Anasayfa / Emlak Haberleri / Gelibolu ilçesi, gayrimenkul açısından altın çağını yaşıyor

Gelibolu ilçesi, gayrimenkul açısından altın çağını yaşıyorÇanakkale Boğazı Köprüsü güzergahındaki Gelibolu ilçesi, gayrimenkul açısından altın çağını yaşıyor. İlçede, son iki yıl içinde imarlı arazilerin fiyatı dört kat arttı. Arazi sahipleri beklemeyi tercih ederken, İstanbullu yatırımcılar arayış içinde…

İSTANBUL’A kurulan üçüncü Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi Proje-si’yle birlikte ulaştırma sektörünün üçüncü büyük yatırımı olan Çanakkale Boğazı Köprü Geçiş Projesi de sessiz ve derinden ilerliyor. Daha önce 2015 sonunda yapılacağı duyurulan köprü ihalesinin, bu yılın içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu plan çerçevesinde bölgede çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. Bölge, arazi yatırımcılarının adeta istilasına uğramış durumda. Köprünün kurulacağı bölge olarak, Avrupa yakasında Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü ile Anadolu yakasındaki Lapseki ilçesinin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkii arası olarak belirlendi.

gelibolu

FİYATLAR HIZLA ARTIYOR

Çanakkale’ye yapılacak olan köprü projesi, köprünün kurulacağı Gelibolu bölgesinde heyecan yarattı. Köprünün Avrupa yakasındaki ayaklarının kurulacağı Gelibolu ise şu anda gayrimenkul açısından adeta altın çağını yaşıyor. İlçede, şu anda tüm gayrimenkul türlerinin hızlıca el değiştirdiği ifade ediliyor.

Gelibolu ve çevresindeki köylerde arazilerin köprü söylentisi ve basında bu yönde çıkan haberlerin ardından sonra değer kazanmaya başladığına işaret ediliyor. Bunun yanı sıra Gelibolu’nun özellikle iki yakanın birleşim noktası olması nedeniyle de önem kazanan bir coğrafi özelliği var. Bu nedenle köprü güzergahında yer alan her noktadaki tüm arsa ve araziler, günden güne değerleniyor. Ancak arsa sahipleri, değer artışının çok daha fazla olacağı beklentisinden hareketle, arazilerini elden çıkarmak istemiyor.

ARAZİLER DÖRT KAT DEĞERLENDİ

İlçede, iki yıl önce metrekaresi 50 ila 300 TL arasında olan yüzde 5-40 imarı olan araziler, aradan geçen süre içinde yaklaşık dört kat değerlenerek, bugün 125 ila 800 TL arasında bir fiyatla satılır hale geldi.

Gelibolu’daki emlakçılar, arsa açısından en çok değerlenen bölgeler olarak Sütlüce, Bayırköy ve Bolayır’ı işaret ediyor. Örneğin, Sütlüce’de iki yıl önce metrekaresi 80 TL olan yüzde 15 imar hakkı olan arazilerin metrekaresine bugün 250 TL isteniyor.

Sütlüce gibi bölgede en çok talep gören köylerden biri de Bolayır. Zira Bolayır hem Çanakkale merkeze yakın hem de en gelişmiş noktalardan birisi. Bolayır’da 2014’te metrekaresine 70 TL fiyat biçilen köy arazilerinin bugünkü metrekare fiyatı, 150 TL seviyesine ulaşmış durumda.
YENİ KONUT ALANLARI

Gelibolu’da ise konut bakımından Hamzakoy, Sarmaşıklı, Gazi Süley-manpaşa ve 18 Evler en fazla prim yapan bölgeler olarak gösteriliyor. İlçede 100 metrekare büyüklüğündeki yeni konutların fiyatı 150 bin TL’den başlayıp 240 bin TL’ye kadar çıkıyor. Fiyat skala-sının değişimindeki ana kriter ise denize yakınlık ve deniz manzarası. İkinci el konutların fiyatı ise aynı kriterdeki daireler için ortalama 120 bin TL seviyelerinde seyrediyor.

  Toki, Toki İnternational olma yolunda hızla ilerliyor

İSTANBULLU FİRMALAR MARKAJDA

Gelibolu’da yaklaşık 40 yıldır emlakçilik yapan Dondurmacılar Emlak Ofi-si’nin sahibi İsmail Dondurmacı, ilçede son dönemde birçok yeni konut projesinin hayata geçtiğini ifade ediyor. Dondurmacı, Gelibolu’daki konut piyasası hakkında ise şu bilgileri veriyor:

“Dışarıdan birçok İstanbul firması ilçemizde konut projesi geliştirmek amacıyla araştırma yapıyor. Gelibolu merkezinde yer sıkıntısı olduğu için yeni imar planı çalışması yapılıyo Yüksek ihtimalle

Karayolları ve Toprak Mahsulleri Ofisi arkasındaki alanlar imara açılarak kentimiz bu bölgeye doğru genişleyecek. Eğritaş bölgesi ise ağırlıklı olarak villa projeleri ile gelişim gösteriyor.”

Kimler arazi aldı?

Bölgedeki emlakçılar Gelibolu ve çevresinde son dönemde İstanbullu firmaların büyük miktarda arazi alımlarına imza attığını ifade ediyor. Bölgede son dönemde en çok yatırımı yapan firmanın Ziya Organik Tarım Holding olduğu söyleniyor. Bu firma adı altında Nevzat Demir’in Demirtepe ve Bolayır bölgesinde şahıslardan ve ihalelerden büyük araziler satın aldığı öne sürülüyor. Bölgedeki emlakçılar, Gelibolu’da arsa alımına imza atan isimler arasında spor yorumcusu Şansal Büyüka, Acun llıcalı, Oflaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Oflaz, Çetaş Yönetim Kurulu Başkanı Haşan Taşar, Bahariye Mensucat’ın sahibi Topbaş Ailesi, Ağaoğlu Grubu, Limak ve Eczacıbaşı Grubu’nun yer aldığını ifade ediyorlar.

Hakan ERİLKUN / Altın Emlak Genel Müdürü
Arazi sahipleri beklemede

Gelibolu’nun son dönemde ilgi görmesinin ana nedeni Çanakkale Köprüsü. Köprü güzergahında yer alan her noktada tum arsa ve arazilerin fiyatı günden güne artıyor. Ancak arsa sahipleri, bölgedeki değerlenme ileride daha fazla olacağı için çok cazip koşullar olmadıkça elden çıkarmamayı tercih ediyor.

Gelibolu’da en çok pirim yapan yerler Sütlüce Köyü, Bayırköy ve Bolayır Koyu. Zira Kilitbahir güzergahına zarar vereceği endişesiyle köprü rotası Sütlüce ve Sekerkaya [Lapseki] hattına alındı. Bu nedenle Gelibolu yakasındaki Sütlüce’de son bir yılda arsa-arazi fiyatları yüzde 150’lere varan b’r artış gosterdL Örneğin, Sütlüce’de 1 dönüm arazı fiyatı 150 bın TL de başlıyor ve köprüye yakınlık derecesine göre 450 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bölgede en çok talep gore köylerden biri de Bolayır; zira hem Çanakkale merkeze yakın hem de en gelişmiş noktalardan birisi. 1 dönüm arsa fiyatı 130 bin TL den başlıyor. Sütlüce ve Bolayır’da köy imarı soz konusu. Bayırköy’de ise arsa arazi yok denecek kadar az. Gelibolu’da konut piyasası şu anda oldukça zayıf; arsa-arazı hareketleri ise çok kuvvetli. Gelibolu, şuana kadar uçta kalan bir konuma sahip olup bakır bırakılan, bir bölümü sit alanı olan, yapılaşmanın tercih edilmediği bir bölge idi. Köprü inşasıyla beraber hareketleneceği kesinleştiği için bu bakir bölgeden arsa-arazı toplama, küçük parselleri birleştirme yoluyla mümkün olduğunca karlı alanlar haline getirme yatırımcıların ilk hedefi oldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir