Başarılı Girişimcilik

Girişimciler bu alanı mercek altına almalı

AVRUPA, Amerika ve Uzakdoğu (Japonya ve Güney Kore) başta olmak üzere dünyada ‘tasarım’ ve ‘iç dekorasyon’ alanlarında son yıllarda düşüşe geçmiş gibi görünen duvar kağıtları yarının teknolojisiyle tekrar büyük ilgi görmeye başladı. Hatta bu konuyla ilgili duvar kâğıdı desenlerini dizayn eden uzmanlık stüdyoları ve baskı imalathaneleri kuruldu. Yeni buluşları talep edenlerin yoğunluğu üzerine tüm dünyada talep hızla yükseldi ve yükselmeye de devam ediyor.

Duvar kağıtlarının muhteşem dönüşü

NUR DEMÎROK / PARA ; Mevcut standart desen ve figürlerin yanısıra, bizzat yetenekli tüketicilerin çizdiği karakalem motifler, karikatür, gravür ve fotografik peyzajlar da ısmarlama usulüyle basılıp tüketiciye sunulabiliyor. örneğin sizin ya da çocuklarınızın yaptığı resim çalışmaları bu süreçte büyük ilgi görmeye aday. Bunlar ‘duvar kâğıdı stüdyoları’na götürülerek özenle hazırlanmış çalışmalar olarak bilgisayar programlarına yüklenebiliyor.

Ismarlama yöntemlerde motif ya da motiflerin büyüklüğü, yapay ve fotografik görüntülerin tekrarı, orijinal ekleme renk ve desenleri, hatta kâğıdın tekstürü (dokusu) da yine tüketici tarafından belirlenebiliyor. Kâğıdın cins ve kalitesi de yapılan yönlendirilme sonrası yine tüketicinin seçimine bırakılabiliyor. Hatta özel bilgisayar programındaki bir simülasyonla seçilen figürlerin olası bitmiş halleri anında tüketiciye sunulabiliyor. Ekrandaki çeşitli varyasyonlara göre seçtiğiniz görüntü ya da desenleri ‘prova baskı’ olarak görebiliyorsunuz.

Girişimciler
Girişimciler bu alanı mercek altına almalı

TALEP YOĞUNLUĞU ETKİSİ

Tüm bu olanak ve teknoloji ‘dizayn yaratıcılığı’ noktasında size aktif rol veriyor, hizmetin ve sipariş miktarının niteliğine bağlı olarak ‘özel sipariş’ ayrıcalığına erişebiliyorsunuz. Bu teknoloji ve hizmet ayrıcalığı size özel bir baskı olarak da yapılabiliyor, örneğin çocuğunuzun ilgi duyduğu bir fotoğrafı, kendi görüntüsünü ya da çok özel bir deseni stilize ederek bir bakıma baştan sona siz geliştirmiş oluyorsunuz. Bunlara cep telefonu ya da dijital kamerayla çektiğiniz doğa manzaraları, çocuk, çiçek ve hayvan görüntüleri de dahil. Gerekli operasyon için tüm bunları önceden ilgili üreticiye göndermeniz ve siparişi bağlamanız yeterli.

Gelişen teknoloji sonucu basılan fotografik görüntülerde ufak bir yer değiştirme halinde tekrarlanan fotoğrafı cepheden ya da profilden görme şansınız da var. Bu zevki yaşamanız için odanızda başka bir açıya sahip koltuğa oturmanız yeterli. Üç boyutlu özel çekimler dışında yeni nesil duvar kâğıdı üreticilerinin stüdyosunda her tür olanağı da seçebiliyorsunuz. Ayrıca duvar kağıtlarının bu türden son örneklerini dizayn edebilmeniz için size üretici tarafından yalnız kataloglar değil, özel olanaklar da sunulabiliyor.

ÇEŞİT SAYISI HIZLA ÇOĞALIYOR

Günümüzün duvar kâğıdı materyallerinin yarattığı imkanlar epey ilerletilmiş durumda. Klasik çeşitler yanında tahta ve ahşap algısı yaratan, bunları gerçekçi biçimde taklit eden türler de var. Manzara ve peyzaj görüntüleri ise üç boyutlu derinlik olgusuna sahip. Bunlar çocuk odalarına ya da özel salonlara tatbik edilirken, tıpkı mozaik, taş, vitray ve fayans görünümü veren çeşitlerle son yıllarda daha da çeşitleniyor.

Son tekniklerin gelişmesiyle sizin seçtiğiniz figürler, ya da bizzat çocuğunuz, çocuklarınız tarafından yapılan resimler de rahatça kullanılabiliyor. Tüm bunların içerisinde en çok ilgi görenler ise derinlik duygusu yaratan desen ve fotografik görüntüler. Ayrıca, çok gelişkin sektörde ‘perlescent’ (inci parlaklığı) olarak adlandırılan teknikle, geceleri ışıldayan ‘fosforescent’ (fosforesan) türler, karanlıkta ev halkını rahatsız etmeden gösteri olanağı dahi sunabiliyor. Kumaş, ipek ve kadife olanlar ise şu sıralarda hayli ilgi uyandırmış durumda. Kabartma motiflerin bulunduğu yüzeylerde ‘üç boyutlu derinlik’ algısı yaratanlar ise daha bir revaçta.

‘tasarım’ ve ‘iç dekorasyon’
‘tasarım’ ve ‘iç dekorasyon’

AKILLI DUVAR KAĞITLARI

Çeşitler arasında su ve nem geçirmeyen yeni nesil duvar kağıtları aynı zamanda bulunduğu ortamın nemini de kontrol edebiliyor; bunu en alt köşesinde bulunan bir renk skalasıyla gösterip, odayı havalandırmanın gerekliliği konusunda sizi uyarabiliyor. Bunlar ‘akıllı duvar kağıtları’ arasında yepyeni bir çeşit. Dahası, bu tür kaplamaların önemli bir bölümü ‘hypoallergenic’ olup, bebek odalarının kaplanmasında bile kullanılabiliyor. Bunların bir diğer kategorisi ise astım hastası bireylerin yatak odalarına da rahatlıkla tatbik ediliyor.

Spesifik türü ne olursa olsun, neredeyse tüm yeni nesil duvar kâğıdı ve kaplamaları ileri düzeyde hijyenik, her türden mikrop bulaşmasına karşı ve virüs türlerini de uzaklaştırıcı, hatta imha edici niteliklere sahip. Bunlar insan organizmasını etkilemeden enfeksiyonların bir bölümü için ciddi koruyuculuk sağlıyor.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Girişimcilikte yaratıcı motivasyon her şeydir!

YENİ BULUŞLAR VAR

Günümüzde görsel olarak tavan oymaları ile süslemelerini belli kabartılarla taklit ederek bulunduğu mekân için derinlik duygusu yaratan, estetik özellikleriyle dikkat çeken çeşitler de var. Bunlar aynı zamanda tavan kaplamalarında da kullanılıyor, fresk (fresco) nitelikleriyle iç dekorasyon mimarisine de ciddi katkılar sunuyorlar. Şu sıralar en ilginç yöntem ise kişinin zevkine göre, müşterinin gözü önünde bazı desenlerin birlikte dizayn edilip yaratılıyor olması.

Çılgın denebilecek hazır dizaynlar da hemen dikkat çekiyor: Tüm duvar yüzeyini veya tavan dahil dört duvarı kaplayan dev bir çiçek figürü ya da uzayı çağrıştıran tıpkıbasım görüntüler hayli ilginç. Bu arada gerçek bir kapı, mobilya ya da bahçe perspektifi yaratan çok şık görsel illüzyonlar da sürpriz özellikleriyle hemen öne geçiyor.

Gelişmelere son eklenen yenilik ise kokulu duvar kağıtları, örneğin esansiyel doğal lavanta yağı emdirilmiş duvar kaplamaları sentetik kokular içermemesi koşuluyla büyük ilgi topluyor, önemli olan şey ise belli belirsiz sağlıklı kokunun aylarca devam etmesi. Tüm bunların içinde kötü kokuları özel elyaf özelliğiyle emerek nötralize eden, doğal içeriğiyle mis gibi kokuları hissettirmeden yayanlar da epey revaçta. Sözün özü şu, biz tüm çeşitlere ‘duvar kâğıdı’ yakıştırması yapıyorsak da bunlar ‘yeni nesil duvar kaplamaları’ aynı zamanda.

NUR DEMÎROK / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu