Başarılı Girişimcilik

Girişim sermayesi bulmanın 7 pratik yolu

İşi büyütmek için finansmana ulaşmanın yollarından biri de VC’lerle ortaklık kurmaktır. VC’lere ulaşmanın en pratik yolu ise interneti iyi kullanmaktan geçiyor.

Girisim sermayesi

GİRİŞİMCİLERİN finansmana ulaşımında, melek yatırımcılar kadar VC’ler de önemlidir. VC (Venture Capitalist), girişim sermayesi ortağıdır. VC’leri melek yatırımcılardan ayıran bazı özellikler vardır. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Melek yatırımcılar girişimcilikten gelirken VC’ler genellikle bankacı kökenlidir. Girişimciliğin girişkenlik-inovasyon-girişimcilik-pazarlama ve satış aşamalarından pek anlamazlar. Bu yüzden de, melek yatırımcılar gibi işin başında girişimciye yatırım yapmak yerine bu aşamaları başarıyla geçmiş girişimcilerin bilançolarına yatırım yaparlar.
  • Genellikle 3 milyon doların altındaki işlerle pek ilgilenmezler. VC’lerin dünya yatırım ortalaması da girişimci başına 20 milyon dolardır. 3 milyon dolar alt sınırı, Türkiye için daha da yüksektir.
  • Melek yatırımcıların yıllık belirli bir getiri beklentileri olmamasına karşılık, VC’lerin her yıl belirli bir karlılık oranının yakalanma beklentisi vardır. Türkiye için bu beklenti yüzde 20 civarında oturmuş durumda.
  • Melek yatırımcılar yatırım yaptıkları girişimciyle know-how, network ve mentorluk paylaşırken, VC’ler böyle bir şey paylaşmaz.
  • Melek yatırımcılar, ileride çok başarılı olacak girişimcileri yatırım için seçerken, VC’ler başarılı olmuş ve kendini ispatlamış girişimcilere yatırım yaparlar.
  • Melek yatırımcı ve girişimci beraber güzel bir takım oluşturabilirken, VC’lerle olan çalışmalarda genellikle girişimci VC’nin çalışanı durumuna dönüşür. Bu da yıllarca bağımsız girişimci olarak hayatına devam eden girişimciler açısından pek de tercih edilen bir durum değildir.

O SİZİ DEĞİL, SİZ ONU BULUN

Eğer işinizi büyütme aşamasına geldiyseniz ve karlı bir bilançonuz varsa, daha kısa zamanda daha hızlı büyümek için yol haritanız açıksa, yıllık yüzde 20’nin üzerinde bir karlılık da söz konuysa, VC’lerle ortaklık yapmanız ve yatırım almanız mantıklı olabilir. Çünkü böylesine bir büyüme için bankaların isteyeceği teminatlar yerine, ortaya sadece başarı hikayenizi koyarak finansman bulmanız daha mantıklı olabilir. VC’lerin sizi bulmasını beklemek yerine sizin VC arayışına girin. Bu arayışı nasıl yapacağınıza gelince, yedi aşamalı bir süreç söz konusudur.

1 – VC birliklerine başvuran: VC’lerin üye oldukları birlikler girişimciler için çok değerli bilgiler içerir. VC’lerin hangi sektörlerle ilgilendiklerini ve yatırım yaptıklarım bu birliklerin sitelerinden öğrenebilirsiniz. Avrupa’da ve ABD’deki VC’lere ulaşabileceğiniz adresler: Evca.org, Nvca.org, Angelcapitalassociation.org

2 – Network’ünüze danışın: Arkadaş çevreniz de VC’lere ulaşmak için önemli bir köprüdür. Arkadaş çevrenizden kimlerin daha önce VC yatırımı almayı başardığını araştırın. Bu arkadaşlarınızdan sizi VC’lerle tanıştırmalarını rica edin.

3 – Linkedln’i kullanın: Hemen hemen tüm VC’lerin Linkedln’de bir hesapları ve profilleri var. Dünyadaki tüm VC’lerin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Kendinizi ve projenizi tanıtan bir mesajla Linkedln kanalıyla VC’lere mesaj gönderin.

4 – VC bloglarını takip edin: VC’lerin bir kısmının özel blogları vardır. Bu bloglardan ne tip projelere ne kadar yatırmayı hedeflediklerini, geçmişteki başarılarını öğrenebilirsiniz. Blogları takip etmeniz, gelen yorumlardan aynı zamanda diğer girişimcilerin de neler yaptığı hakkında fikir sahip olmanızı sağlar. Bu bloklardan bazıları The VC Blog Roll, 100 VC Blogs, Techfiltered.

5 – VC’leri araştırın: VC’lerin isimlerini ve e-maillerine ulaşmak aslında çok bir şey ifade etmez. Ciddi bir zaman ayırıp, her VC’nin yatırım eğilimlerini, sosyal medyada nelerden bahsettiğini, bu yıl hangi sektörlere yatırım planladığını öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden, VC’nin Linkedln, Facebook, Youtube, Twitter adreslerini de bir müddet takip edip, gerçekten sizin işinize yarama ihtimali olan bir VC ise temasa geçmenizde fayda var.

6 – Daha önceki yatırımlarını inceleyin: VC’lerin daha önce yatırım yaptığı şirketlerdeki girişimcilere Linkedln üzerinden ulaşmaya çalışın. VC’nin girişimciden beklentilerini, günlük iş akışında nasıl bir rol oynadığını, varsa yaşadığı sorunları öğrenin.

7 – Profesyonel hizmet alın: Size VC bulma konusunda yüzde 2 gibi bir buluşturma ücretiyle danışmanlık hizmeti verecek olan hukuk büroları, kurumsal bankacılık yapan finans kuruluşları, mali müşavirler ve danışmanlar mevcuttur.

Sevgili girişimcilerimizin dikkatini şuna çekmek istiyorum. İster melek yatırımcı ile ister VC ile masaya oturun. İngilizce şart. Gördüğünüz gibi yukarıda sıraladığım web sitelerinin içinde Türkiye’den hiçbir site yok, çünkü Türkiye’de oturmuş bir VC sektörü mevcut değil. Bu yüzden yabancı VC’lerle temasa geçmeniz gerekiyor.

İyi haftalar…

Baybars Altuntaş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Az bir parayla düzenli günlük geliriniz olsun istermisiniz ne bayilik parası ne frence parası ne dosya parası nede proje parası nede komisyon parası istemiyoruz bizim çiftlikte doğal organik özgür tavuk köy yumurtası üretiyoruz az parası olup ta ne iş yapabilirim diye düşünen ve tarıma yatırım yapmak isteyip de arazim yok diye düşünmeyin 600 dönüm arazimiz var burada sizde paranız ölçüsünde bize katılabilirsiniz verdiniz parada size bir ay gibi kısa bir sürede dönüyor kısaca size bir hesap yapalım
    örneğin bin adet tavuk alıyorsunuz tavuğun tanesi 10 Tl 1000×10 = 10 bin TL ediyor köy yumurtasının tanesi 750 KRŞ bin tavuk günlük ortalama 800 yumurta verir 800 x 750 =günlük 600 TL ediyor 600 TL de ayda 18 bin TL ediyor verdiğiniz para size kısa bir sürede dönüyor ilgilenen arkadaşlar eko tarım doğal ürünler must19_@.com tel 0541 440 81 51 youtubeda çorum/ sungurlu Mustafa kayar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu