Teknoloji İnovasyon

Gerçek Bir Kol Kadar Becerikli Biyonik Kol

Günümüzün en gelişmiş protez uzuvlarıyla bile ampüteler bazı temel işleri yapmakta zorluk çekiyor. Fakat mucit Dean Kamen’in kurduğu Ar-Ge firması Deka’nın yaptığı biyonik kol neredeyse gerçek bir kol kadar becerikli. Adını Star Wars’taki karakterden alan Luke, kişilerin birden çok hareketi eşzamanlı olarak yapmasına izin veren (örneğin bileği döndürürken aynı anda avucu açmak) ilk protez.

luke
“İnsanlar protezi taktıktan on dakika sonra bir şeyleri tutabilir hale geliyor,” diyor Luke Arm projesinin yöneticisi Stewart Coulter. “Ofisimiz, insanların bununla yaptığı şeylerle dolup taşıyor.” Bir klinik deneyde 36 katılımcının %90’ı daha önce yapmaları olanaksız sayılan görevleri (mesela kapının kilidini açma ya da çubukla yemek yeme) yerine getirebildi.

Birleşim yerinde tene yerleştirilen elektrotlar adalelere kasılmalarını söyleyen elektrik impulslarmı algılayıp protezdeki bilgisayara yolluyor. İşlemci bu mesajları dâhili dirsek, bilek ve el için harekete dönüştürüyor. Kullanıcılar karmaşık hareketleri ise ayakkabılarına yerleştirilen joystick benzeri bir algılayıcıyla yapıyor.

“Hastanın düşünüş şekliyle aynı işliyor,” diyor iki kolunu da 30 yılı aşkın bir süre önce iş kazasında kaybetmiş ve 2008’den beri protezleri test etmekte olan Chuck Hildreth. Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) kolun kullanımını Mayıs ayında onayladı. Deka şu ana kadar piyasaya çıkış tarihi ya da fiyat konularını açıklığa kavuşturmadıysa da, Hildreth, Luke Arm piyasaya çıktığında sştın almak için sıraya giren ilk kişi olacağını söylüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu