İş Fikirleri ve İş Kurmak

GDO’suz, patlayan cin mısırı ile büyüdü

GDO’suz, patlayan cin mısırı

MGM TARIM / AYDIN

MGM Tarım, Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Ovaköy’de üretim yapan küçük ölçekli bir firma. Hiçbir kimyasal kullanmadan doğal ortamda, güneş ışınıyla meyve ve sebze kurutuyor.

Ayrıca zeytinyağı, kestane ve incir üretiyor. Şirketin sahibi Muharrem Deniz, asıl çıkışı ise geçen yıl ürettiği GDO’suz, patlayan cin mısırıyla yakalamış. Deniz, bu süreci şöyle anlatıyor:

“Antalya Tarım Araştırma Enstitüsü, Antcin 98’ adıyla hibrit bir mısır tohumu geliştirmiş, sonra bu tohumun üretim ve lisans hakkı KonyalI Biotek Tohumculuk tarafından 5 yıllığına satın alınmıştı. Biz de bunun üzerine Biotek’ten bu mısır tohumlarını alıp sözleşmeli olarak Aydın, Denizli, Kütahya ve Konya’daki çiftçilere ürettirmeye başladık. Şimdi bu ürünleri MGM markasıyla Türkiye genelindeki toptancılara satıyoruz.”

MGM Tarım, geçen yıl bu şekilde 3 bin ton mısır satmış. Muharrem Deniz, 4 milyon TL ciro elde ettiklerini söylüyor. Şirket, bu yıl 6 bin ton mısır satmayı hedefliyor. Tüketicilerin bu yeni mısıra yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Deniz, “Çünkü damağınızda gerçek mısır tadı bırakıyor. Daha da önemlisi doğal bir ürün. Ayrıca üretici açısından karlı. Bu tohumlar 100-130 gün arasında yetişiyor ve dekar başına 450-500 kg verim alınabiliyor” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu