Şirket Haberleri

Genç üretim parkıyla ihracat şampiyonu oldu

Erdemoğlu Holding’in lokomotif şirketi Merinos Hak, Anadolu 500’ün ihracatmı en çok artıran şirketi oldu. Şirket, önceki yıl 23,6 milyon dolar olan ihracatım geçen yıl 151,1 milyon dolara yükseltti. Bu gelişmede ileri teknolojiyle yapılan üretimin yanında daha önce Erdemoğlu Dış Ticaret’e iç pazar koşuluyla yapılan satışm ihracat kaydı ile yapılmaya başlaması da etkili oldu.

Anadolu 500’de en çok ihracat yapan şirketler sıralamasında ilk sırayı, Erdemoğlu Holding’in lokomotif firması Merinos Halı aldı. Merinos Halı, 2013’te 23,6 milyon dolar olan ihracatım geçen yıl yüzde 541 arttırarak 151,1 milyon dolara çıkardı.

Şirketin ihracata dönük şampiyonluğunun, 2014 yılında özellikle Avrupa ve ABD’ye dönük hamleleriyle zincir mağazalara dönük stratejilerinin sonucunda geldiği söylenebilir. Erdemoğlu Holding Yönetim Kumlu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, “Büyüyen pazarlarda biz de büyüdük. Hedefimiz ABD ve Avrupa ülkeleriydi ve bu pazarlarda ciddi mesafeler aldık” diyor.

Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip kuruluşu Merinos Halı’nın iki üretim tesisi var. Gaziantep’teki dev fabrikanın yanı sıra birkaç yıl önce Rusya’nın Rostov kentinde açılan tesis de şirketin üretim gücünü sırtlıyor. Halıda üretim kapasitesi, tonaj ile birlikte makine sayısı ile de ölçülüyor. Bu açıdan bakıldığında Merinos Halı’nın üretime dönük iki güçlü avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi, her iki fabrikada halihazırda 80’in üzerinde makine faaliyet yürütüyor. İkincisi, her iki tesisin de makine yaş ortalaması 2-3 arasında. Yani çok genç, firesi az, üretimi ileri teknolojiye sahipler.

SÜREKLİ YATIRIM

Merinos Halı’nm ihracatındaki ciddi artışın temelinde hem reel hem de organizasyonel nedenler var. Merinos, özellikle Avrupa ve ABD’ye dönük ciddi üretim hamleleri gerçekleştirdi. Pazarlara özel satış ekipleri yönlendirilip, sıcak satış kurgulan oluşturuldu. Lojistik merkezler inşa edildi.

Tüm bunlann yanı sıra, geçen yılın ortalarında iki şirketi arasındaki bir sistem değişikliğinin de Merinos’taki ihracat artışına katkı yaptı. Uygulama değişikliğine kadar Merinos’tan Erdemoğlu Dış Ticaret’e iç pazar koşuluy-layapılan satış, söz konusu tarihten sonra ihracat kaydı ile yapılmaya başlandı. Bu da Merinos Halı’nın ihracatının artmasına vesile oldu. Tabii bu durum yalnızca Merinos Halı’ya özgü değil. Bu uygulama değişikliğinin listemizdeki pek çok şirket için de gerçekleştiğini belirtmekte yarar var.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu