda kişi katıldı.Toplantının konuşmacıları arasında; Garanti Bankası ve KAGİDER yöneticilerinin yanı sıra, deneyimli kadın profesyoneller de yer aldı.

Toplantının ‘Finansmana Erişim, Pazarlama ve Satış’ başlıklı ilk paneli, Piramit Danışmanlıktan Berrin Kuleli’nin ‘Geleneksel Pazarlama ve Satış Kanalları’ konulu sunumuyla başladı.

Ardından söz alan Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Bölümü Küçük işletmeler Pazarlama Yöneticisi Selin Öz, Garanti’nin kadın girişimcilere yaklaşımını anlattı. Kredi Garanti Fonu A.Ş. Genel Müdürü Hikmet Kurnaz da girişimcilerin kredi kullanırken yaşadığı teminat sıkıntısına çözüm getirmek amacıyla Garanti Bankası ile imzalanan protokol kapsamında sundukları kefalet desteklerini aktardı.

Açılış konuşmasını yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 2013 TÜ-İK verilerine göre, Avrupa Birliği ülkeleri arasında işgücüne katılan kadın oranı en düşük ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Erkeklerin işgücüne katılımının en yüksek olduğu yaşların 35-39, kadınlarda ise 25-29 olduğunu ifade eden Karadere, bu yaş aralıklarında işgücüne katılım oranının erkeklerde yüzde 95,4 iken, kadınlarda sadece yüzde 38,3 olduğuna dikkat çekti.

Girişimcilerle profesyonelleri buluşturuyor

Rakamların özel sektör, devlet, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının bir kez daha durup düşünmesi gerektirdiğini belirten Karadere, ancak tüm öğeleriyle birbirini tamamlayan, maddi ve manevi değerlerine sahip çıkan, uzlaşan, barışan ve birlikte üretip çoğalan toplumların, uygarlıktan, gelişimden ve adaletten bahsedebildiğim ve evrilerek dönüşebildiğini kaydetti. Garanti olarak bu farkındalık ve inançla, kadınların ekonomiye katılımını ve girişimciliğini desteklediklerini bildiren Karadere, sözlerine şöyle devam etti:

“2008’den bu yana KAGİDER’le birlikte gerçekleştirdiğimiz Kadın Girişimci Buluşmaları, bu kapsamda bir proje. Toplantılarla, girişimci kadınların vizyon ve bilgi dağarcığını genişletmesini, hem deneyimli profesyonellerle hem de birbirleriyle paylaşımda bulunmasını ve yeni ilişkiler geliştirmesini hedefliyoruz. 31’inci buluşmamızı Aydın’da yapmaktan, zengin altyapısı ve tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran bir kentin insanlarıyla buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

“Aydın’da kadın girişimciliği büyüyecek”

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkam Gülden Türktan iseKadm Girişimci Buluşmalarının KAGİDER ve Garanti Bankası işbirliğiyle 2008 yılından bu yana her coğrafi bölgeden 28 şehirde yaklaşık 6 bin kadın girişimciye ulaşılmasını sağladığım söyledi. 2013 TÜİK Hanehalkı İstatistik verilerine göre, temel işgücü göstergelerinde, içerisinde Aydm’m yer aldığı bölgede işgücüne katılma oranının yüzde 56,2, istihdam oranının yüzde 52,3, işsizlik oranının ise yüzde 6,9 olduğunu ifade eden Türktan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bölgede istihdamın sektörel dağılımına baktığımız zaman ise hizmet ve tarım sektörünün Aydın ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturduğunu görüyoruz. Hizmet sektöründe istihdam oram yüzde 41,1, tarım sektöründe ise yüzde 39,8’dir. Ege Bölgesi’nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerden biri olan Aydın’da bu oranlar hiç şaşırtıcı değildir. Bu kadar çalışkan, bu kadar verimli bir şehirde kadın girişimciliğinin de büyüyeceğinden hiç şüphemiz yok.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu